Armstrong Whitworth

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Armstrong Whitworth – dawny brytyjski koncern zajmujący się produkcją broni, statków, lokomotyw, samochodów i samolotów. Zajmowano się także hydrotechiką. W 1927 koncern stał się częścią zakładów Vickers-Armstrongs, a dział motoryzacyjny kupił John Davenport Siddeley tworząc zakłady Armstrong Siddeley.

Joseph Whitworth (ur. 21 grudnia 1803 w Stockport, zm. 22 stycznia 1887 w Monte Carlo) − angielski przemysłowiec, konstruktor obrabiarek, broni palnej.Samolot – statek powietrzny cięższy od powietrza (aerodyna), utrzymujący się w powietrzu dzięki wytwarzanej sile nośnej za pomocą nieruchomych, w danych warunkach względem statku, skrzydeł. Ciąg potrzebny do utrzymania prędkości w locie poziomym wytwarzany jest przez jeden lub więcej silników.

Historia zakładów[ | edytuj kod]

W 1847 roku William George Armstrong założył w Elswick k. Newcastle upon Tyne wytwórnię armatury hydraulicznej, maszyn i części do mostów. Dla rozwijania interesów z armią założył osobną spółkę pod nazwą Elswick Ordnance Company, która zajęła się produkcją broni.

Siddeley Deasy – dawne brytyjskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją samochodów i samolotów. Istniało w latach 1909 - 1919.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W 1882 roku połączył przedsiębiorstwo z zakładami stoczniowymi Charlesa Mitchella w spółkę Armstrong, Mitchell and Company. Wyspecjalizowano się w montażu okrętów wojennych. Interesy stoczniowe zakończono w 1918 roku. W 1897 złączono przedsiębiorstwo z zakładami budowy maszyn Josepha Whitwortha, tworząc spółkę Armstrong-Whitworth. W 1902 zaczęto produkować samochody osobowe i ciężarowe. Na przełomie 1912 i 1913 roku rozszerzono profil przedsiębiorstwa o wyroby lotnicze, a w 1920 roku stworzono dział produkcji samolotów Armstrong Whitworth Aircraft. Samochody pod marką Armstrong Whitworth produkowano od 1904 do 1919. Dział motoryzacyjny stworzono na bazie przejętego przedsiębiorstwa Wilson-Pilcher. W 1919 doszło do połączenia przedsiębiorstw Armstrong Whitworth i Siddeley Deasy i stworzono markę Armstrong Siddeley.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Po I wojnie światowej przestawiono się na produkcję lokomotyw, które montowano do II połowy lat trzydziestych. W 1927 roku dział uzbrojenia i maszyn złączono z koncernem Vickers tworząc Vickers Armstrong. Natomiast dział lotniczy i motoryzacyjny został wyłączony i sprzedany Johnowi Davenportowi Siddeley`owi, który założył spółkę Armstrong Siddeley.

Armstrong Siddeley – dawne brytyjskie przedsiębiorstwo branży motoryzacyjnej i lotniczej. Zajmowało się między innymi produkcją samochodów i silników lotniczych.Armstrong Whitworth Aircraft (Sir W. G. Armstrong Whitworth Aircraft Company) – brytyjska wytwórnia lotnicza będąca częścią firmy Sir W G Armstrong Whitworth & Co Ltd.
  • USS "New Orleans" (CL-22)

  • Armstrong Whitworth model 1908

  • Lokomotywa LMS Stanier Class (1935 - 1937)

  • Przypisy[ | edytuj kod]

    Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Bill Smith: Armstrong Siddeley Motors: The Cars, the Company and the People in Definitive Detail (ang.). 2006. [dostęp 2012-12-12].
  • Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.Wilson-Pilcher – dawne brytyjskie przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją samochodów. Istniało w latach 1901 - 1904 z siedzibą w Londynie. Zostało przejęte przez koncern Armstrong Whitworth.
    Reklama