Astorgio Agnensi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.duchowny-ksiadz .naglowek{color:white;background:black}.mw-parser-output .infobox.duchowny-biskup .naglowek{color:white;background:#E56DC4}.mw-parser-output .infobox.duchowny-patriarcha .naglowek{color:white;background:#BA55D3}.mw-parser-output .infobox.duchowny-kardynal .naglowek{color:white;background:#FF2400}.mw-parser-output .infobox.duchowny-papiez .naglowek{color:black;background:gold}.mw-parser-output .infobox.duchowny-cywil .naglowek{color:black;background:#C0C0C0}.mw-parser-output .infobox.duchowny-ksiadz .naglowek a{color:#a7d4ff}

Astorgio Agnensi (ur. 1391 w Neapolu, zm. 10 października 1451 w Rzymie) – włoski arcybiskup, kardynał, Kamerling Świętego Kolegium Kardynałów, wielokrotny namiestnik papieski oraz urzędnik Kurii Rzymskiej.

Mikołaj V (łac. Nicolaus V, właśc. Tommaso Parentucelli; ur. 15 listopada 1397 w Sarzana, zm. 24 marca 1455 w Rzymie) – papież w okresie od 6 marca 1447 do 24 marca 1455.Eugeniusz IV (łac. Eugenius IV, właśc. Gabriele Condulmaro OSA; ur. między 24 lutego 1383 a 23 lutego 1384 w Wenecji, zm. 23 lutego 1447 w Rzymie) – papież w okresie od 3 marca 1431 do 23 lutego 1447.

Życiorys[ | edytuj kod]

Astorgio Agnensi urodził się w Neapolu w 1391 roku. 18 września 1411 został wybrany biskupem Mileto. W 1413 został przeniesiony do Ravello, w 1418 do diecezji Melfi-Rapolla-Venosa, a następnie w 1419 do Ancony.

Agnensi następnie przeniósł się do Rzymu, gdzie obrany został skarbnikiem Kolegium Kardynałów. Od sierpnia 1426 do kwietnia 1427 był gubernatorem Księstwa Spoleto i Marchii Ankońskiej. On i Barthélémy Texier, mistrz Zakonu Braci Kaznodziejów zostali wysłani do Jesi, aby zająć się heretykami Fraticelli. 8 lutego 1436 r. został arcybiskupem Benevento, zajmował tę pozycję aż do śmierci.

Archidiecezja benewentyńska (łac. Archidioecesis Beneventanus, wł. Arcidiocesi di Benevento) – rzymskokatolicka archidiecezja ze stolicą w Benewencie we Włoszech. Arcybiskupi benewentyńscy są również metropolitami metropolii o tej samej nazwie.Neapol (wł. Napoli, j. neapolitański Nàpule, łac. Neapolis z gr. he nea polis, dosł. nowe miasto) – miasto w południowych Włoszech w rejonie Kampania, którego jest stolicą, a także ośrodkiem administracyjnym prowincji Neapol. Założony przez Greków jako Partenope.

26 marca 1442 papież Eugeniusz IV mianował go wikariuszem in spiritualibus i gubernatorem Rzymu, który to urząd pełnił do 1447. W latach 1445-1449 był także administratorem apostolskim diecezji Canna. We wrześniu 1447 został papieskim gubernatorem Bolonii. Podczas pontyfikatu Eugeniusza IV pełnił funkcję wicekanclerza Świętego Kościoła Rzymskiego. Papież Mikołaj V mianował go kardynałem podczas konsystorza z 20 grudnia 1448. 3 stycznia 1449 otrzymał kościół tytularny Sant'Eusebio. Od 1449 do 1450 był Kamerlingiem Świętego Kolegium Kardynałów.

