• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Atlanta Thrashers

  Przeczytaj także...
  Robert "Bobby" Holik (ur. 1 stycznia 1971 w Jihlavie) – były czeski hokeista zawodowy. Od 1990 roku występował w lidze NHL na pozycji centra. Wybrany z numerem 10 w pierwszej rundzie draftu NHL w 1989 roku przez Hartford Whalers. Grał w drużynach: Hartford Whalers, New Jersey Devils, New York Rangers i Atlanta Thrashers.Klub farmerski, zwany też "drużyna farmerska", "klub satelicki", "farma" (ang. farm team), bądź afiliacja – klub lub drużyna będący jednostką stowarzyszoną dla klubu nadrzędnego, występującego w wyższej klasie rozgrywkowej.
  ECHL (ang. East Coast Hockey League) – Liga Hokeja Wschodniego Wybrzeża to liga z drużynami z Stanów Zjednoczonych i Kanady. ECHL jest ligą o klasę niżej od American Hockey League i o dwie klasy niżej od National Hockey League. Większość drużyn ligi jest filiami zespołów z NHL i AHL. Liga powstał z nieaktywnych zespołów z lig Atlantic Coast Hockey League oraz All-American Hockey League. W pierwszym sezonie wystąpiło 5 zespołów. Obecnie w lidze gra 25 zespołów. Każdego sezonu zwycięzca play-off ECHL otrzymuje Kelly Cup.

  Atlanta Thrashers – nieistniejący klub hokejowy z siedzibą w Atlancie grający w NHL w dywizji Południowo-Wschodniej, konferencji wschodniej.

  Historia[ | edytuj kod]

  Klub został założony w 1999 roku. W trwającej dwanaście sezonów historii klub nie zdobył Pucharu Stanleya. największym sukcesem drużyny było mistrzostwo dywizji w sezonie 2006/2007. Był to zarazem jedyny sezon, w którym zespół awansował do fazy play-off, jednak przegrywając wszystkie spotkania odpadł w pierwszej rundzie.

  Puchar Stanleya (ang. Stanley Cup, fr. Coupe Stanley) – puchar będący przechodnim trofeum w National Hockey League, amerykańsko-kanadyjskiej lidze hokejowej. Ufundowany został w 1893 r. przez lorda Stanleya. Do tej pory najczęściej zdobywała go drużyna Canadiens de Montréal. Ostatnim zwycięzcą w roku 2013 została drużyna Chicago Blackhawks, która w finale pokonała Boston Bruins 4:2.National Hockey League (NHL) albo Ligue nationale de hockey (LNH) (pl. Narodowa Liga Hokeja) – zawodowa organizacja zrzeszająca 30 drużyn hokejowych z Ameryki Północnej. Drużyny należące do NHL każdego sezonu walczą o Puchar Stanleya. Cechuje ją wysoki poziom gry oraz wysokie zarobki graczy (średnia pensja w sezonie 2000/2001 wyniosła 1 400 000 $). Liga ta została założona w 1917 roku w Montrealu w Kanadzie. Obecnie w NHL większość stanowią zespoły ze Stanów Zjednoczonych, a ponad połowa graczy pochodzi z Kanady. Składa się z dwóch konferencji oraz sześciu dywizji. Od kilku lat jedynym Polakiem występującym w NHL jest Wojtek Wolski, Kanadyjczyk polskiego pochodzenia.

  Zespół posiadał afiliacje w postaci klubów farmerskich w niższych ligach. Tę funkcję pełniły Chicago Wolves w lidze AHL i Gwinnett Gladiators w rozgrywkach ECHL.

  W maju 2011 poinformowano, że klub został odkupiony przez kanadyjskiego inwestora i zmieni swoją siedzibę na kanadyjskie miasto Winnipeg. W czerwcu 2011 władze NHL zatwierdziły przeniesienie klubu z Atlanty do Winnipeg. W lidze nowy klub będzie występować pod oryginalną nazwą Winnipeg Jets.

