Asterix i Obelix kontra Cezar

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Asterix i Obelix kontra Cezar (franc. Astérix et Obélix contre César, niem. Asterix & Obelix gegen Caesar, włos. Asterix e Obelix contro Cesare) – francusko-niemiecko-włoska komedia z 1999 roku w reżyserii Claude’a Zidi. Pierwszy film fabularny oparty na serii słynnych francuskich komiksów Rene Goscinny’ego i Alberta Uderzo, którego pierwsza część ukazała się w 1959 roku, o przygodach gala Asteriksa oraz jego wiernego przyjaciela Obeliksa.

Jan Prochyra (ur. 2 grudnia 1948 w Krakowie) – polski aktor teatralny, filmowy oraz reżyser sztuk. Ukończył PWST w Krakowie w 1974 roku. Dzieciom znany szczególnie jako Kłapouchy z Kubusia Puchatka lub Baloo. Obecnie gra w Teatrze Ateneum i Teatrze Kwadrat. Laureat wyróżnienia II Festiwalu Polskich Filmów i Widowisk Telewizyjnych w Olsztynie za rolę tytułową widowisku „Obłomow” w roku 1974. Obecnie dyrektor artystyczny Teatru Rampa w Warszawie.Michel Galabru, właściwie Michel Louis Edmond Galabru (ur. 27 października 1922 roku w Asfi) – francuski aktor komediowy wywodzący się z Comédie-Française, scenarzysta i reżyser.

Opis fabuły[ | edytuj kod]

Rok 50 p.n.e. W podbitej przez Rzymian Galii tylko jedna wioska stawia zaciekły opór najeźdźcom, odpierając ich kolejne ataki. Jej mieszkańcy są niezwyciężeni, gdyż po spożyciu magicznego napoju przygotowywanego przez druida Panoramiksa (Claude Piéplu) nabierają nadludzkiej siły. Pewni swojej przewagi mieszkańcy osady ignorują także obowiązek płacenia podatków na rzecz okupanta. Lucius Dwulicus (Roberto Benigni), gubernator prowincji, i Kajus Pięknus (Jean-Pierre Castaldi), dowódca wojsk, nie wspomnieli dotąd o buntowniczej wiosce Juliuszowi Cezarowi (Gottfried John). Ten, na czele swojej armii zmierza właśnie na podbój Bretanii. Rzymianie odkrywają w końcu sekret mocy autochtonów. Galowie mają zaś własne problemy, gdyż do osady przybywa fałszywy Wróżbita, któremu wierzą wszyscy prócz Asteriksa. Ludzie Dwulicusa porywają Panoramiksa, by następnie wydobyć od niego przepis na magiczny napój. Przebiegły gubernator, chce zdobyć magiczny napój. Zamierza bowiem pokonać cezara i objąć rządy nad imperium. Asterix (Christian Clavier) i Obelix (Gérard Depardieu), najdzielniejsi wojownicy z całej wioski, ruszają Panoramiksowi na pomoc.

Adam Bauman (ur. 10 czerwca 1957 w Warszawie) – polski lektor, aktor teatralny, filmowy i dubbingowy, także scenarzysta. Mąż Agaty Gawrońskiej.{{Artysta muzyczny infobox}} Brakujące pola: faksymile, wydawnictwo, nazwa oryginalna, alt zdjęcia oraz opis faksymile. Nieznane pola: "wytwórnia płytowa" oraz "podpis".

W filmie możemy zobaczyć rozgromienie Rzymian przez Galów, porwanie Panoramiksa, Asteriksa jako skazańca, który musi zmierzyć się z lwami, wężami, krokodylami, pająkami i słoniem w rzymskim cyrku itp.

W filmie wykorzystano wątki z albumów:

 • Przygody Gala Asteriksa
 • Asteriks i Goci
 • Asteriks Legionista
 • Asteriks i Kociołek
 • Wróżbita


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Leopold Matuszczak (ur. 13 sierpnia lub 13 września 1931 w Łodzi, zm. 6 października 2013) – polski aktor teatralny, filmowy, telewizyjny i dubbingowy.
  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.
  Obeliks (we francuskim oryginale Obélix) – postać z cyklu komiksów Asterix Renégo Gościnnego i Alberta Uderzo. Gal, dostawca menhirów i nieodłączny przyjaciel Asteriksa. W dzieciństwie wpadł do kotła z magicznym napojem dającym nadludzką siłę, przez co ciągle jest pod jego wpływem – za wszelką cenę chce spróbować napoju, jednak druid Panoramiks rzadko daje mu do tego okazję.
  Christian Clavier (ur. 6 maja 1952 roku w Paryżu) – francuski aktor, scenarzysta i producent filmowy i telewizyjny, znany widzom głównie z ról komediowych.
  Claude Berri (właśc. Claude Berel Langmann, ur. 1 lipca 1934 w Paryżu, zm. 12 stycznia 2009 tamże) – francuski reżyser filmowy pochodzenia żydowskiego, aktor, scenarzysta i producent. Zdobywca Oscara w 1963 za krótkometrażowy film Le Poulet ("Kurczak"). Jako producent współpracował m.in. z Romanem Polańskim, Jean-Jakiem Annaud i Milošem Formanem.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Albert Uderzo (ur. 25 kwietnia 1927 w Fismes) – francuski rysownik i scenarzysta komiksowy pochodzenia włoskiego. Znany m.in. z serii o Asteriksie i Umpa-pa, stworzonymi we współpracy z Rene Goscinnym.

  Reklama