Artykuł na Medal

Armenia w Konkursie Piosenki Eurowizji

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Armenia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2006. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się nadawca Hajastani Hanrajin herrustajnkerut’jun (ARMTV).

Tamar Kaprelian (ur. 28 października 1986 w Scottsdale, Arizona, USA) – pop-rockowa piosenkarka. Jej rodzice pochodzą z Armenii. W 2008 roku wygrała konkurs na najlepszy cover piosenki "Apologize" zespołu OneRepublic.Czechy uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2007 roku. Od czasu debiutu, festiwalem w kraju zajmował się czeski nadawca publiczny Česká televize (ČT).

Przez pierwsze pięć lat uczestnictwa reprezentanci Armenii zajmowali miejsca w pierwszej dziesiątce finałowej klasyfikacji. Najlepsze w historii, czwarte miejsce zajęli Sirusho (w 2008) i Aram Mp3 (w 2014).

Ormiańska telewizja zrezygnowała z udziału w konkursie w 2012 z powodu braku gwarancji bezpieczeństwa dla reprezentanta, spowodowanego nierozstrzygniętym konfliktem między Armenią a Azerbejdżanem (organizatorem konkursu) dotyczącym Górskiego Karabachu. Rok później kraj powrócił do stawki konkursowej. Z powodu tego konfliktu, a także pandemii COVID-19 oraz problemów finansowych, kraj nie wystąpił też w konkursie w 2021.

47. Konkurs Piosenki Eurowizji został zorganizowany 25 maja 2002 w Saku Suurhall w Tallinnie przez estońskiego nadawcę Eesti Rahvusringhääling (ERR). Konkurs poprowadzili Annely Peebo i Marko Matvere. Anytime You Need – singel ormiańskiego wokalisty Hayko napisany przez samego artystę we współpracy z Karenem Kawalerjanem, wydany w 2007 roku.

Historia Armenii w Konkursie Piosenki Eurowizji[ | edytuj kod]

Lata 2004–2009[ | edytuj kod]

W lipcu 2003 pojawiła się informacja o tym, że ormiański nadawca publiczny (ARMTV) wyraził chęć udziału w 49. Konkursie Piosenki Eurowizji. Kilka dni później Sarah Yuen z Europejskiej Unii Nadawców (EBU) zdementowała doniesienia, tłumacząc, że krajowa telewizja nie może wystąpić na konkursie, bo nie jest aktywnym członkiem EBU. Po przyznaniu telewizji tytułu członka stowarzyszonego organizacji w lipcu 2004 pojawiły się głosy o potencjalnym udziale kraju w jubileuszowym, 50. Konkursie Piosenki Eurowizji w 2005.

Francja uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmował się francuski nadawca publiczny RTF, który w 1964 roku został zastąpiony kanałem ORTF. Od 1975 do 1982 roku za francuskie przygotowania do festiwalu odpowiedzialna była telewizja TF1, od 1983 do 1992 – France 2, a od 1993 do 1998 – Antenne 2. Od 1999 roku za konkurs w kraju odpowiada kanał France 3.54. Konkurs Piosenki Eurowizji 2009 odbył się 12 i 14 maja (półfinały) oraz 16 maja (finał) 2009 roku w Olympic Indoor Arena w Moskwie (Rosja). Zwycięzcą został Alexander Rybak reprezentujący Norwegię z piosenką „Fairytale”, za którą otrzymał rekordową ilość 387 (na 492 możliwych) punktów.

