Ath

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Athmiasto w zachodniej Belgii, jedno z największych w prowincji Hainaut; położone u zbiegu rzek Dendre i Małej Dendre (fr. Petite Dendre). Obszary okalające miasto to tereny rolnicze. Corocznie, w czwarta niedzielę sierpnia, odbywa się tutaj pochód olbrzymów i smoków (oryg. fr. Ducasse d'Ath) – tradycyjna procesja z użyciem ogromnych figur olbrzymów, zwierząt i smoków.

Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Pochód olbrzymów i smoków – tradycyjne procesje organizowane w wielu miastach Belgii i Francji z użyciem ogromnych figur olbrzymów, zwierząt i smoków.

Historia[ | edytuj kod]

Miasto zostało założone około 1160 roku przez hrabiego Baldwin IV z Hainaut (1120–1171), nazywanego Budowniczym, który zakupił część ziemi należącej uprzednio do Gillesa I de Trazegnies (1134-1161) – pierwszego władcy Trazegnies. Wybudował on czworoboczną warownię oraz wieżę Burbant (ok. 1166) w celu ochrony północnej granicy swojego hrabstwa. W XIV wieku miasto przeżywało intensywny rozwój. W tym okresie, 13 maja 1394 kasztelan Ath Gérard d'Obies położył kamień węgielny pod budowę nowego kościoła św. Juliana, do dzisiaj pozostającego jednym z największych zabytków miasta. Warto dodać, że kościół pod tym wezwaniem istniał już wcześniej we wsi położonej nieopodal starego Ath. W 1394 roku rozpoczęto jego przenoszenie do miasta, wówczas już otoczonego murami. Kościół, którego patronem jest św. Julian z Brioude, został oddany do użytkowania jako miejsce kultu w 1404 roku, a w 1415 nastąpiła jego konsekracja.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Dender (nid.), Dendre (fr.) – rzeka w zachodniej Belgii, na terenie Walonii (prowincja Hainaut) i Flandrii (prowincje Flandria Wschodnia i Brabancja Flamandzka), prawostronny dopływ Skaldy.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Stan na 1 stycznia 2017 roku, Direction générale Institutions et Population: Chiffres de la population par province et par commune, à la date du premier janvier 2017 (fr.). [dostęp 2017-01-01].
 2. Ath, cité des géants, terre de traditions (fr.). ath.be. [dostęp 2016-11-20].
 3. Jean Dugnoille: La ville d'Ath. Bref regard sur son passé dans Ath et sa région. Imprimerie provinciale, 1973.
 4. Eglise Saint-Julien (fr.). ath.be. [dostęp 2016-11-20].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona internetowa miasta
 • Poświęcenie kościoła (konsekracja kościoła) (łac. dedicatio ecclesiae) – uroczyste poświęcenie nowo powstałej świątyni, zastrzeżone dla biskupa.Kasztelan (łac. comes castellanus, komes grodowy, żupan; nazwa kasztelan pojawia się w XII w.) – urzędnik lokalny w średniowiecznej Polsce. Zajmował się administracją gospodarczą (ściąganiem danin na rzecz panującego), obroną i sądownictwem na terenie kasztelanii. Podlegali mu chorąży, wojski, sędzia grodowy i włodarz.
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Kamień węgielny (rzadziej węgłowy) – w budownictwie tradycyjnym - kamień w narożu ściany wieńcowej, na którym opiera się węgieł ściany. Współcześnie najczęściej określa się tak pierwszy położony kamień lub cegłę, rozpoczynającą budowę. Dawniej umieszczano na nim imię budowniczego, dziś dołącza się także informacje o dacie budowy, inwestorze itp. Wmurowanie kamienia węgielnego jest zazwyczaj związane z ceremonią podpisania aktu erekcyjnego.
  Biblioteka Narodowa Republiki Czeskiej (cz. Národní knihovna České republiky) – biblioteka narodowa Czech z siedzibą w Pradze. Biblioteka znajduje się w gmachu Clementinum. Jedna z najstarszych bibliotek na terenie Czech, której zbiory obejmują ponad 6,5 miliona woluminów.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama