• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Aude - rzeka  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Carcassonne (prowan. Carcassona) – miasto i gmina we Francji, prefektura departamentu Aude. Przez gminę przepływa rzeka Aude.Fleury – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Langwedocja-Roussillon, w departamencie Aude. W 2012 roku zamieszkiwało ją 3812 osób. Do XVII wieku miejscowość nosiła nazwę Pérignan, jednak od 1814 roku oficjalną jej nazwą jest Fleury.
  Dopływy[ | edytuj kod]

  Głównymi dopływami Aude są:

  Powódź w 1999 roku[ | edytuj kod]

  Wzmożone opady deszczu, charakterystyczne dla klimatu śródziemnomorskiego w sezonie jesiennym, były przyczyną powodzi 12 i 13 listopada 1999 roku w dolnym odcinku rzeki Aude. Woda wystąpiła z brzegów w wielu jej dopływach, takich jak Orbieu, Alsou, Nielle, Argent-Double, Clamoux czy Lauquet. W Lézignan-Corbières w przeciągu 48 godzin zanotowano opadu w wysokości 620 mm. W wyniku powodzi 36 osób poniosło śmierć lub zostało uznanych za zaginionych. Wezbrane wody uszkodziły 15 mostów, a także zalały 15 odcinków dróg. Katastrofa spowodowała straty gospodarcze wysokości 533 mln €.

  Zatoka Lwia (Zatoka Liońska, fr. Golfe du Lion) – zatoka będąca częścią Morza Śródziemnego. Znajduje się u południowych wybrzeży Francji. Wcina się 125 km w głąb lądu. Wejście ma szerokość 245 km, głębokość dochodzi do 2000 m. Temperatura wód powierzchniowych waha się od 13 °C w zimie do 22 °C latem. Zasolenie wynosi 37,7‰. Do zatoki uchodzi Rodan. Wzdłuż wybrzeża znajduje się wiele jezior przybrzeżnych. Głównym portem zatoki jest Marsylia.Angles – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Langwedocja-Roussillon, w departamencie Pireneje Wschodnie. Na terenie gminy swoje źródła ma rzeka Aude.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Argent-Double – rzeka we Francji, przepływająca w całości na terenie departamentu Aude. Ma długości 37,4 km. Stanowi lewy dopływ rzeki Aude.
  Pireneje Wschodnie (fr. Pyrénées-Orientales [piʀene(z)ɔʀjɑ̃ˈtal]) – francuski departament, położony w Pirenejach, w regionie Oksytania, oznaczony numerem 66. Utworzony został podczas rewolucji francuskiej 4 marca 1790.
  Aude - francuski departament położony w regionie Langwedocja-Roussillon-Midi-Pireneje. Departament oznaczony jest liczbą 11.
  Rzeka główna – rzeka, która uchodzi bezpośrednio do morza, oceanu lub wpływa do obszaru bezodpływowego; nie może być dopływem innej rzeki.
  Vendres – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Langwedocja-Roussillon, w departamencie Hérault. Między miejscowością nadmorską Vendres-Plage, a dawną wioską rybacką Les Cabanes-de-Fleury, leżącą na terenie gminy Fleury, rzeka Aude uchodzi do Morza Śródziemnego.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Kanał Południowy (fr. Canal du Midi) - kanał o długości 240 km na południu Francji, łączący Garonnę (koło Tuluzy) ze śródziemnomorskim portem Sète. Od 7 grudnia 1996 obiekt ten objęty jest patronatem UNESCO.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.975 sek.