Arturo Sandoval

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Arturo Sandoval (ur. 6 listopada 1949 w Artemisie) – kubański trębacz i pianista jazzowy.

Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.John Birks "Dizzy" Gillespie (ur. 21 października 1917 w Cheraw, Karolina Południowa, zm. 6 stycznia 1993 w Englewood, New Jersey) – amerykański trębacz, kompozytor i wokalista jazzowy, współtwórca stylu bebop. Laureat NEA Jazz Masters Award 1982.

Podczas swojego pobytu na Kubie pozostawał pod wpływem takich jazzmanów jak Charlie Parker, Clifford Brown i Dizzy Gillespie, którego spotkał w 1977 r.

W 1999 r. Sandoval otrzymał amerykańskie obywatelstwo.

Życie Sandovala stało się tematem filmu z 2000 r. pt. Miłość lub ojczyzna. Historia Arturo Sandovala. Główną rolę w filmie zagrał Andy García.

W 2001 roku pojawił się gościnnie, jako on sam, w operze mydlanej Moda na sukces.

Irakere (w yoruba oznacza „roślinność”) – kubański zespół założony w 1973 przez pianistę Chucho Valdeza. Wśród jego członków znajdowali się: flecista José Luis Cortés, późniejszy założyciel NG La Banda, perkusista Anga Díaz, który później wyemigrował do Francji, perkusista Fran Padilla, który później wyemigrował do Hiszpanii, saksofonista Paquito D’Rivera, który podczas tournée w 1980 wyemigrował do USA i trębacz Arturo Sandoval, który wyemigrował do USA w roku 1990. W 1980 otrzymali nagrodę Grammy dla najlepszego zespołu grającego muzykę latynoską za album Irakere. Jerzy Milian (ur. 10 kwietnia 1935 w Poznaniu) – muzyk jazzowy, malarz i kompozytor, wibrafonista. W wieku szesnastu lat ukończył Państwową Średnią Szkołę Muzyczną w Poznaniu. Jego nauczycielami byli m.in. Wolfram Heicking i Bogusław Schaeffer.

Początki[ | edytuj kod]

Arturo Sandoval swoją edukację muzyczną rozpoczął w wieku 12 lat od nauki podstaw teorii muzyki i gry na perkusji. Grał już na wielu instrumentach, kiedy zdecydował się grać na trąbce. W 1964 r. rozpoczął trzyletnią naukę gry na trąbce w Kubańskiej Narodowej Szkole Sztuki. W wieku 16 lat jego idolem był Dizzy Gillespie. W 1971 r. trafił do wojska, lecz mógł cały czas grać w Orquesta Cubana de Musica Moderna i kontynuować rozwój artystyczny.

Andy Garcia, właśc. Andrés Arturo García Menéndez (ur. 12 kwietnia 1956 w Bejucal, Prowincja Mayabeque, do 2010 Prowincja Hawana) – kubański aktor i reżyser.Clifford Brown (ur. 30 października 1930 w Wilmington, zm. 26 czerwca 1956) – amerykański trębacz jazzowy związany z nurtami bebopu i hard bopu.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Moda na sukces (ang. The Bold and the Beautiful, w skrócie B&B, dosł. Śmiali i piękni) – amerykańska opera mydlana, stworzona przez Lee Phillip Bell i Williama Josepha Bella. Zadebiutowała w CBS 23 marca 1987 roku, zastępując serial Capitol. Premiera w Polsce odbyła się 5 września 1994 roku w TVP1; obecnie ta opera mydlana jest emitowana od poniedziałku do czwartku, o godz. 14:30, z powtórkami w weekendy. Moda na sukces doczekała się emisji w prawie 100 krajach. Z tego powodu została wpisana do Księgi rekordów Guinnessa. W 2008 roku, serial oglądany był przez 26,2 mln ludzi na całym świecie (znaczna część z Włoch, gdzie znany jest jako Beautiful i z Francji, gdzie jest emitowany jako Top modèles i Amour, gloire et beauté). Moda na sukces jest najdłużej emitowanym serialem w Polsce.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
Tony Bennett, właśc. Anthony Dominick Benedetto (ur. 3 sierpnia 1926 w Queens w Nowym Jorku) – amerykański wokalista jazzowy.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Woodrow "Woody" Charles Herman (ur. 16 maja 1913 w Milwaukee, zm. 29 października 1987 w Los Angeles) – amerykański muzyk jazzowy, klarnecista i saksofonista.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Reklama