Aston Webb

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aston Webb (ur. 22 maja 1849 w Londynie, zm. 21 sierpnia 1930 tamże) – angielski architekt, aktywny na przełomie XIX i XX wieku. W latach 1919–1924 był przewodniczącym Royal Academy of Arts.

Think tank (ang., dosłownie: zbiornik myśli) – komitet doradczy, z założenia niezależny, niedziałający dla zysku ośrodek zajmujący się badaniami i analizami dotyczącymi spraw publicznych. Do celów działalności think tanków należy zazwyczaj poszukiwanie sposobów rozwiązania problemów społecznych i udział w publicznej debacie. Spotkać można szersze rozumienie tego pojęcia, na oznaczenie grupy osób lub instytucji mających podobne cele, ale niekoniecznie posiadających status organizacji pozarządowych.Kensington - miasto Londynu, leżąca w gminie Royal Borough of Kensington and Chelsea. Kensington jest wspomniana w Domesday Book (1086) jako Chenesit.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się w londyńskiej dzielnicy Clapham, jego ojciec Edward Webb był uczniem pejzażysty Davida Coxa. W latach 1866–1871 Aston Webb otrzymał lekcje architektury od znanych architektów Roberta Banksa i Charlesa Jr. Barry'ego. Później rozpoczął podróże po Europie i Azji. Do Londynu powrócił w 1874 roku i rozpoczął własną praktykę.

American Institute of Architects (AIA) – profesjonalna organizacja zrzeszająca architektów ze Stanów Zjendnoczonych. Siedziba główna znajduje się w Waszyngtonie. AIA oferuje edukację, rozwój społeczny i publiczne wsparcie w celu wzmocnienia wizerunku oraz wsparcia profesji. AIA wspólpracuje także z projektantami oraz zespołem konstrukcyjnym przy koordynacji przemysłu budowlanego.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

W 1883 roku wstąpił do Royal Institute of British Architects, a jego partnerem w tworzeniu projektów został Ingress Bell (1836–1914). Ich pierwszym dużym przedsięwzięciem był zwycięski projekt Victoria Law Courts w Birmingham (1886). Webb i Bell projektowali wspólnie przez kolejne 23 lata. Pod koniec swojej kariery Webb był wspomagany przez swoich synów, Maurice'a i Philipa. Jego uczniem był Ralph Knott, który zapojektował London County Hall.

Royal Institute of British Architects (RIBA) jest profesjonalną instytucją zrzeszająca architektów w Wielkiej Brytanii.Dictionary of National Biography (DNB) – słownik biograficzny stanowiący standardowy punkt odniesienia w dziedzinie biografii znanych postaci brytyjskiej historii, publikowany od 1885. W 1996 Uniwersytet Londyński opublikował wolumin korekcji zebranych na podstawie Biuletynu Instytutu Badań Historycznych. Zaktualizowany Oxford Dictionary of National Biography (ODNB) został opublikowany 23 września 2004 jako 60-tomowe wydawnictwo i publikacja on-line.

W latach 1902–1904 był przewodniczącym Royal Institute of British Architects, w 1903 roku dołączył do Royal Academy of Arts (przewodniczący w latach 1919–1924). W 1904 roku otrzymał tytuł szlachecki, a rok później Royal Gold Medal. W 1907 został pierwszym laureatem AIA Gold Medal, przyznawanego przez American Institute of Architects.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Anglikanizm – jedna z gałęzi chrześcijaństwa, która powstała w Anglii w XVI wieku. Anglikanizm w części wywodzi się z tradycji protestanckiej, jednak w dużym stopniu zachował teologiczną więź z katolicyzmem.

Aston Webb zmarł w 1930 roku, w londyńskiej dzielnicy Kensington. Jego ciało zostało pochowane na Gunnersbury Cemetery w Londynie.

