Artur Nowaczewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Artur Nowaczewski (ur. 10 października 1978 w Gdańsku) – polski poeta i krytyk literacki; doktor nauk humanistycznych w zakresie literaturoznawstwa. Adiunkt na Uniwersytecie Gdańskim.

Literaturoznawstwo (także: nauka o literaturze, wiedza o literaturze) – dyscyplina humanistyczna, której przedmiotem zainteresowania jest literatura, a przede wszystkim analiza poszczególnych utworów literackich oraz rekonstruowanie historycznoliterackich procesów. W obrębie literaturoznawstwa formułuje się także ogólne teorie oraz metodologie badań literackich.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Życiorys[ | edytuj kod]

Jest absolwentem III Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. W okresie studiów Nowaczewski współtworzył serwis „Teczka” i kwartalnik „Przesuw”. Od kilku lat współpracuje z sopockimToposem”.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

W 2008 obronił na Uniwersytecie Gdańskim doktorat na podstawie pracy Figura ulicy w literaturze polskiej po 1918 roku, której promotorem był prof. dr hab. Zbigniew Majchrowski. W 2009 otrzymał Nagrodę Fundacji ks. Janusza St. Pasierba i został stałym współpracownikiem Magazynu Apokaliptycznego „Czterdzieści i Cztery”. Tłumaczony na języki angielski, chorwacki, czeski, niemiecki, ukraiński, turecki.

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Dziennik Bałtycki – (pełny tytuł Polska Dziennik Bałtycki) dziennik informacyjno-publicystyczny ukazujący się na Pomorzu od 19 maja 1945.

Stypendysta Miasta Gdańska w dziedzinie kultury. Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2014).

Mieszka w Gdyni.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Nagroda Literacka Europy Środkowej „Angelus” – nagroda literacka ufundowana przez miasto Wrocław, przyznawana w dziedzinie twórczości prozatorskiej, napisanej w języku polskim lub tłumaczonej na język polski. Jest jedną z dwóch nagród o podobnej nazwie, druga to Angelus Lubelski.
Ogólnopolski Konkurs Literacki „Złoty Środek Poezji” - konkurs na najlepszy poetycki debiut książkowy roku, organizowany od 2005 roku w ramach Festiwalu „Złoty Środek Poezji” w Kutnie. W latach 2005-2011 organizatorem konkursu było Środkowoeuropejskie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Środek”, od 2012 jest nim Kutnowski Dom Kultury. Konkurs odbywa się pod patronatem Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Dwumiesięcznika Literackiego Topos i Miesięcznika Odra. Mecenasem jest Prezydent Miasta Kutno.
III Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte w Gdańsku – liceum ogólnokształcące w Gdańsku-Wrzeszczu, popularnie zwane "Topolówką" (od nazwy ulicy, przy której się znajduje oraz topoli rosnących przy szkole), jedno z najbardziej znanych trójmiejskich liceów. Jedyne w Gdańsku realizujące program matury międzynarodowej. W 2005 r. uznana przez Newsweek Polska za najlepsze liceum ogólnokształcące w Polsce. Dyrektorem szkoły jest obecnie Bożena Ordak.
Stypendium Kulturalne Miasta Gdańska – stypendium kulturalne Gdańska przyznawane beneficjentom zajmującym się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem kultury na realizację przedsięwzięć artystycznych.
Ha!art – interdyscyplinarny magazyn poświęcony szeroko rozumianej nowej kulturze. Rozpoczął działalność w 1999 roku w Krakowie jako pismo studenckie.
Adiunkt (łac. adiunctus – dołączony) – stanowisko w szkołach wyższych i placówkach naukowo-badawczych dla pracowników naukowych lub naukowo-dydaktycznych posiadających stopień naukowy doktora lub doktora habilitowanego. W przeciwieństwie do samodzielnych pracowników nauki określani są czasem mianem pomocniczych pracowników nauki. Na niektórych polskich uczelniach jest przyjętym zwyczajem, że po obronieniu habilitacji naukowiec uzyskuje stanowisko profesora, jednak na wielu uczelniach nie jest to automatyczne i zależy bardziej zarówno od polityki wydziału, jak i dostępności etatów (finansowania).
Undergrunt – toruński kwartalnik artystyczno-literacki, poświęcony głównie literaturze najnowszej, związany z tzw. Prozą Północy.

Reklama