Athi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Athi, w dolnym biegu zwana Galana i Sabaki – druga pod względem długości rzeka w Kenii, w południowej części kraju. Liczy 550 km. Wypływa ze wzgórz na południe od Nairobi. Uchodzi do Oceanu Indyjskiego na północ od miasta Malindi. W jej biegu znajdują się wodospady Lugard's Falls; przepływa przez parki narodowe Tsavo West i Tsavo East.

Ocean Indyjski (Indyk) – trzeci pod względem wielkości zbiornik wodny na świecie, zajmujący około 20% powierzchni Wszechoceanu. Oficjalna polska nazwa tego oceanu, zatwierdzona przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych brzmi Ocean Indyjski.Malindi – nadbrzeżne miasto w Kenii, 120 kilometrów na północ od Mombasy na drodze do Lamu. Populacja 68 311 (2005). Główny ośrodek turystyczny, szczególnie popularny wśród Włochów. Port lotniczy. W okolicy znajdują się ruiny Gede, miasteczko Watamu oraz dwa morskie parki narodowe (Watamu oraz Malindi Marine National parks).
Nairobi – miasto i prowincja w Afryce, stolica Kenii, położone w centrum kraju na wysokości 1700 m n.p.m. u podnóża gór Aberdare i źródeł rzeki Athi. Jedno z największych miast Afryki Wschodniej. Główne gałęzie przemysłu to spożywczy, włókienniczy, chemiczny, drzewny i papierniczy. Ważny węzeł drogowy, ma połączenie kolejowe z Mombasą i Kampalą w Ugandzie.
Reklama