Wybrane prace[ | edytuj kod]

 • St. Bartholomew-the-Great – anglikański kościół w Londynie,
 • Victoria Memorial – rzeźba poświęcona królowej Wiktorii,
 • The Mall – reprezentacyjna droga łącząca Buckingham Palace z Trafalgar Square,
 • Buckingham Palace – wtórny projekt fasady w 1913 roku,
 • Muzeum Wiktorii i Alberta – największe muzeum sztuki w Londynie,
 • Royal United Services Institute – budynek instytucji think tank w Londynie,
 • Whitehall – ulica, wokół której skupione są budynki rządowe Wielkiej Brytanii,
 • Admiralty Arch – zabytkowy biurowiec.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. (Sir) Aston Webb & E Ingress Bell (ang.). Dictionary of Scottish Architects. [dostęp 2012-02-19].
  2. Sir Aston Webb (ang.). The University of Texas Libraries. [dostęp 2012-02-19].
  3. The Iconic Building... (ang.). London County Hall. [dostęp 2012-02-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2012-03-02)].
  4. Aston Webb (ang.). Find a grave. [dostęp 2012-02-19].
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.
  Warto wiedzieć że... beta

  Admiralty Arch – duży biurowiec w Londynie, będący jednocześnie bramą zapewniającą dostęp drogowy i pieszy pomiędzy The Mall a Trafalgar Square. Został zaprojektowany przez Astona Webba w 1910 roku, a budowa została ukończona w 1912 roku. Nazwa pochodzi od znajdującego się w pobliżu Old Admiralty Building.
  Wiktoria z rodu Welfów, właśc. Aleksandryna Wiktoria (ang. Alexandrina Victoria) (ur. 24 maja 1819 w Londynie, zm. 22 stycznia 1901 w Cowes na wyspie Wight) – królowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii przez 63 lata (od 20 czerwca 1837). Od 1 stycznia 1877 r. także cesarzowa Indii. Żona księcia Alberta Sachsen-Coburg-Gotha. Jej krewni i potomkowie zasiadali na tronach Grecji, Jugosławii, Rosji, Rumunii i Niemiec, a obecnie panują w Wielkiej Brytanii, Szwecji, Norwegii, Belgii, Danii i Hiszpanii.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Pejzaż (fr. paysage) – malarstwo krajobrazowe, czyli malarstwo przedstawiające krajobraz, widok natury lub otoczenia miejskiego.
  Royal Gold Medal – nagroda przyznawana corocznie przez Royal Institute of British Architects w imieniu brytyjskiego monarchy, w uznaniu dla indywidualnych lub grupowych zasług dla międzynarodowej architektury.
  Store Norske leksikon (Wielka encyklopedia norweska) - norweska encyklopedia w języku bokmål. Powstała po fuzji dwóch dużych, tworzących encyklopedie i słowniki wydawnictw norweskich Aschehoug i Gyldendal w 1978 roku, które utworzyły wydawnictwo Kunnskapsforlaget. Były cztery wydania papierowe: pierwsza w latach 1978-1981 w 12 tomach, druga w latach 1986-1989 w 15 tomach, trzecia w latach 1995-1999 w 16 tomach i czwarta w latach 2005-2007 w 16 tomach. Ostatnie wydanie zawierało 150 tys. haseł i 16 tys. ilustracji i zostało opublikowana przy wsparciu finansowym stowarzyszenia Fritt Ord. W 2010 roku ogłoszono, że nie będzie już wydań papierowych encyklopedii. Encyklopedia dostępna jest on-line od 2000 roku, a od 2009 roku może być edytowane przez użytkowników. Kunnskapsforlaget korzysta jednak z pomocy ekspertów przy sprawdzaniu treści zamieszczonych przez czytelników.
  Royal Academy of Arts (RA, pol. Królewskia Akademia Sztuk Pięknych) – królewska instytucja artystyczna, która mieści się w Burlington House w Londynie przy ulicy Piccadilly. Zebranie założycielskie odbyło się 10 grudnia 1768, akademia powstała formalnie w następnym roku.

  Reklama