8 lipca 2005 telewizja ARMTV została aktywnym członkiem EBU. Cztery dni później potwierdza chęć wysłania pierwszego reprezentanta na 51. Konkurs Piosenki Eurowizji w 2006. Początkowo spekulowano, że stacja wybrała wewnętrznie Meri Woskanian na reprezentantkę kraju, jednak zdementowano te plotki. Pod koniec stycznia ogłoszono, że przedstawicielem Armenii w konkursie będzie André’a. Jego konkursową piosenką został, wybrany przez telewizję, utwór „Without Your Love” (roboczo: „Stay with Me”), który został wyselekcjonowany spośród zgłoszeń nadesłanych do nadawcy. Jak stwierdziła szefowa krajowej delegacji, Diana Mnacakanian z ramienia ARMTV, na wybór piosenki wpływ miały elementy etniczne zawarte w ścieżce melodycznej, połączone z mieszanką nowoczesnych i krajowych brzmień. Przed występem w konkursie reprezentant wyruszył w trasę promocyjną po Europie; wystąpił w Polsce, Mołdawii, Rosji, Grecji, Andorze, Ukrainie i Białorusi oraz na Cyprze. 18 maja wystąpił jako pierwszy w półfinale Eurowizji 2006 i awansował z szóstego miejsca do finału, który odbył się 22 maja. Zaprezentował się w nim jako ostatni, 24. w kolejności i zdobył 129 pkt, zajmując 8. miejsce.

60. Konkurs Piosenki Eurowizji 2015 zostanie zorganizowany w 2015 roku przez austriackiego nadawcę publicznego Österreichischer Rundfunk (ORF), dzięki wygranej austriackiej reprezentantki, Conchity Wurst, z utworem „Rise Like a Phoenix” podczas konkursu w 2014 roku. Będzie to drugi konkurs organizowany przez Austrię, po konkursie w 1967 roku. Organizatorzy nie zdecydowali jeszcze, gdzie odbędą się koncerty konkursowe – o prawo do organizacji stara się siedem austriackich miast. Chociaż początkowo ogłoszono, że konkurs odbędzie się 12, 14 i 16 maja, w informacji dla potencjalnych gospodarzy telewizja ORF zasugerowała, że koncerty odbędą się tydzień później, tj. 19, 21 i 23 maja.Konkurs Piosenki Eurowizji 2006 - 51. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 18 i 20 maja 2006 na terenie Olympic Indoor Hall w Atenach przez greckiego nadawcę publicznego Ellinikí Radiofonía Tileórasi (ERT), dzięki zwycięstwu reprezentantki Grecji Eleny Paparizou na festiwalu w 2005 roku. Koncert półfinałowy oraz finał prowadzili piosenkarz Sakis Ruwas i prezenterka telewizyjna Maria Menounos.

W przeciwieństwie do poprzedniego konkursu, reprezentant Armenii podczas 52. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2007 został wybrany poprzez krajowe eliminacje, które odbyły się 23-25 lutego. W każdym z dwóch półfinałów zostało zaprezentowanych po 10 propozycji, a do finału zakwalifikowało się po trzech kandydatów – zwycięzca głosowania telewidzów oraz dwóch wykonawców najwyżej ocenionych przez jurorów. W selekcjach wystąpili: Jacklina Tumanian, Hariel Sando, R.P., Nellj Boghosjan, Geuorg Martirosjan, Asta, Arszalujs Sargsjan, Sergej Grigo'rjan, Emmy, Erik, Hayer, Meri Woskanian (jako jedyna w stawce zaśpiewała dwa utwory), Marianna Howhannisjan, Sarkis Edwards, Karine Asirjan, Hayko, Vo.X, Karina Howhannisjan i Lana Chaczatrjan. Do finału selekcji zakwalifikowali się: Karina Howhannisjan, Asta, Sergej Grigorjan, Karina Howhannisjan, Hayko, Emmy, Karine Asirjan oraz Meri Woskanian, która z piosenką „Carry Me In” zdobyła tzw. dziką kartę za „bycie popularną w Niemczech oraz brak krewnych w Armenii”. O wyniku zdecydowała jedynie komisja jurorska, która największą liczbę punktów przyznała Haykowi i jego utworowi „Anytime You Need”. Dzięki wysokiemu miejscu zajętemu przez Armenię w konkursie w 2006, Hayko nie musiał brać udziału w półfinale konkursu w 2007. 12 maja zaśpiewał w nim jako przedostatni, 23. w kolejności w finale konkursu i zdobył łącznie 138 pkt, zajmując ósme miejsce.

