Asystent (stanowisko na uczelni)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Asystent (łac. assistens „towarzyszący”; pot. asystent profesora) – najniższe rangą stanowisko na uczelni dla pracowników naukowych lub naukowo-dydaktycznych posiadających tytuł zawodowy magistra (lub magistra inżyniera) lub stopień naukowy doktora (lub dr inż.).

Tytuł zawodowy – system certyfikatów i tytułów, które otrzymują osoby, które dowiodły, że posiadają określony zasób wiedzy i umiejętności potrzebnych do wykonywania danego zawodu.Nauka w Polsce – ogół naukowej działalności badawczo-rozwojowej prowadzonej w Polsce dotyczącej nauk ścisłych, przyrodniczych, humanistycznych, inżynieryjnych, oraz sztuki i filozofii.

W przeciwieństwie do samodzielnych pracowników nauki określani są czasem mianem „pomocniczych pracowników nauki”. W języku angielskim odpowiednikami funkcji asystenta (będącego pracownikiem dydaktyczno-naukowym) są stanowiska teaching assistant (asystenta dydaktycznego) oraz research assistant (asystenta badawczego), w praktyce podobnie jak w Polsce zajmowane przede wszystkim przez doktorantów.

Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.
Reklama