Aude (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Auderzeka w południowej Francji o długości 223,6 km. Źródło rzeki znajduje się w Pirenejach, a uchodzi ona do Zatoki Lwiej.

Zatoka Lwia (Zatoka Liońska, fr. Golfe du Lion) – zatoka będąca częścią Morza Śródziemnego. Znajduje się u południowych wybrzeży Francji. Wcina się 125 km w głąb lądu. Wejście ma szerokość 245 km, głębokość dochodzi do 2000 m. Temperatura wód powierzchniowych waha się od 13 °C w zimie do 22 °C latem. Zasolenie wynosi 37,7‰. Do zatoki uchodzi Rodan. Wzdłuż wybrzeża znajduje się wiele jezior przybrzeżnych. Głównym portem zatoki jest Marsylia.Angles – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Langwedocja-Roussillon, w departamencie Pireneje Wschodnie. Na terenie gminy swoje źródła ma rzeka Aude.

Geografia[ | edytuj kod]

Aude w Les Angles – pierwsze miejsce, w którym rzeka krzyżuje się z drogą

Rzeka ma swoje źródło w Massif du Carlit, w jeziorze Lac d'Aude na wysokości 2185 m n.p.m., na terenie gminy Les Angles, w departamencie Pireneje Wschodnie. Początkowo biegnie równolegle do Têt (przełęcz Col de la Quillane na wysokości 1714 m n.p.m. wyznacza granicę zlewni obu rzek) w kierunku wschodnim. Od jeziora Lac de Matemale zmienia kierunek na północny. Między Axat a Quillan przepływa przez wąwóz Gorges de la Pierre-Lys. Od miasta Carcassonne rzeka płynie na wschód. Uchodzi do zatoki lwiej (Morze Śródziemne) na granicy departamentów Hérault i Aude, między miejscowością Vendres a dawną osadą rybacką Les Cabanes-de-Fleury, która leży na terenie gminy Fleury. Od Carcassonne aż do ujścia rzeka płynie równolegle do Kanału Południowego.

Argent-Double – rzeka we Francji, przepływająca w całości na terenie departamentu Aude. Ma długości 37,4 km. Stanowi lewy dopływ rzeki Aude.Pireneje Wschodnie (fr. Pyrénées-Orientales [piʀene(z)ɔʀjɑ̃ˈtal]) – francuski departament, położony w Pirenejach, w regionie Oksytania, oznaczony numerem 66. Utworzony został podczas rewolucji francuskiej 4 marca 1790.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Aude - francuski departament położony w regionie Langwedocja-Roussillon-Midi-Pireneje. Departament oznaczony jest liczbą 11.
Rzeka główna – rzeka, która uchodzi bezpośrednio do morza, oceanu lub wpływa do obszaru bezodpływowego; nie może być dopływem innej rzeki.
Vendres – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Langwedocja-Roussillon, w departamencie Hérault. Między miejscowością nadmorską Vendres-Plage, a dawną wioską rybacką Les Cabanes-de-Fleury, leżącą na terenie gminy Fleury, rzeka Aude uchodzi do Morza Śródziemnego.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Kanał Południowy (fr. Canal du Midi) - kanał o długości 240 km na południu Francji, łączący Garonnę (koło Tuluzy) ze śródziemnomorskim portem Sète. Od 7 grudnia 1996 obiekt ten objęty jest patronatem UNESCO.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Quillan – miejscowość i gmina we Francji, w regionie Langwedocja-Roussillon, w departamencie Aude. Przez gminę przepływa rzeka Aude.

Reklama