Konkurs Piosenki Eurowizji 2011 - 56. edycja Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizowana 10, 12 i 14 maja 2011 roku w ESPRIT arena w Düsseldorfie przez niemieckiego nadawcę Norddeutscher Rundfunk (NDR), dzięki zwycięstwu reprezentantki Niemiec - Leny podczas festiwalu w 2010 roku.Cypr (Republika Cypryjska) – państwo położone na wyspie Cypr leżącej we wschodniej części Morza Śródziemnego u wybrzeży Turcji, Syrii i Libanu. Od 1 maja 2004 roku jest członkiem Unii Europejskiej.

W listopadzie 2007 telewizja ARMTV ogłosiła, że reprezentantem Armenii podczas 53. Konkursu Piosenki Eurowizji będzie Sirusho. Konkursową propozycję dla niej wybrano podczas publicznych selekcji, które odbyły się 9 marca. Reprezentantka wykonała cztery utwory: „Strong”, „Can’t Control It”, „I Still Breathe” i „Qélé, Qélé”, a o wynikach zdecydowała komisja sędziowska oraz publiczność za pomocą SMS-ów. Ormiańską propozycją eurowizyjną została piosenka „Qélé, Qélé”. Z powodu zwiększającej się liczby krajów chętnych do udziału w Konkursie Piosenki Eurowizji, w 2008 EBU wprowadziła dwie rundy półfinałowe. 20 maja reprezentantka Armenii wystąpiła w pierwszym półfinale konkursu z 14. numerem startowym i zdobyła 139 pkt, które zapewniły jej awans do sobotniego finału z drugiego miejsca. Podczas finału zdobyła 199 pkt, co przełożyło się na czwarte miejsce.

Kopenhaga (duń. København [kʰøb̥m̩ˈhɑʊ̯ˀn], łac. Hafnia) – stolica i największe miasto Królestwa Danii. W 2014 r. odbył się tu 59 Festiwal Muzyki Europejskiej Eurowizja.65. Konkurs Piosenki Eurowizji zostanie zorganizowany w dniach 12, 14 i 16 maja 2020 roku w Ahoy Rotterdam w Rotterdamie. Gospodarzem konkursu będzie Holandia, która zwyciężyła w finale konkursu organizowanego w 2019. Organizatorem będzie Europejska Unia Nadawców wraz z nadawcami publicznymi: Nederlandse Publieke Omroep (NPO), Nederlandse Omroep Stitching (NOS) i AVROTROS.

W narodowych selekcjach do 54. Konkursu Piosenki Eurowizji wzięło udział 21 uczestników. Głosami telewidzów oraz komisji sędziowskiej eliminacje wygrały siostry Inga i Anusz Arszakian z utworem „Dżan dżan”, będącym połączeniem muzyki folkowej oraz elementów muzyki nowoczesnej. 12 maja wystąpiły jako szóste w pierwszym półfinale konkursu i z piątego miejsca awansowały do finału. Zajęły w nim 10. miejsce po zdobyciu 92 pkt, w tym m.in. maksymalnej noty (12 pkt) od Czech.

Konkurs Piosenki Eurowizji 2005 – jubileuszowa, 50. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji zorganizowana 19 i 21 maja 2005 roku w Pałacu Sportu w Kijowie przez ukraińskiego nadawcę publicznego Nacjonalna Telekompania Ukrainy (NTU), dzięki zwycięstwu reprezentantki Ukrainy – Rusłany podczas festiwalu w 2004 roku. Koncert półfinałowy oraz finał prowadziła prezenterka Marija Jefrosynina oraz dziennikarz radiowo-telewizyjny Pawło Szyłko.Eva Rivas, właściwie Walerija Aleksandrowna Rieszetnikowa-Caturian (orm. Եվա Ռիվաս, ros. Ева Ривас, ur. 13 lipca 1987 w Rosji) – rosyjska piosenkarka pochodzenia ormiańskiego.

