Aspero

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Peru site locations.png

Aspero – stanowisko archeologiczne w Peru, położone na wzgórzach Lomas de Puerto. Zidentyfikowane zostało 17 kopców - 11 małych, 6 większych o wysokości od kilku do kilkunastu metrów. Dwa najbogatsze pod względem archeologicznym to:

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Peru (Perú, Republika Peru – República del Perú) – państwo w zachodniej części Ameryki Południowej, nad Oceanem Spokojnym. Jest to trzecie co do wielkości państwo kontynentu po Brazylii i Argentynie oraz drugi co do wielkości kraj andyjski po Argentynie. Stolicą Peru jest Lima.
 • Huaca de los Sacrificios - na jego szczycie znajdował się dziedziniec z paleniskiem pośrodku. W pobliżu palenisko znaleziono pozostałości dwu ofiar, mężczyzny oraz noworodka owiniętego w tkaniny w koszu, który następnie umieszczono w kamiennej wanience.
 • Huaca de los Idolos - na jego szczycie znajduje się pomieszczenia i dziedzińce zajmujące obszar 20 na 30 metrów. W posadzce jednego z pomieszczeń odkryto kilkanaście figurek kobiet z niewypalonej gliny.
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • kultura Norte Chico
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Praca zbiorowa pod redakcją naukową Joachima Śliwy: Wielka Historia Świata Stary i Nowy Świat od „rewolucji” neolitycznej do podbojów Aleksandra Wielkiego. T. 2. Oficyna Wydawnicza Fogra, 2005, s. 616. ISBN 83-85719-83-0.Sprawdź autora:1.
 • Norte Chico (również Caral lub Caral-Supe od stanowiska Caral w dolinie Supe, gdzie znajduje się duże, dobrze rozpoznane stanowisko) – kultura archeologiczna prekolumbijskiej Ameryki Południowej funkcjonująca w obecnym regionie Norte Chico, w północnej części wybrzeża Peru w okresie od ok. 3000 r p.n.e. do ok. 1700 r p.n.e. Jest to, na terenie obu Ameryk, najstarsza znana cywilizacja posiadająca ośrodki miejskie. Istniała równolegle z egipskim Średnim Państwem i poprzedzała kulturę Olmeków z Ameryki Środkowej o przeszło tysiąc lat.Wielka Encyklopedia Rosyjska (ros. Большая российская энциклопедия, БРЭ) – jedna z największych encyklopedii uniwersalnych w języku rosyjskim, wydana w 36 tomach w latach 2004–2017. Wydana przez spółkę wydawniczą o tej samej nazwie, pod auspicjami Rosyjskiej Akademii Nauk, na mocy dekretu prezydenckiego Władimira Putina nr 1156 z 2002 roku
  Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama