• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Atak na Truk  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  USS Bunker Hill (CV-17) – jeden z lotniskowców typu Essex budowany w czasie II wojny światowej. Przyjęty do służby w 1943. Po ukończeniu treningu i wykonaniu kilku drobnych misji na Atlantyku wysłany na Pacyfik, brał udział w atakach na Rabaul i archipelag wysp Gilberta. Działania lotniskowca wspierały inwazję Saipanu i bitwę na Morzu Filipińskim, w której odniósł niewielkie uszkodzenia.Baza morska - obszar na wybrzeżu morskim przeznaczony do bazowania marynarki wojennej obejmujący odpowiednio wyposażony i urządzony obszar wybrzeża morskiego z przylegającym do niego akwenem, służący do zabezpieczenia bojowej i codziennej działalności okrętów i jednostek marynarki wojennej. Bazy morskie dzielą się na:
  Przypisy[ | edytuj kod]
  1. Z. Flisowski, Burza..., s. 239–245.
  2. Michał Kopacz, Historia operacyjna krążowników lekkich typu Agano w: „Morze, statki i okręty” nr 12/2012, s. 54.
  3. IJN AIKOKU MARU: Tabular Record of Movement w serwisie Imperial Japanese Navy Page.
  4. IJN KIYOSUMI MARU: Tabular Record of Movement w serwisie Imperial Japanese Navy Page.
  5. HIJMS KATORI: Tabular Record of Movement w serwisie Imperial Japanese Navy Page. „Shonan Maru 15" jest nazywany tam pomocniczym trałowcem, lecz według H. Jentschura, D. Jung, P. Mickel: Warships of the Imperial Japanese Navy, 1869-1945, Annapolis, 1977, ​ISBN 0-87021-893-X​, s. 226 i Z. Flisowski, op.cit., s. 243, był to ścigacz okrętów podwodnych.
  6. Grzegorz Bukała, Najnowocześniejsze szkolne krążowniki Cesarskiej Marynarki Wojennej cz.II w: „Okręty Wojenne” nr 4(49)/2001.
  7. HIJMS KATORI: Tabular Record of Movement w serwisie Imperial Japanese Navy Page.
  8. Long Lancers.
  9. Auxiliary Submarine Tenders.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Zbigniew Flisowski, Burza nad Pacyfikiem Tom 2, Wydawnictwo Poznańskie, Poznań 1989, ​ISBN 83-210-0412-1​.
 • USS Cabot (CVL-28) - lekki lotniskowiec floty amerykańskiej z czasów II wojny światowej należący do typu Independence. Na początku lat 70. XX wieku sprzedany do Hiszpanii, gdzie służył pod nazwą "Dédalo" (R-01) do końca lat 80. ubiegłego wieku.Wyspy Salomona (ang. Solomon Islands) – archipelag w południowo-zachodniej części Oceanu Spokojnego. Ciągnie się z północnego zachodu na południowy wschód na długości ok. 1100 km przy szerokości sięgającej 600 km. Łączna powierzchnia wysp wynosi ok. 40 tys. km². Główne wyspy archipelagu to:


  Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Jeńcy japońscy w czasie II wojny światowej – określenie to odnosi się do członków japońskich sił zbrojnych, którzy poddali się – głównie siłom alianckim – od momentu ataku na Pearl Harbor do zakończenia działań zbrojnych na Pacyfiku we wrześniu 1945 roku. Szacuje się, że do niewoli zachodnich aliantów w trakcie działań wojennych trafiło około 50 tysięcy jeńców, a do niewoli radzieckiej ponad 500 tysięcy. Fakt, że liczba poddających się zachodnim aliantom żołnierzy była stosunkowo niewielka, wynikał w dużej mierze z indoktrynacji, której władze wojskowe poddawały swoich podwładnych, każąc im się bić aż do śmierci. Poza tym alianci nie byli skorzy do brania jeńców, a wielu żołnierzy japońskich było przekonanych, że ci, którzy się poddadzą i tak zostaną przez nieprzyjaciół zgładzeni.
  Krążowniki typu Agano – seria czterech japońskich okrętów klasy lekkich krążowników okresu II wojny światowej, a także nazwa głównego okrętu typu.
  USS New Orleans (CA-32) (początkowo CL-32) - amerykański krążownik ciężki z okresu II wojny światowej, okręt prototypowy swojego typu. Należał do ostatniego amerykańskiego typu krążowników ciężkich budowanych zgodnie z ustaleniami traktatu waszyngtońskiego.
  USS Yorktown (CV-10) (następnie CVS-10) – amerykański lotniskowiec z okresu II wojny światowej i wojny koreańskiej. Drugi okręt typu Essex.
  USS Intrepid (CV-11) (następnie CVA-11 i CVS-11) – amerykański lotniskowiec z okresu II wojny światowej i wojny wietnamskiej. Po wycofaniu ze służby przekształcony w 1982 w okręt-muzeum.
  Krążownik pomocniczy – historyczna klasa okrętów powstałych przez przebudowę i uzbrojenie dużych lub średnich statków cywilnych, używana głównie w okresie pierwszej i drugiej wojny światowej. Spotykanym anglojęzycznym skrótem jest AMC (ang. armed merchant cruiser).
  Bitwa o Midway – bitwa lotniczo-morska w czasie II wojny światowej, stoczona w dniach 4–7 czerwca 1942 pomiędzy okrętami japońskimi a amerykańskimi, w pobliżu atolu Midway na Oceanie Spokojnym, zakończona taktycznym i strategicznym zwycięstwem amerykańskim. Uznawana jest umownie za punkt zwrotny w wojnie na Pacyfiku, ponieważ inicjatywa działań militarnych przeszła na stronę amerykańską.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.059 sek.