Lata 2010–2019[ | edytuj kod]

15 lutego 2010 odbył się finał ormiańskich preselekcji do 55. Konkursu Piosenki Eurowizji. Nadawca publiczny przyjmował zgłoszenia do 1 lutego. 10 lutego komisja sędziowska wybrała 10 utworów, które dopuszczono do udziału w selekcjach. Kilka dni przed finałem z rywalizacji zrezygnowała Sonya z piosenką „Never”. 14 lutego finał selekcji wygrała Eva Rivas z utworem „Apricot Stone” autorstwa Armena Martirosjana i Karena Kawaleriana. W eliminacjach wystąpiła z ostatnim, dziewiątym numerem startowym, a o wynikach zdecydowali telewidzowie i komisja sędziowska. 27 maja wystąpiła z drugim numerem startowym w drugim półfinale 55. konkursu, zdobyła 83 pkt i awansowała do finału z szóstego miejsca. 29 maja wystąpiła w finale jako 21. w kolejności i zajęła siódme miejsce, otrzymując 141 pkt, w tym maksymalne noty (12 pkt) od Izraela, Rosji oraz Holandii.

Pandemia COVID-19 – pandemia zakaźnej choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Epidemia rozpoczęła się 17 listopada 2019 w mieście Wuhan, w prowincji Hubei w środkowych Chinach, a 11 marca 2020 została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pandemię. Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).

11 grudnia 2010 Aleksan Harutiunian (przewodniczący Rady Radiofonii i Telewizji Armenii) ogłosił, że reprezentantką kraju podczas 56. Konkursu Piosenki Eurowizji w Düsseldorfie będzie że Emma Bedżanian, występująca jako „Emmy”, która w 2009 brała udział w narodowych selekcjach z utworem „Hey (Let Me Hear You Say)”. Jej konkursową piosenkę wyłoniono poprzez publiczne eliminacje. Kompozytorzy mogli nadsyłać swoje kompozycje do siedziby nadawcy do 15 stycznia; otrzymało łącznie ok. 70 kandydatur. Dwa tygodnie przed koncertem selekcyjnym opublikowano nazwiska kompozytorów czterech piosenek dopuszczonych do finału: DerHova, Apricota (duet: Hajk Harutiunian-Hajk Howhannisjan), Wahram Petrosjan oraz Martin Kesici. Początkowo finał narodowy miał się odbyć 26 lutego, lecz ze względu na śmierć Dawita Bedżaniana, ojca Emmy, program przełożono na 5 marca. Podczas niego piosenkarka wykonała cztery utwory: „Ayo” (DerHova), „Hi” (Petrosjan), „Goodbye” (Kesici) oraz „Boom Boom” (Apricota). Największe poparcie zdobyła ostatnia piosenka, zdobywając 41,72% głosów publiczności i pierwsze miejsce u jury. Wyniki wzbudziły kontrowersje, a wielu widzów nie zgodziło się z werdyktem komisji sędziowskiej, uznając zwycięską piosenkę jako „pozbawioną sensu” i domagając się jej zmiany. W specjalnie wydanym oświadczeniu Emmy napisała: Musimy uszanować zasady preselekcji i zaakceptować to, że zwolennicy jednej z piosenek byli bardziej aktywni niż zwolennicy innej.. Szef ormiańskiej delegacji eurowizyjnej Gohar Gasparian stwierdził, że „krytyka fanów niszczy dobry wizerunek samej wokalistki, jak i całej Armenii, uważanej za jeden z najlepszych krajów w najnowszej historii Eurowizji”. W teledysku do utworu wystąpił niemiecki bokser ormiańskiego pochodzenia, Arthur Abraham. Na początku maja Emmy rozpoczęła próby sceniczne do konkursu. Choreografia autorstwa Armine Zarian nawiązywała do boksu; Emmy rozpoczynała występ, siedząc na fotelu w kształcie rękawicy bokserskiej, a czterech tancerzy (Petros Zlatkos, Jenia Evgenios Buli, Charalampos Christodulu, Charis Sawwas) było ubranych w bokserskie szlafroki. W chórkach śpiewała Emy Armine Zaryan. W międzyczasie reprezentantka wzięła udział w dwóch konferencjach prasowych, podczas których wyjaśniła znaczenie utworu oraz prezentacji. Piosenka opowiadała o „dziewczynie zakochanej w mężczyźnie, który nie interesuje się niczym poza boksowaniem”. 10 maja wystąpiła jako czwarta w pierwszym półfinale konkursu i zdobyła 54 pkt, zajmując 12. miejsce niepremiowane awansem do finału. Do awansu zabrakło jej jednego punktu.

