Atari Teenage Riot

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Atari Teenage Riotniemiecka grupa z nurtu digital hardcore.

Nic Endo (ur. 7 stycznia 1976 w Teksasie) – amerykańska producentka muzyki elektronicznej związana z nurtem digital hardcore.Is This Hyperreal? – czwarty album studyjny niemieckiego zespołu Atari Teenage Riot, wydany 7 czerwca 2011 roku. Jest pierwszym albumem po rozwiązaniu zespołu w 2000 roku i wznowieniu działalności w roku 2010.

Zespół został założony w styczniu 1992. Od początku w jego skład wchodzili Alec Empire, Hanin Elias oraz Carl Crack. W tym samym roku ukazał się pierwszy singel Hetzjagd auf Nazis. W 1993 Atari Teenage Riot podpisało kontrakt z wytwórnia Phonogram. W 1994 Alec Empire założył w Londynie własny label, Digital Hardcore Recordings. Właśnie w DHR będą się ukazywać produkcje Atari Teenage Riot, a nazwa wytwórni stanie się określeniem całego gatunku.

1995 – debiutancki album studyjny niemieckiego zespołu Atari Teenage Riot, wydany w marcu 1995 roku. Płyta była nagrywana w latach 1993-1994. Przy tworzeniu muzycy wykorzystali sample z utworów m.in. Nirvany, Jamesa Browna i Sham 69. Płyta jest oznaczona pierwszym numerem katalogowym wytwórni Aleka Empere - Digital Hardcore Recordings. Album został jakiś czas później wydany ponownie z nowym tytułem - Delete Yourself! i nową okładką.Zespół muzyczny, grupa muzyczna – grupa wykonawców muzycznych wspólnie wykonujących muzykę z wykorzystaniem głosów (zespół wokalny), instrumentów muzycznych (zespół instrumentalny) lub jednocześnie głosów i instrumentów (zespół wokalno-instrumentalny).

Debiutancki Delete Yourself! pojawił się na rynku w 1995. Druga studyjna płyta Atari to The Future Of War z 1997. W tym samym roku do zespołu dołączyła Nic Endo. Trzeci regularny krążek – 60 Second Wipeout – ukazał się w 1999.

Twórczość Atari Teenage Riot łączyła w sobie elementy muzyki gitarowej (punk, metal, rock) z szeroko pojętą elektroniką (hardcore, gabber, breakbeat, big beat, jungle) i hip-hopem. Członkowie eksperymentowali także z muzyką noise, technikami cut and paste i cut-up przy użyciu samplerów.

Hardcore – ogólne określenie dla grupy gatunków elektronicznej muzyki tanecznej charakteryzującej się cięższym brzmieniem i szybszym tempem w stosunku do pozostałych gatunków elektronicznej muzyki tanecznej.Destroy 2000 Years of Culture E.P. – minialbum niemieckiego zespołu digital hardcore Atari Teenage Riot, wydany w 1997 roku przez Digital Hardcore Recordings. Został wyprodukowany przez Aleca Empire. W 1998 roku wydano specjalne australijskie wydanie minialbumu.

Zespół nie ukrywał swych antynazistowskich, anarchistycznych przekonań politycznych. Grał wspólne koncerty z takimi zespołami jak Beck, Rage Against the Machine czy Nine Inch Nails.

Atari Teenage Riot zostało rozwiązane w 2000, a jego członkowie rozpoczęli kariery solowe. W 2010 roku zespół postanowił się reaktywować z nowym wokalistą CX KiDTRONiK, który zastąpił zmarłego Cracka.

A.T.R., Hellfest 2013

Dyskografia[ | edytuj kod]

Albumy studyjne
 • 1995 (1995)
 • The Future of War (1997)
 • 60 Second Wipe Out (1999)
 • Is This Hyperreal? (2011)
 • Reset (2014)
 • Albumy kompilacyjne
 • Burn, Berlin, Burn! (1997)
 • Redefine the Enemy!: Rarities and B-Sides Compilation 1992-1999 (2002)
 • Atari Teenage Riot 1992-2000 (2006)
 • Albumy koncertowe
 • Live in Philadelphia Dec. 1997 (1998)
 • Live at Brixton Academy 1999 (1999)
 • Riot in Japan 2011 (2012)
 • Minialbumy
 • Kids Are United E.P. (1993)
 • Not Your Business E.P. (1996)
 • Sick to Death E.P. (1997)
 • Destroy 2000 Years of Culture E.P. (1997)
 • Revolution Action E.P. (1999)
 • Too Dead for Me EP (1999)
 • Rage E.P. (2000)
 • Modern Liars (2014)
 • J1M1 (2015)
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Oficjalna strona zespołu
 • Atari Teenage Riot na DigitalHardcore.com
 • Burn, Berlin, Burn! – album kompilacyjny niemieckiego zespołu Atari Teenage Riot, wydany 22 kwietnia 1997 roku. Zawiera utwory z dwóch albumów studyjnych zespołu: 1995 i The Future of War.Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.
  Warto wiedzieć że... beta

  Live at Brixton Academy 1999 – album koncertowy niemieckiego zespołu Atari Teenage Riot, nagrany w Brixton Academy w Londynie i wydany w 1999 roku. Koncert trwał niecałe 30 minut i nie zawierał ani jednej piosenki zespołu, jedynie długi, głośny dźwięk, co spotkało się z negatywnymi opiniami widzów i krytyków. Po wydaniu albumu grupa wydała minialbum Rage E.P. i do 2010 roku zakończyła swoją działalność.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Hip-hop – miejska kultura i gatunek muzyczny, powstały w afroamerykańskich społecznościach w Nowym Jorku w latach siedemdziesiątych XX wieku.
  Punk – gatunek muzyczny w obrębie muzyki rockowej (punk rock) lub całokształt muzyki tworzonej przez grupy nawiązujące do ideologii ruchu punk; w szerszym znaczeniu: kontrkultura młodzieżowa czy wręcz kultura alternatywna / ruch kulturowo-społeczno-polityczny, zapoczątkowany w połowie lat 70. XX w., w różnych swoich przejawach istniejący do dziś. Także nazwa, również w złożeniach, stylów w sztuce, literaturze, muzyce, modzie itp. oraz innych przejawów ludzkiej aktywności odwołujących się do pierwotnego znaczenia pojęcia.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Rage E.P. – minialbum niemieckiego zespołu Atari Teenage Riot, wydany w 2000 roku przez Digital Hardcore Recordings. Zawiera dwie wersje singla "Rage" i utwór "Too Dead for Me". "Rage" nie pojawił się na żadnym albumie studyjnym, a jedynie na wydanej w 2006 roku kompilacji 1992-2000.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

  Reklama