Artysta jednego przeboju

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Artysta jednego przeboju (ang. one-hit wonder) – artysta muzyczny znany głównie z jednego utworu, który stał się przebojem na liście przebojów i dał mu popularność na pewien czas.

Vanilla Ice, właściwie Robert Matthew Van Winkle (ur. 31 października 1967 w Dallas, stan Texas,dorastał w Miami) – amerykański raper, znany dzisiaj głównie ze względu na hitowy singel Ice Ice Baby (oparty na motywie z piosenki zespołu Queen "Under Pressure"), który królował na szczytach list na początku lat 90. W tym czasie był jednym z niewielu odnoszących sukcesy białych raperów. Wypromowany przez Death Row Records. W 1992 roku wziął udział w erotycznej sesji zdjęciowej do książki Madonny pt. Sex.Lista przebojów, synonim: top (ang. charts) – pojęcie związane z tzw. popkulturą to zestawienie najbardziej popularnych spraw, rzeczy, utworów w danym okresie.

Przykłady[ | edytuj kod]

W 2002 roku telewizja VH1 stworzyła ranking 100 piosenek, które na krótki czas stały się przebojami. Pierwsze miejsce zajął zespół Los Del Río z piosenką „Macarena”.

VH1 (VH-1: Video Hits One do 1994 roku) jest amerykańskim kanałem telewizji kablowej, utworzonym w styczniu 1985 roku, przez Warner-Amex Satellite Entertainment, oddział Warner Communications, właścicieli MTV. VH1 i MTV są obecnie częścią MTV Networks, oddziału Viacom.Los Del Río – hiszpański duet grający muzykę pop, założony w 1993 roku przez Antonio Romero Mongę i Rafaela Ruíza. Najbardziej znany z piosenki Macarena (1993), określany jest jako artysta jednego przeboju. W 2002 wygrał w plebiscycie na "Największego artystę jednego przeboju".
 1. Macarena” – Los Del Río (1996)
 2. Tainted Love” – Soft Cell (1982)
 3. „Come on Eileen” – Dexys Midnight Runners (1982)
 4. „I’m Too Sexy” – Right Said Fred (1991)
 5. „Mickey” – Toni Basil (1982)
 6. „Who Let the Dogs Out?” – Baha Men (2000)
 7. „Ice Ice Baby” – Vanilla Ice (1990)
 8. Take on Me” – A-ha (1985)
 9. „Rico Suave” – Gerardo (1990)
 10. 99 Luftballons” – Nena (1984)

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. VH1's 100 Greatest One-Hit Wonders (ang.). RYM. [dostęp 2017-05-21].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • One Hit Wonder Central – one hit wonders music of the 50's, 60's, 70's, 80's and 90's (ang.)
 • Top 15 One Hit Wonders (ang.)
 • Top 10 Classical One Hit Wonders (ang.)
 • Macarena – przebój hiszpańskiego duetu Los Del Río. Muzyka jest połączeniem flamenco i popu. W 1993 r. piosenka o dziewczynie imieniem Macarena odniosła sukces w Hiszpanii i Meksyku, jej nowa wersja z 1996 r. stała się światowym hitem. Do piosenki stworzono grupowy układ choreograficzny. W grudniu 2001 roku wydano świąteczny mix piosenki pod nazwa „Macarena (Christmas Joy Mix)” gdzie między zwrotkami są śpiewane różne anglojęzyczne kolędy m.in „Jingle Bells” w wykonaniu tancerek.Soft Cell – brytyjski duet założony przez dwóch studentów sztuki Marca Almonda (wokalista) oraz Davida Balla (klawiszowiec) w Leeds (Anglia) w 1978 roku.
  Warto wiedzieć że... beta

  Przebój, szlagier lub hit (to ostatnie określenie pochodzi z języka angielskiego, gdzie oznacza to samo i dosłownie tłumaczy się jako uderzenie) – popularny w określonym czasie utwór muzyczny lub piosenka. Określenie zazwyczaj odnosi się do muzyki rozrywkowej lecz często znaczenie jego rozciąga się na muzykę poważną oraz na inne dziedziny sztuki mówiąc na przykład o "przeboju filmowym" lub "kinowym". Przebój muzyczny zwykle charakteryzuje się łatwo wpadającą w ucho melodią i jest wielokrotnie emitowany przez stacje radiowe, oraz osiąga wysoką sprzedaż. Choć istnieją ponadczasowe przeboje, których popularność zdaje się nie przemijać, to zasadniczo mamy tu do czynienia ze zjawiskiem okresowym.
  99 Luftballons (ang. "99 Red Balloons", dosłownie 99 balonów) - piosenka niemieckiej wokalistki Neny, z 1983 roku (ang. wersja z 1984). Jest to tzw. protest song. Piosenka zajmowała wysokie miejsca na światowych listach przebojów (drugie na US Billboard Charts, pierwsze w UK Singles Chart).
  a-ha – norweska grupa muzyczna wykonująca pop będący wypadkową stylów rock, synth pop oraz new wave. Jest to jeden z najlepiej sprzedających się zespołów europejskich świata. Do tej pory sprzedali ponad 50 milionów płyt na całym świecie, które osiągnęły status multiplatynowych, złotych i srebrnych.

  Reklama