Muzyka folkowa – gatunek muzyki popularnej wywodzący się z muzyki ludowej. Często muzyka folkowa jest określana jako europejska muzyka ludowa.Nagrody im. Marcela Bezençona - trofea dla najlepszych konkurencyjnych piosenek w finale, które zostały po raz pierwszy rozdane podczas Konkursu Piosenki Eurowizji 2002 w Estonii. Wymyślił je Christer Björkman (reprezentant Szwecji w 1992 roku i obecny Szef Delegacji Szwecji) i Richard Herrey (członek zespołu Herreys, zwycięzca z 1984 roku dla Szwecji), a nazwali je nazwiskiem twórcy corocznego konkursu, Marcela Bezençona.
Zespół Dorians podczas 58. Konkursu Piosenki Eurowizji w Malmö, maj 2013

Armenia planowała udział w 57. Konkursie Piosenki Eurowizji. Reprezentant kraju miał być wybrany wewnętrznie, a jego nazwisko planowano opublikować przed 18 marca. 7 marca 2012 stacja ARMTV ogłosiła, że nie weźmie udziału w konkursu z powodu braku gwarancji bezpieczeństwa dla reprezentanta spowodowanego nierozstrzygniętym konfliktem między krajami dotyczącym Górskiego Karabachu. Udziałowi sprzeciwili się m.in. byli reprezentanci państwa. Z powodu rezygnacji po ostatecznym terminie zgłaszania EBU nałożyła na telewizję karę finansową równoznaczną połowie stawki eurowizyjnej i nakazała transmisję koncertu finałowego bez żadnych zakłóceń pod groźbą zakazu udziału w kolejnym Konkursie Piosenki Eurowizji. W 2013 Armenia powróciła do konkursu, wysyłając reprezentanta na 58. Konkurs Piosenki Eurowizji w Malmö. Spekulowano, że reprezentantką kraju ponownie zostanie Sirusho, która po raz pierwszy wystąpiła w barwach kraju w 2008. W styczniu 2013 nadawca publiczny ogłosił, że jego przedstawicielem w konkursie będzie Gorr Sudżian z zespołem Dorians. Na początku marca odbył się program telewizyjny, podczas którego został wybrany eurowizyjny utwór dla reprezentanta; zespół wykonał cztery piosenki: „Toy Planet”, „No Time”, „Lying” oraz „Lonely Planet”, który zdobył największe uznanie. 16 maja zespół wystąpił w drugim półfinale konkursu z 11. numerem startowym i awansował do sobotniego finału z siódmego miejsca. 18 maja wystąpił w finale jako 12. w kolejności i zajął 18. miejsce z 41 punktami na koncie.

