Arseniusz Romanowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Warszawa Wschodnia od ul. Lubelskiej
Przystanek kolejowy Warszawa Ochota
Klubokawiarnia Powiśle działająca w pawilonie kas biletowych stacji PKP Warszawa Powiśle, zaprojektowanej przez Arseniusza Romanowicza

Arseniusz Romanowicz (ur. 30 sierpnia 1910 w Hrubieszowie zm. 9 lutego 2008 w Warszawie) – polski architekt, autor projektów architektonicznych dworców i przystanków kolejowych w Warszawie, obiektów sportowych i innych obiektów użyteczności publicznej.

Polskie Linie Lotnicze „LOT” (PLL LOT, PLL „Lot”) – przedsiębiorstwo transportu lotniczego powstałe 1 stycznia 1929 roku z połączenia wszystkich działających w kraju linii lotniczych, polska spółka, będąca własnością Skarbu Państwa; właściciel spółek LOT Charters. Należy do aliansu Star Alliance. Jesienią 2013 roku zostaną uruchomione nowe połączenia: do Tajlandii, Japonii, Meksyku, na Kubę i Sri Lankę.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

Życiorys[ | edytuj kod]

Dyplom Politechniki Warszawskiej uzyskał w 1936. Praktykę odbywał w pracowni Stanisława Brukalskiego i Barbary Brukalskiej.

W latach 1938–1939 pracował w Biurze Budowlanym Dworca Głównego w Warszawie. Podczas II wojny światowej pracował przy remoncie spalonego w 1939 dworca.

W latach 1950–1976 generalny projektant w Centralnym Biurze Studiów i Projektów Budownictwa Kolejowego w Warszawie.

Barbara Brukalska, właściwie Barbara Brukalska-Sokołowska, urodzona 4 grudnia 1899, zmarła 6 marca 1980 roku, polski architekt, żona Stanisława Brukalskiego.Ulica Mokotowska – ulica w dzielnicy Śródmieście w Warszawie. Ulica jest jako całość założenia urbanistycznego wpisana do rejestru zabytków pod nr 312.

Został pochowany na cmentarzu Powązkowskim (kwatera 280-1-25).

Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Warszawa Ursus Północny – przystanek kolejowy Polskich Kolei Państwowych położony na granicy warszawskich Włoch i Ursusa przy ul. Szamoty.
II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
Rynek Kolejowy – miesięcznik, wydawany przez Zespół Doradców Gospodarczych Tor, zajmujący się tematyką transportu szynowego (kolej, tramwaje, metro).
Politechnika Warszawska (PW) – państwowa wyższa uczelnia w Warszawie. Jest jedną z największych i najlepszych wyższych uczelni technicznych w Polsce oraz w Europie Środkowo-Wschodniej. Politechnika Warszawska zajmuje od lat 1. miejsce w Polsce w "Rankingu Szkół Wyższych" wśród uczeni technicznych publikowanym przez miesięcznik edukacyjny "Perspektywy". Według ogólnoświatowego rankingu szkół wyższych Webometrics Ranking of World Universities opracowanego przez hiszpański instytut Consejo Superior de Investigaciones Científicas uczelnia zajmuje 2. miejsce w Polsce wśród uczelni technicznych, a w świecie 374. pośród wszystkich typów uczelni.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Nowy Dwór Mazowiecki - stacja kolejowa w Nowym Dworze Mazowieckim, w województwie mazowieckim, w Polsce. Stacja połączona jest z dworcem PKS Warszawa oddział w Nowym Dworze Mazowieckim. Odchodzą stąd pociągi między innymi do Warszawy Woli, Warszawy Gdańskiej, Warszawy Centralnej, Nasielska, Działdowa, Olsztyna, Gdyni, Kołobrzegu, Katowic, Krakowa, Zakopanego, Krynicy-Zdroju, Kielc.

Reklama