Atharwan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Atharwan (sanskr. अथर्वन्, trl. atharvan, ang. Atharvan) - w mitologii indyjskiej kapłan ognia, zaklinacz, mityczny autor Atharwawedy.

Angiras (dewanagari अंगिरा , trl. Angirā, ang. Angiras) – jeden z synów Brahmy, starożytny natchniony mędrzec indyjski (ryszi – dewanagari ऋषि ,trl. ṛṣi, ang. rishi), protoplasta rodu Angirasów, w którym narodziło się wielu ryszich. Purany zawierają szczegółowy opis jego boskich czynów i nauk.Brahma (dewanagari ब्रह्मा , tamil. பிரம்மா) – w hinduizmie wraz z Wisznu i Śiwą tworzy Trimurti. W każdym z niezliczonej ilości wszechświatów, stwarzanych przez Mahawisznu Brahma jest pierwszą, śmiertelną, żywą istotą, zrodzoną z formy virat - kwiatu lotosu, wyrastającego z jeziora umiejscowionego w pępku Garbhodakaśaji Wisznu, stąd bierze się jego inne imię Aja.

Występuje jako najstarszy syn Brahmy, który obdarował go boską wiedzą. Przyjaciel bogów, posłużywszy się dwoma kawałkami drewna zrodził ogień, ojciec Dadhjańća, ogólnie protoplasta rodu Atharwanów, półboskiej rodziny mitycznych kapłanów.

Jako rzeczownik "ātharvan" oznacza kapłana.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • Angiras
  • Przypisy[ | edytuj kod]

    1. Andrzej M. Kempiński: Słownik mitologii ludów indoeuropejskich. Poznań: KW SAWW, 1993, s. 58. ISBN 83-85066-91-8.
    2. Zagadka czwartej sanithy. W: Andrzej Tokarczyk: Hinduizm. Warszawa: KAW, 1986, s. 26. ISBN 83-03-01610-5.
    Reklama