Tel Awiw-Jafa (hebr. תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ, trl. Tel Aviv-Yafo, trb. Tel Awiw-Jafo; arab. تل ابيب-يافا trl. Til Abīb-Yāfū, trb. Til Abib-Jafu), zwyczajowo nazywane Tel Awiw, jest drugim pod względem wielkości miastem Izraela. Miasto jest położone w Dystrykcie Tel Awiwu na nadmorskiej równinie Szaron leżącej nad Morzem Śródziemnym. Tel Awiw zajmuje powierzchnię 51,8 km², będąc największym i najludniejszym miastem obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Miasto jest zarządzane przez władze miejskie Tel Awiwu-Jafy, na czele których stoi burmistrz Ron Huldai.Górski Karabach (oficjalna nazwa w języku ormiańskim Lerrnajin Gharabagh ‒ Լեռնային Ղարաբաղ ; czasem używana jest nazwa Arcach ‒ Արցախ , azer. Dağlıq Qarabağ ‒ górski czarny ogród) ‒ ormiańska enklawa będąca przedmiotem sporu pomiędzy Armenią a Azerbejdżanem. Obecnie obszar kontrolowany jest przez miejscowych Ormian wspieranych przez Republikę Armenii.

22 listopada 2013 stacja potwierdziła udział w 59. Konkursie Piosenki Eurowizji w Kopenhadze. Podczas sylwestrowego programu Big Night’s Gala TV Show ogłoszono, że kraj reprezentować będzie Aram Mp3. Premiera jego konkursowego utworu „Not Alone” odbyła się 14 marca 2014. 6 maja wystąpił jako pierwszy podczas pierwszego półfinału 59. konkursu i awansował do finału z czwartego miejsca. 10 maja wystąpił w finale z siódmym numerem startowym i zajął 4. miejsce, otrzymując łącznie 174 pkt, w tym maksymalne noty (12 pkt) od Austrii, Francji oraz Gruzji.

Grecja (gr. Ελλάδα Elláda, IPA: [e̞ˈlaða] lub Ελλάς Ellás, IPA: [e̞ˈlas]), Republika Grecka (Ελληνική Δημοκρατία Ellinikí Dimokratía, IPA: [e̞ˌliniˈci ðimo̞kraˈtiˌa]) – kraj położony w południowo-wschodniej części Europy, na południowym krańcu Półwyspu Bałkańskiego. Graniczy z czterema państwami: Albanią, Macedonią Północną i Bułgarią od północy oraz Turcją od wschodu. Ma dostęp do czterech mórz: Egejskiego i Kreteńskiego od wschodu, Jońskiego od zachodu oraz Śródziemnego od południa. Grecja ma dziesiątą pod względem długości linię brzegową na świecie, o długości 14880 km. Poza częścią kontynentalną, w skład Grecji wchodzi około 2500 wysp, w tym 165 zamieszkałych. Najważniejsze to Kreta, Dodekanez, Cyklady i Wyspy Jońskie. Najwyższym szczytem jest wysoki na 2918 m n.p.m. Mitikas w masywie Olimpu. Malmö – miasto (tätort) w południowej Szwecji i port morski położony nad cieśniną Öresund w południowo-zachodniej części prowincji historycznej (landskap) Skania. Siedziba władz (residensstad) regionu administracjnego (län) Skåne, powstałego w 1997 po połączeniu dotychczasowych regionów Malmöhus i Kristianstad. Ośrodek administracyjny (centralort) gminy Malmö (Malmö kommun lub Malmö stad). Do obszaru tätortu Malmö zalicza się także Arlöv, siedzibę władz (centralort) sąsiedniej gminy Burlöv.
Zespół Genealogy podczas prób do występu w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji w Wiedniu, maj 2015

