Ashton-under-Lyne

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ashton-under-Lyne – miasto w Anglii, na terenie hrabstwa Greater Manchester. Miasto jest położone na wschodzie dystryktu metropolitalnego Tameside, za obwodnicą M60 (zjazd nr 23), na pagórkowatym podnóżu Gór Pennińskich. Leży na wysokości 150 metrów nad poziomem morza. Zwane jest w skrócie Ashton. W 2001 roku miasto liczyło 43 236 mieszkańców.

Sir Geoffrey Charles Hurst (ur. 8 grudnia 1941, Ashton-under-Lyne) - piłkarz angielski. W swojej karierze grał w takich klubach jak West Ham United (do 1972), Stoke City (do 1975), West Bromwich Albion (w 1975) oraz Seattle Sounders (1976). Grał też w irlandzkim Cork Celtic i lidze Kuwejtu oraz w klubie krykietowym z najwyższej ligi. W reprezentacji rozegrał 49 meczów, zdobył 24 bramki. Trzykrotnie wybierany na piłkarza roku w Anglii. Z West Ham United wygrał Puchar Anglii w 1964 roku i Puchar Zdobywców Pucharów w następnym sezonie. Jako trener Chelsea (1982 - 1984) spadł z nią do trzeciej ligi. Prowadził też amatorski Telford United.Greater Manchester – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w północno-zachodniej Anglii, w regionie North West England. Hrabstwo, obejmujące obszar aglomeracji miasta Manchester, utworzone zostało w 1974 roku na pograniczu historycznych hrabstw Lancashire, Cheshire oraz Yorkshire.

Znajduje się tu galeria i „Museum of the Manchester Regiment”, muzeum łodzi „Portland Basin”. W pobliżu tego muzeum położone jest osiedle, zamieszkane przez dużą grupę miejscowej Polonii.

Miasto jest ośrodkiem przemysłowym. Produkuje się tu głównie: wyroby metalowe, meble, ceramikę sanitarną. Ważną gałęzią przemysłu jest przetwórstwo spożywcze, głównie mięsne. Ważną dziedziną gospodarki jest również handel detaliczny. W Ashton swoje supermarkety mają wszystkie wielkie sieci handlowe Wielkiej Brytanii, m.in.: Aldi, Argos, Asda, Ikea, Iceland, Lidl, Marks & Spencer, Morrisons, Sainsbury’s oraz wiele innych. Drobni handlowcy dysponują reprezentacyjnymi obiektami, jak: Ashton Arcades oraz „Ashton Market Hall”, którą po zniszczeniach w pożarze z maju 2004 ponownie oddano do użytku 28 listopada 2008 r..

Nationalencyklopedin – największa, szwedzka encyklopedia współczesna. Jej stworzenie było możliwe dzięki kredytowi w wysokości 17 mln koron, którego udzielił rząd szwedzki w 1980 roku i który został spłacony w 1990. Drukowana wersja składa się z 20 tomów i zawiera 172 tys. haseł. Wersja internetowa zawiera 260 tys. haseł (stan z czerwca 2005). Inicjatorem projektu był rząd szwedzki, który rozpoczął negocjacje z różnymi wydawcami. Negocjacje zakończyły się w 1985, kiedy na wydawcę został wybrany Bra Böcker z Höganäs. Encyklopedia miała uwzględniać kwestie genderowe i związane z ochroną środowiska. Pierwszy tom ukazał się w 1989 roku, ostatni w 1996. Dodatkowo w roku 2000 ukazały się trzy dodatkowe tomy. Encyklopedię zamówiło 54 tys. osób. W 1997 roku ukazało się wydanie elektroniczne na CD, a w 2000 pojawiło się wydanie internetowe, które jest uzupełniane na bieżąco.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W okresie Rewolucji Przemysłowej w mieście skupiona była produkcja części do maszyn włókienniczych oraz przetwórstwo bawełny. W okresie swojego największego rozkwitu, w roku 1861 miasto liczyło 65 306 mieszkańców. Według spisu ludności z 2001 roku, liczba mieszkańców wynosiła 43 236.

Lidl – założona w Niemczech sieć sklepów dyskontowych, działająca w 26 krajach europejskich. Główna siedziba firmy znajduje się w Neckarsulm (Niemcy).IKEA – prywatna, międzynarodowa firma zajmująca się głównie sprzedażą detaliczną oraz produkcją mebli, a także artykułów dekoracyjnych. Została założona przez Ingvara Kamprada w 1943 r. Jej nazwa powstała jako akronim od wyrazów: Ingvar Kamprad (imię i nazwisko założyciela) oraz Elmtaryd i Agunnaryd (farma i miejscowość (parafia), w której się wychował). Wielki słownik ortograficzny PWN (2006) dopuszcza pisownię IKEA oraz Ikea.

Osoby związane z Ashton-under-Lyne[ | edytuj kod]

W Ashton urodziły się m.in. takie osoby jak: Geoff Hurst, Simone Perrotta, Brian Wilde i Margaret Beckett.

Od 1966 do 1983 proboszczem miejscowej polskiej Parafii Matki Boskiej Częstochowskiej był ks. kan. Michał Lewandowski.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. KS01 Usual resident population: Census 2001, Key Statistics for urban areas (ang.). Office for National Statistics. [dostęp 2016-05-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2004-07-23)].
  2. Wnętrze odbudowanej „Ashton Market Hall”. [dostęp 2011-10-20].
  3. Historia Parafii. pcmashton.chrystusowcy.pl. [dostęp 2018-10-09].
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.28 listopada jest 332. (w latach przestępnych 333.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 33 dni.
Warto wiedzieć że... beta

Aldi (nazwa stylizowana: ALDI) – niemiecka sieć dyskontów spożywczo-przemysłowych obecna na pięciu kontynentach. Siódma pod względem sprzedaży sieć marketów na świecie. Nazwa firmy pochodzi od skrótu nazwiska Albrecht i słowa diskont. Przedsiębiorstwo powstało i do dziś jest firmą rodzinną Albrechtów z Essen.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Części maszyn to wchodzące w skład maszyn elementy samodzielne lub zespoły, zwykle o charakterze uniwersalnym, (wykorzystywane są w różnych urządzeniach) - co pozwala na ich znormalizowanie.
Miasteczko (łac. oppidum, niem. Städtlein, Städtchen, Markt, Flecken, jid. sztetl) – prawno-administracyjna jednostka osadnicza o charakterze przejściowym między miastem a wsią, z charakterystycznym handlowo-przemysłowym (dawniej rzemieślniczym) wyodrębnieniem specjalności i analogiczną morfologią i infrastrukturą co (małe) miasto.
Brian Wilde (ur. 13 czerwca 1927 w Ashton-under-Lyne, zm. 20 marca 2008 w Ware) - brytyjski aktor, najszerzej znany ze swoich telewizyjnych ról komediowych, zwłaszcza w serialach Babie lato i Odsiadka.
Przemysł włókienniczy (inaczej przemysł tekstylny) – gałąź przemysłu lekkiego zajmujący się przetwórstwem surowców na włókna, tkaniny, dzianiny itp., obejmuje między innymi, przędzalnictwo, tkactwo, dziewiarstwo oraz w przypadku przetwórstwa włókien łykowych – roszarnictwo.
Iceland Foods Ltd – brytyjska sieć handlowa zajmująca się sprzedażą detaliczną artykułów spożywczych, głównie mrożonych. Siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Deeside, w Walii.

Reklama