Asarluhi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Asarluhi – w mitologii mezopotamskiej początkowo bóg sumeryjskiego miasta Kuara, położonego w pobliżu Eridu, później łączony z Enkim (bogiem miasta Eridu) oraz znajomością magii, specjalnej broni Enkiego. Asarluhi był uważany za syna Enkiego i Damgalnuny, a gdy Mardukowi również przyznano tytuł syna boga Ea (akadyjskie imię Enkiego), stało się rzeczą naturalną, że włączono Asarluhiego do osobowości boga Marduka. W babilońskiej tradycji magicznej imię Asarluhiego jest używane wymiennie z imieniem Marduka w formułkach magicznych i modlitwach.

Enki w mitologii sumeryjskiej (Ea w mitologii babilońskiej) – bóg słodkich wód, bóg mądrości, stwórca człowieka, czczony w Eridu. Razem z bogiem nieba Anu i bogiem Enlilem tworzył wielką triadę głównych bóstw. Jego żoną była Damgalnuna – bogini ziemi, natomiast córka Ninkasi była boginią piwa.Marduk (sum. amar-utu, tłum. "Młody byczek boga Utu") – bóstwo opiekuńcze miasta Babilon, najważniejszy bóg panteonu babilońskiego, syn boga Enki/Ea, małżonek bogini Sarpanitu, łączony z planetą Jowisz.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • hasło „Asarluhi”, [w:] Jeremy Black, Anthony Green, Słownik mitologii Mezopotamii, Wydawnictwo „Książnica”, Katowice 1998, s. 29.
  • Reklama