We wrześniu krajowy nadawca potwierdził udział w 60. Konkursie Piosenki Eurowizji organizowanym w Wiedniu. W lutym ogłosił, że kraj reprezentować będzie zespół Genealogy, w którego skład weszło sześciu wokalistów, a każdy z nich reprezentował inny kontynent. Zgodnie z zapowiedziami, projekt był nawiązaniem do setnej rocznicy ludobójstwa dokonanego przez Imperium Osmańskie, które przyczyniło się do powstania diaspory ormiańskiej na całym świecie. Zaproszenie piosenkarzy z różnych zakątków świata miało symbolizować „miłość, pokój i tolerancję”, a także „zjednoczenie na scenie wszystkich Ormian”, których przodkowie rozproszyli się po wszystkich kontynentach po 1915. W skład zespołu weszli: Essaï Altounian (reprezentujący w projekcie Europę), Tamar Kaprelian (Amerykę), Vahe Tilbian (Afrykę), Stephanie Topalian (Azję), Mary-Jean O’Doherty Vasmatzian (Australię) i mieszkająca na co dzień w Armenii Inga Arszakian, która reprezentowała kraj podczas konkursu w 2009. 12 lutego premierę miała konkursowa propozycja zespołu, „Face the Shadow”, której autorami zostali Armen Martiroszan i Inna Mkrtchyan. W marcu zmieniono tytuł piosenki na „Face the Shadow”. 19 maja zespół zaprezentował się jako drugi w kolejności w pierwszym półfinale konkursu i z siódmego miejsca awansował do finału. 23 maja zajęli 16. miejsce w finale z 34 punktami na koncie.

Gorr Sudżian (orm. Գոռ Սուջյան, ur. 25 lipca 1987 w Erywaniu) – ormiański muzyk rockowy, wokalista i lider zespołu Dorians, który reprezentował Armenię z piosenką „Lonely Planet” podczas 58. Konkursu Piosenki Eurowizji w szwedzkim Malmö.Austria uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 1957 roku. Od czasu debiutu konkursem w kraju zajmuje się krajowy nadawca publiczny Österreichischer Rundfunk (ORF).

W połowie września 2015 krajowy nadawca potwierdził chęć udziału w 61. Konkursie Piosenki Eurowizji i ogłosił, że nazwisko reprezentanta zostanie podane 13 października 2015. Przedstawicielką kraju została Iweta Mukuczian, a jej konkursowa piosenka „LoveWave” miała premierę 2 marca. 10 maja wystąpiła w pierwszym półfinale konkursu i z drugiego miejsca awansowała do finału rozgrywanego 14 maja. W trakcie pierwszego półfinału wywołała kontrowersje w azerskich mediach, machając flagą Górskiego Karabachu (terenu spornego między Armenią a Azerbejdżanem) podczas transmisji na żywo. Podczas konferencji prasowej z udziałem finalistów skomentowała sytuację słowami: Jestem myślami ze swoją Ojczyzną. Chcę pokoju na całym świecie. Dzień później grupa referencyjna EBU wystosowała oświadczenie, w którym wyraziła potępienie wobec zaistniałej sytuacji oraz zapowiedziała wprowadzenie sankcji wobec ormiańskiej telewizji AMPTV z powodu naruszenia jednego z punktów regulaminu konkursu, który mówił o „zakazie wyrażania wiadomości promujących jakąś organizację, instytucję czy pogląd polityczny w trakcie transmisji koncertu”. Organizacja dodała, że kolejne próby złamania zasad doprowadzą do dyskwalifikacji kraju z udziału w konkursie. Reprezentantka wystąpiła w finale z ostatnim, 26. numerem startowym. Zdobyła łącznie 249 pkt w tym 134 pkt od telewidzów (7. miejsce) i 115 pkt od jurorów (10. miejsce) uplasowała się na 7. miejscu.

Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Sveriges Television AB (SVT) - to publiczna telewizja w Szwecji. Powstała w 1979 po wydzieleniu od szwedzkiego radia publicznego. Nadaje SVT1, SVT2, SVT24, SVTB, SVTK, SVT1 HD, SVT2 HD, SVT Play, SVT World, SVT UR i dwanaście kanałów regionalnych. Oglądalność wszystkich kanałów wynosi 39%, chociaż są one popularniejsze wśród starszych widzów.