  Ilja Walerjewicz Kowalczuk (ros. Илья Валерьевич Ковальчук; ur. 15 kwietnia 1983 w Kalininie) – rosyjski hokeista. Reprezentant Rosji.Atlanta – stolica i jednocześnie najbardziej zaludnione miasto amerykańskiego stanu Georgia, z populacją liczącą ok. 420 tysięcy mieszkańców (2010). Atlanta stanowi kulturalne i ekonomiczne centrum obszaru metropolitalnego Atlanta, zamieszkiwanego przez ponad 5 milionów osób, a także najważniejszy komponent rozrastającego się megapolis, znanego jako Piedmont Atlantic Megaregion.

  Sukcesy[ | edytuj kod]

 • Mistrzostwo dywizji: 2007
 • Zawodnicy[ | edytuj kod]

   Z tym tematem związana jest kategoria: Hokeiści Atlanta Thrashers.

  Zdobywcy nagród NHL[ | edytuj kod]

  Calder Memorial Trophy - Dany Heatley: 2002 Maurice 'Rocket' Richard Trophy - Ilja Kowalczuk: 2004

  Kapitanowie zespołu[ | edytuj kod]

  Od początku istnienia klubu, Trashers miał 8 kapitanów. Większość z nich było na tym stanowisku jeden sezon. Jedynie Shawn McEachern i Scott Mellanby byli kapitanami przez dwa sezony.

  Wayne Douglas Gretzky (ur. 26 stycznia 1961 w Brantford w Ontario) – kanadyjski zawodowy hokeista na lodzie, kawaler Orderu Kanady.Calder Memorial Trophy – nagroda przyznawana corocznie najlepszemu debiutantowi w NHL w sezonie zasadniczym. Wyboru dokonują członkowie Stowarzyszenia Zawodowych Dziennikarzy Hokejowych.

  Pozostali kapitanowie: Kelly Buchberger, Steve Staios, Ray Ferraro, Bobby Holik, Ilja Kowalczuk, Andrew Ladd.

  Najlepsi zawodnicy sezonu zasadniczego[ | edytuj kod]

  Ilja Kowalczuk najskuteczniejszy zawodnik Trashers.

  Najbardziej utytułowanym graczem Drozdów był Ilja Kowalczuk, który rozegrał 594 mecze w ciągu ośmiu sezonów i zdobył 615 punktów. Wśród dziesięciu najskuteczniejszych zawodników drużyny, pięciu to reprezentanci Kanady, ponadto znajdują się również dwóch Rosjan oraz po jednym Czechu, Słowaku i Szwedzie.

  Daniel "Dany" James Heatley (ur. 21 stycznia 1981 w Fryburgu Bryzgowijskim) – kanadyjski hokeista niemieckiego pochodzenia. Reprezentant Kanady. Wychowanek klubu South Four MHA. Od lipca 2011 roku zawodnik klubu NHL Minnesota Wild (wymieniony za Czecha Martina Havláta).Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.

  POZ=Pozycja, M=Mecze, B=Bramki, A=Asysty, PKT=Punkty, P/M=Średnia liczba punktów na mecz

  Zastrzeżone numery[ | edytuj kod]

  Oficjalnie żaden z numerów zawodników Thrashers nie został zastrzeżony. Jedynie numer 37 od chwili śmierci Dan Snyder nie był używany przez zespół. Ponadto zastrzeżony został przez ligę NHL numer 99 w którym grał Wayne Gretzky.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Polska Agencja Prasowa: NHL: Wielki hokej wraca po 15 latach do Winnipeg (pol.). sportowefakty.pl. [dostęp 20 maja 2011].
  2. Polska Agencja Prasowa: Przenosiny Thrashers do Winnipeg zatwierdzone (pol.). sportowefakty.pl. [dostęp 22 czerwca 2011].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona klubu
 • Chicago Wolves – amerykański klub hokejowy z siedzibą w Rosemont. Założony został w roku 1994. Występuje w American Hockey League.American Hockey League, AHL (pol. Amerykańska Hokejowa Liga) - amerykańsko-kanadyjskie zawodowe rozgrywki hokeja na lodzie. Liga składa się z 30 zespołów (30 z USA i 4 z Kanady) i stanowi bazę rozwojową wobec rozgrywek National Hockey League (NHL). W tych ramach drużyny AHL pełnią rolę zespołów farmerskich dla klubów NHL:
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.841 sek.