Ary Scheffer

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ary Scheffer (ur. 10 lutego 1795 w Dordrechcie, Holandia, zm. 15 czerwca 1858 w Argenteuil, Francja) – francuski malarz, rytownik i ilustrator pochodzenia holenderskiego, autor wielu portretów Fryderyka Chopina.

Delfina Potocka, z domu Komar (ur. w marcu 1807 w Murowanych Kuryłowcach na Podolu, zm. 2 kwietnia 1877 w Paryżu) – dama, przyjaciółka artystów.Litewska Biblioteka Narodowa im. Martynasa Mažvydasa (lit. Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka) – litewska biblioteka narodowa założona w 1919 roku w Kownie, przeniesiona w 1963 roku i działająca do dziś w Wilnie.

Pochodził z rodziny o tradycjach artystycznych, jego rodzice, ojciec matki i brat Henry także byli malarzami. Rodzina mieszkała od 1797 w Hadze i w latach 1808-1810 w Amsterdamie. Po śmierci ojca wyjechał z matką do Paryża i rozpoczął studia malarskie w pracowni barona Guérina i pod wpływem Théodore`a Géricaulta i Eugène`a Delacroixa zainteresował się tematyką romantyczną. Debiutował w 1819 w paryskim Salonie obrazem Ofiara mieszczan z Calais.

Charles-Maurice de Talleyrand-Périgord (ur. 2 lutego 1754 w Paryżu, zm. 17 maja 1838 tamże), znany jako Talleyrand – francuski mąż stanu, polityk i dyplomata, wielokrotny minister spraw zagranicznych Francji; biskup diecezjalny Autun, książę Benewentu.Amsterdam – największe miasto Holandii i jej stolica konstytucyjna. Wszystkie instytucje rządowe oraz przedstawicielstwa obcych państw znajdują się w Hadze.

Ary Scheffer malował początkowo sceny z wyzwoleńczych walk Greków z Turkami, później poruszał tematy zaczerpnięte z literatury i pochodzące m.in. z utworów Johanna Wolfganga von Goethego, Friedricha Schillera, George`a Gordona Byrona i Waltera Scotta. Poruszał również tematykę religijną i zajmował się malarstwem portretowym. Wśród osobistości portretowanych przez niego byli Fryderyk Chopin, Ferenc Liszt, Marie Joseph de La Fayette, Alphonse de Lamartine, Charles Dickens, Charles-Maurice de Talleyrand-Périgord, księżna żagańska Dorota de Talleyrand-Périgord i królowa Maria Amelia Burbon-Sycylijska.

Ferdinand Victor Eugène Delacroix (ur. 26 kwietnia 1798 w Saint-Maurice-en-Chalencon, w departamencie Ardèche, we francuskim regionie administracyjnym Rodan-Alpy, zm. 13 sierpnia 1863 w Paryżu) – malarz francuski, przedstawiciel romantyzmu. Sztuki malarskiej uczył się u Pierre-Narcisse Guérina, pozostawał pod silnym wpływem malarstwa Rubensa. Bliski przyjaciel Chopina.Eliza z Branickich Krasińska (ur. 1820, zm. 15 maja 1876 w Krakowie), polska szlachcianka, żona Zygmunta Krasińskiego.

Malarz był zaprzyjaźniony z Zygmuntem Krasińskim, w 1846 wykonał portrety jego żony, Elizy Branickiej, jak i kochanki Delfiny Potockiej. Jeden uczniów Scheffera, Frédéric Auguste Bartholdi (1834-1904), zaprojektował Statuę Wolności w Nowym Jorku.

Artysta wypracował styl łączący romantyczną uczuciowość z klasycyzmem formy, jego dzieła odznaczają się sentymentalizmem i melodramatyczną wzniosłością.

Po śmierci znaczna część dorobku Scheffera został zgromadzony w muzeum jego imienia w Dordrechcie. W paryskiej pracowni przy rue Chaptal powstało Muzeum Romantyzmu (Musée de la Vie Romantique).

Pierre-Narcisse Guérin (ur. 3 maja 1774 w Paryżu, zm. 6 lipca 1833 w Rzymie) – francuski malarz i grafik, reprezentant neoklasycyzmu.Sir Walter Scott (ur. 15 sierpnia 1771 w Edynburgu, zm. 21 września 1832 w Abbotsford) − szkocki powieściopisarz i poeta.

Jedna z ulic w 16. dzielnicy Paryża nosi od 1864 roku imię Ary Scheffera (Rue Scheffer).

Galeria[ | edytuj kod]

 • Portret Chopina

 • Śmierć Géricaulta, 1824

 • Kuszenie Chrystusa, 1854

 • Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Ian Chilvers: Oksfordzki leksykon sztuki. Warszawa: Arkady, 2002, s. 596. ISBN 83-213-4157-8.
 • Andrzej Dulewicz: Słownik sztuki francuskiej. Warszawa: Wiedza Powszechna, 1986, s. 385. ISBN 83-214-0048-5.
 • International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Warto wiedzieć że... beta

  Maria Amelia Teresa Burbon-Sycylijska, fr. Marie Amélie Thérèse de Bourbon, princesse des Deux-Siciles (ur. 26 kwietnia 1782, zm. 24 marca 1866 w Claremont House w Surrey) – królowa Francuzów jako żona króla Ludwika Filipa I.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Johann Christoph Friedrich von Schiller (do otrzymania szlachectwa w 1802 roku Johann Christoph Friedrich Schiller) znany jako Friedrich Schiller (ur. 10 listopada 1759, zm. 9 maja 1805) – niemiecki poeta, filozof, historyk, estetyk, teoretyk teatru i dramaturg, przedstawiciel tzw. klasyki weimarskiej, autor "Ody do radości".
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Argenteuil – miasto we Francji, w regionie Île-de-France, w departamencie Val-d’Oise, usytuowane w północno-zachodniej części aglomeracji paryskiej. Jest oddalone zaledwie o 12,3 km od centrum Paryża. Leży nad Sekwaną, jest portem rzecznym Paryża.
  Alphonse de Lamartine, właśc. Alphonse Marie Louis de Prat de Lamartine (ur. 21 października 1790 w Mâcon, zm. 28 lutego 1869 w Paryżu) − polityk, pacyfista i pisarz, tradycyjnie uważany za pierwszego twórcę francuskiego romantyzmu.
  George Gordon Noel Byron, lord Byron (ur. 22 stycznia 1788 w Londynie, zm. 19 kwietnia 1824 w Missolungi) – jeden z największych angielskich poetów i dramaturgów.

  Reklama