Kuria Rzymska – organ, przez który papież sprawuje swoją władzę. Kuria składa się z dykasterii i innych urzędów, z których każdy ma swój zakres działania, co wiąże się z odpowiedzialnością oraz odpowiednimi kompetencjami. Najważniejszymi działami Kurii są Sekretariat Stanu oraz kongregacje. Kolejne miejsca w hierarchii zajmują rady i komisje papieskie. Oprócz stałych urzędów papież może zwoływać konsystorze Kolegium Kardynalskiego w celu wyjaśnienia szczególnie trudnych kwestii. Powołano w szczególności Komisję Kardynalską ds. Organizacji i Problemów Ekonomicznych Stolicy Apostolskiej, która zajmuje się zarządzaniem finansami Watykanu. Kuria stanowi osobisty personel papieża i jej organizacja zależy całkowicie od niego.Diecezja Melfi-Rapolla-Venosa – diecezja rzymskokatolicka we Włoszech, powstała w 1050. W latach 1528-1986 złączona aeque principaliter z diecezją Rapolla, W 1986 po przyłączeniu terytoriów zlikwidowanych diecezji Rapolla i Venosa przyjęła obecną nazwę.

Zmarł w Rzymie 10 października 1451 roku. Został pochowany w bazylice Santa Maria sopra Minerva.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Salvador Miranda: The Cardinals of the Holy Roman Church. Florida International University.
 • Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Lorenzo Cardella, Memorie storiche de 'cardinali della Santa Romana Chiesa, Roma 1793, vol. III, pp.   109–110
 • AGNESI, Astorgio (Astorre) treccani.it (in Italian)
 • Arcybiskup (gr. αρχή, arché - pierwszeństwo, gr. επίσκοπος, epískopos - nadzorca, biskup) – tytuł honorowy lub urząd nadawany biskupom ważniejszych diecezji (archidiecezja), a także jako wyróżnienie samej osoby biskupa ("ad personam").Marche (wł. Marche, wym. ˈmɑrkɛ; w języku polskim używane również Marchia Ankonitańska) – region administracyjny w środkowych Włoszech, ciągnący się na płd. wsch. od San Marino, nad Adriatykiem na długości 160 km. Graniczy z następującymi regionami: Emilia-Romania, Toskania, Umbria, Lacjum i Abruzja. Zajmuje powierzchnię 9694 km², zamieszkuje go 1,4 miliona osób, a stolicą jest Ankona (104 000 mieszkańców). Gęstość zaludnienia wynosi 147 osób na km². Jest to region wybitnie rolniczy, z przeważającymi w krajobrazie starannie utrzymanymi winnicami, gajami oliwnymi, polami, łąkami i pastwiskami. W przemyśle istotne gałęzie stanowi przemysł obuwniczy, papierniczy oraz wyrób instrumentów muzycznych.
  Warto wiedzieć że... beta

  Kardynał (łac. cardinalis – główny, zasadniczy, mocno z czymś związany), formalnie - Kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego (łac. Cardinalis Sanctae Romanae Ecclesiae ), potocznie nazywany purpuratem z racji koloru noszonego mucetu – najwyższa po papieżu godność kościelna w Kościele katolickim. Wszyscy kardynałowie razem tworzą Kolegium Kardynałów.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Dominikanie, Zakon Kaznodziejski (łac. Ordo Praedicatorum – OP) - katolicki zakon męski założony w 1216 przez św. Dominika Guzmána.
  Księstwo Spoleto - księstwo założone w południowej Umbrii w 572 przez longobardzkiego księcia Faroalda I. Nazwa pochodzi od miasta Spoleto, będącego jego stolicą.
  Enciclopedia Treccani albo Enciclopedia Italiana di scienze, lettere ed arti (Włoska Encyklopedia wiedzy, literatury i sztuki) – włoska encyklopedia powszechna, której wydawanie rozpoczęto w 1929 w Rzymie.
  Konsystorz (łac. consistorium – zgromadzenie) – zebranie, zgromadzenie określonego gremium w celu rozwiązania ważnych spraw:
  Archidiecezja Ancona-Osimo (łac. Dioecesis Anconitanus-Auximanus) – archidiecezja Kościoła rzymskokatolickiego we Włoszech, w regionie kościelnym Marche.

  Reklama