Askeptozaur

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Askeptozaur jest nazwą rodzajową diapsydalnego gada z rzędu Thalattosauria, żyjącego w środkowym triasie. Jego szczątki odkryto na terenie Włoch i Szwajcarii.

Szwajcaria, Konfederacja Szwajcarska (Confoederatio Helvetica, Schweiz, Schweizerische Eidgenossenschaft) – państwo federacyjne w Europie Zachodniej. Jest jednym z niewielu państw, w których obowiązuje demokracja bezpośrednia. Szwajcaria od kongresu wiedeńskiego w 1815 roku jest państwem neutralnym. Do Organizacji Narodów Zjednoczonych przystąpiła dopiero 10 września 2002 po przegłosowaniu tej decyzji w referendum minimalną większością 52% głosów.Ichtiozaury (Ichthyosauria, od gr. ichtio – ryba + sauros – jaszczur) – rząd gadów morskich, które pojawiły się we wczesnym triasie, a największe zróżnicowanie osiągnęły od środkowego triasu do środkowej jury. We wczesnej kredzie zaczęły ustępować miejsca plezjozaurom, a od cenomanu także i mozazaurom, by ostatecznie wymrzeć w późnej kredzie, w turonie, ok. 25 mln lat przed wielkim wymieraniem kredowym. Były jednymi z najpowszechniejszych wśród wyższych kręgowców morskich. W erze mezozoicznej wiele z nich zajmowało niszę ekologiczną, którą obecnie zajmują delfiny. Miały podobny do nich pociskowaty kształt, przednie kończyny przekształcone w płetwy i ogon zakończony dużą pionową płetwą napędową w kształcie półksiężyca, podobnie jak tuńczyki.

Było to zwierzę wiodące wodny tryb życia, na co wskazuje między innymi jego budowa. Całkowita długość jego wąskiego ciała wynosiła 2 metry. Posiadał wydłużoną szyję i takiż ogon, który miał taśmowaty wygląd. Wydłużone szczęki, wyposażone w liczne ostre zęby, nadawały się doskonale do chwytania ryb. Wielu badaczy uważa, że jego duże oczy były dostosowane do widzenia pod wodą. Były ponadto wzmocnione przez kostne płytki (analogiczne do tych, jakie występowały u ichtiozaurów), chroniące je przed dużym ciśnieniem wody na dużych głębokościach.

Askeptozaur pływał najprawdopodobniej wykonując węgorzowate ruchy. Sterował przy pomocy kończyn zaopatrzonych w błony pławne.

Dane:
Czas: Trias, 220 mln lat temu
Występowanie: Europa
Długość: ok. 2 m

Reklama