• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Atlantic Records

  Przeczytaj także...
  WarnerMedia, LLC (do 2018 roku Time Warner Inc.) – trzecia co do wielkości korporacja mediowa świata (po Comcast i The Walt Disney Company), powstała z połączenia wydawnictwa Time Inc. (wydawcy tygodnika „Time”) i wytwórni Warner Communications Inc. W roku 2014 wartość przychodów spółki osiągnęła około 30 mld USD. Columbia Records – najstarsza na świecie wciąż działająca firma fonograficzna, założona w 1888 roku w Stanach Zjednoczonych. Obecnie jest częścią koncernu Sony Music – jednak płyty pod szyldem Columbia Records nadal są wydawane.
  John William Coltrane (ur. 23 września 1926 w Hamlet, Karolina Północna, zm. 17 lipca 1967 w Huntington, Long Island) – amerykański saksofonista i flecista jazzowy. Mąż pianistki Alice Coltrane.

  Atlantic Records, Atlantic Recording Corporation – amerykańska wytwórnia płytowa będąca własnością Warner Music Group.

  Historia[ | edytuj kod]

  Wytwórnia Atlantic założona została w roku 1947 przez Ahmeta Ertegüna i Herba Abramsona. Na początku zajmowała się głównie jazzem, R&B oraz muzyką country. Na początku lat 50. do Ahmeta dołączył Jerry Wexler i Nesuhi Ertegün. Od roku 1955 Nesuhi stał na czele oddziału jazzowego i był odpowiedzialny za główne kontrakty firmy, z takimi muzykami jak Charles Mingus i John Coltrane; w późniejszym czasie został zastąpiony przez Joela Dorna. Inżynier dźwięku, a później producent – Tom Dowd – stał na czele wydziału technicznego. Chociaż wytwórnia Atlantic zaczynała jako firma niezależna, to już wkrótce zajęła ważną pozycję na rynku wydawniczym lat 60., głównie dzięki kontraktom z głównonurtowymi gwiazdami muzyki pop, takimi jak Sonny and Cher. Jej głównymi rywalami były Columbia Records i RCA Records.

  The Notorious B.I.G., właściwie Christopher George Latore Wallace (ur. 21 maja 1972 w Nowym Jorku, zm. 9 marca 1997 w Los Angeles) – amerykański muzyk, raper.Ahmet Ertegün (ur. 31 lipca 1923 w Stambule, zm. 14 grudnia 2006 w Nowym Jorku) – Amerykanin tureckiego pochodzenia, założyciel wytwórni Atlantic Records, jeden z twórców sukcesów Led Zeppelin oraz ABBY.
  Ahmet (lewo) i Nesuhi Ertegün

  Od początku swojej działalności wytwórnia stworzyła, a także wykupiła kilka mniejszych wytwórni – w 1955 Herb Abramson otworzył Atco Records, a w listopadzie tego roku wykupiono wytwórnię Spark Records. Inne wytwórnie należące do grupy Atlantic to m.in. 143 Records oraz Lava Records. W 1967 wytwórnię Atlantic kupiła firma z Warner Bros. – Seven Arts – a obecnie jest częścią Warner Music Group, byłego oddziału konglomeratu mediowego Time Warner, który został sprzedany inwestorom w roku 2004.

  The Velvet Underground – amerykańska grupa rockowa, będąca przedstawicielem awangardy rockowej i rocka eksperymentalnego.Grunge (czasem określany też mianem Seattle Sound) – podgatunek rocka alternatywnego, który pojawił się w połowie lat 80. w amerykańskim stanie Waszyngton, w szczególności w okolicach jak i samym Seattle.

  W maju 1988 odbyła się uroczystość z okazji czterdziestej rocznicy powstania wytwórni, a uświetniły ją występy wielu artystów, których albumy wydane zostały w Atlantic – doszło między innymi do występów zespołów, które były do tej pory „w stanie spoczynku” – takich jak Led Zeppelin czy Crosby, Stills and Nash.

  MC5 (skrót od Motor City Five) – zespół hardrockowy, powstały w Detroit w 1964 r. W jego skład wchodzili Wayne Kramer i Fred "Sonic" Smith (gitary), Michael Davis (bas), Rob Tyner (śpiew) i Dennis Thompson (perkusja).Gangsta rap to odmiana rapu. Wykształciła się w połowie lat 80. na wschodnim wybrzeżu USA, ale została spopularyzowana na zachodnim. Pierwszym artystą, który nagrał kawałek w stylistyce gangsta-rapu był pochodzący z Filadelfii Schoolly-D, chodzi tutaj o kawałek "Gangsta Boogie" z 1984 roku. Teksty piosenek mówiły najczęściej o gangach i strzelaninach. Występował także, znany z innych odmian rapu, sprzeciw przeciwko rasizmowi białych, który w przypadku gangsta rapu często był uważany za wzywanie do nienawiści wobec białych i policji.

  Na początku lat 90. wytwórnia Atlantic posiadała 50% akcji Interscope Records wydającej albumy z gatunku gangsta rap – z czego wiele we współpracy z Death Row Records. Presja ze strony grup działaczy politycznych przeciwnych gatunkowi gangsta rap doprowadziła do sprzedania udziałów tej firmy.

  Genesis – brytyjska grupa rockowa, przez krytyków uważana za jeden z fundamentów rocka. W pierwszym okresie swej aktywności reprezentowała nurt rocka progresywnego, później jej twórczość mieściła się w nurcie soft rocka. W pierwszym okresie, kończącym się około 1977 roku, Genesis wypracowała unikatowe, symfoniczne brzmienie połączone z poetyckimi, surrealistycznymi tekstami i teatralnym wykonaniem. W drugim okresie brzmienie grupy ewoluowało w kierunku muzyki łatwiejszej w odbiorze, z większym naciskiem na brzmienia typowe dla muzyki popowej, wyraźnie kontrastując z wcześniej wypracowanym, niepowtarzalnym stylem. Trzeba podkreślić, że zespół w swoje utwory nadal włącza długie partie instrumentalne, typowe dla muzyki progresywnej, czego praktycznie w muzyce pop się nie spotyka (przykładem mogą być utwory „Living Forever”, „Driving the last spike” czy „Fading lights” z płyty „We can’t dance”). Grupa została założona w 1967, a jej działalność została zawieszona w 1999 roku; zespół nie został oficjalnie rozwiązany. W listopadzie 2006 zespół ogłosił reaktywację (w koncertowym składzie Collins, Banks, Rutherford, Thompson i Stuermer) i postanowił wyruszyć w trasę Turn It On Again Tour.Muzyka country, utożsamiana mylnie z filmową country and western music – odmiana muzyki rozrywkowej, powstała w USA w pierwszym dziesięcioleciu XX wieku z ballad kowbojskich i traperskich, śpiewanych przez wędrownych grajków, wyposażonych w bardzo skromne instrumentarium - banjo, gitara, skrzypce itp.

  Obecnie dyrektorem generalnym i prezesem Atlantic Records jest Craig Kallman. Ahmet Ertegün sprawował funkcję „prezesa założyciela” aż do swojej śmierci 14 grudnia 2006 w wieku 83 lat.

  W latach 1968–1973 Atlantic Records wydawała płyty zespołu Led Zeppelin, po czym stworzył on własną wytwórnię w obrębie Atlantic – Swan Song Records.

  Największym mainstreamowym sukcesem wytwórni Atlantic były albumy grunge’owego zespołu Stone Temple Pilots wydawane w latach 90. Atlantic Records wydaje albumy m.in.: AC/DC, Chamillionaire, Phila Collinsa, Genesis, Led Zeppelin, MC5, Notorious B.I.G., Rush, The Velvet Underground, Billy Talent.

  Tom Dowd (ur. 20 października 1925 w Nowym Jorku - zm. 27 października 2002) - amerykański inżynier dźwięku i producent nagrań w wytwórni Atlantic Records. Odpowiada za wprowadzenie metody nagrywania wielościeżkowego.143 Records – wytwórnia płytowa producenta muzycznego Davida Fostera. 143 to podwytwórnia Atlantic Records. Liczba 1-4-3 pochodzi od angielskiego "I Love You" (Kocham Cię).

  Zobacz też[ | edytuj kod]

   Z tym tematem związana jest kategoria: Albumy Atlantic Records.

  Uwagi[ | edytuj kod]

  1. Zdjęcie wykonane przez Williama P. Gottlieba.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Services | Warner Music Group (ang.). wmg.com. [dostęp 2015-12-17].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Atlantic Records w Discogs.com (ang.)
 • Charles Mingus Jr. (ur. 22 kwietnia 1922 w Nogales, zm. 5 stycznia 1979 w Cuernavaca) – amerykański kontrabasista jazzowy, kompozytor, bandlider i pianista. Był także znanym aktywistą antyrasistowskim.AC/DC – australijski zespół hardrockowy założony w Sydney w 1973 roku przez braci Angusa i Malcolma Youngów. Zespół jest uznawany m.in. za pioniera muzyki hardrockowej i heavymetalowej wraz z grupami Black Sabbath i Led Zeppelin. Członkowie zespołu, mimo wszystko, zawsze klasyfikowali swoją muzykę jako "rock & roll".
  Warto wiedzieć że... beta

  Cher, właśc. Cherilyn Sarkisian LaPiere (ur. 20 maja 1946 w El Centro w Kalifornii) – amerykańska piosenkarka, aktorka, reżyserka i producentka muzyczna, określana jako „Bogini Pop” (ang. Goddess of Pop).
  Rush – kanadyjskie trio rockowe grające hard rock i rock progresywny. Grupa została założona w roku 1968, a swój debiutancki album wydała w 1974. Początkowo grupa starała się imitować inne zespoły rockowe, przede wszystkim Led Zeppelin, lecz z czasem wykształciła swe własne brzmienie. Oparte jest na śpiewie wysokim głosem (śpiew Geddy’ego Lee często porównuje się do śpiewu innego basisty, Burke’a Shelleya), a także ostrej i melodyjnej grze gitary elektrycznej, wspomaganej przez gitarę basową, rozbudowany zestaw perkusyjny i elektroniczne instrumenty klawiszowe. Muzyka Rush miała wpływ na twórczość zespołów, jak m.in.: Metallica, Anthrax, Primus, Dream Theater, Tool, Iron Maiden, czy Symphony X. Zespół zdobył w sumie 22 złote i platynowe płyty, sprzedaż w USA wyniosła 25 milionów, co dało 79. pozycję według RIAA. 18 kwietnia 2013 roku został wprowadzony do Rock and Roll Hall of Fame. Z początkiem 2018 grupa zakończyła działalność.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.
  Philip David Charles Collins (ur. 30 stycznia 1951 w Chiswick, dzielnicy Londynu) – angielski piosenkarz, autor tekstów, perkusista i aktor; zdobywca Oscara i Nagrody Grammy. Phil Collins jest powszechnie znany jako wokalista i perkusista brytyjskiej grupy rocka progresywnego Genesis.
  Warner Bros. Entertainment (Warner Brothers) – amerykańska wytwórnia filmowa powstała w 1923 roku w Los Angeles. Obecnie należy do jednej z największych korporacji mediowych świata, Time Warner.
  RCA Records (pierwotnie The Victor Talking Machine Company, potem RCA Victor) – wytwórnia płytowa założona w 1901 roku, będąca oddziałem Sony BMG Music Entertainment.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.