W lipcu 2016 ormiańska telewizja potwierdziła chęć udziału w 62. Konkursie Piosenki Eurowizji w Kijowie. W przeciwieństwie do poprzednich lat reprezentant kraju został wyłoniony w krajowych eliminacjach Depi Evratesil. W wieloetapowym konkursie wystąpiło 24 uczestników: Stepan Howhannisjan, Marta, Alexander Plato, Anna Sedrakjan, Egine, Anna Danieljan, Jewa Kans, Amalija Margarjan, Christina Mangasarjan, Vahe Aleksanian, Hasmik Szirojan, Sona Dunojan, Lucy, Saro Geworgjan, Jujo, Lilit Harutjunian, Sjuzanna Melqonian, Geworg Harutjunian, Karina Harutjunian, Narine Jinanian, Opera Viva, Arcwik, Only Girls oraz Marissa. Zostali oni podzieleni na sześć grup, których mentorami byli dotychczasowi reprezentanci Armenii w konkursie: Iweta Mukuczian, Essaï Altounian, Aram Mp3, Inga i Anusz Arszakjan oraz Hayko. 24 grudnia odbył się finał eliminacji, który wygrała Arcwik, pokonując Martę w głosowaniu jurorów i telewidzów. W marcu 2017 premierę miała jej konkursowa piosenka, „Fly with Me”. 9 maja wystąpiła w pierwszym półfinale konkursu i z siódmego miejsca zakwalifikowała się do finału rozgrywanego 13 maja. Wystąpiła w nim jako piąta w kolejności i zdobyła łącznie 79 pkt w tym 21 pkt od telewidzów (18. miejsce) i 58 pkt od jurorów (14. miejsce), zajmując 18. miejsce w klasyfikacji.

Gruzja zadebiutowała na Konkursie Piosenki Eurowizji podczas 52. edycji zorganizowanej w 2007 roku. Krajowym nadawcą festiwalu jest telewizja Georgian Public Broadcasting (GPB), która została aktywnym członkiem Europejskiej Unii Nadawców (EBU) w sierpniu 2005 roku.Holandia uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od samego początku, czyli od 1956 roku. Od czasu debiutu do 1969 roku konkursem w kraju zajmował się holenderski nadawca publiczny Nederlandse Televisie Stichting (NTS), od 1970 do 2009 roku - Nederlandse Omroep Stichting (NOS), a od 2010 - Televisie Radio Omroep Stichting (TROS), który pełnił tę funkcję do 2013 roku. W tym samym roku, w wyniku połączenia telewizji TROS z Algemene Vereniging Radio Omroep (AVRO), powstał kanał AvroTros.

W sierpniu 2017 ormiański nadawca potwierdził chęć udziału w 63. Konkursie Piosenki Eurowizji. Reprezentant kraju ponownie został wybrany poprzez krajowe eliminacje Depi Evratesil, w których uczestniczyło dwudziestu wykonawców: Robert Kolojan, Sewak Chanaghjan, Suren Poghosian, Mher Ermenistan (Mger Armenia), TyoM, Żanna Dawtian, Hayk Kasparow, Geworg Harutiunian, Maria's Sekret, Hasmik Szirojan, Melek, Amalia Margarian, Tamar Kaprelian, Lusine Mardanian, Arman Mesropian, Mariam Petrosian, Kamil Show (Arsen Grigorian), Nemra, AlternatiV i Gata Band. Uczestnicy zostali podzieleni na dwa półfinały, z których do finału zakwalifikowało się po pięciu artystów. 25 lutego 2018 odbył się finał selekcji, w którym wystąpili: Sewak Chanaghjan, Geworg Harutiunian, Lusine Mardanian, Kamil Show, Amalia Margarian, Nemra, Mariam Petrosian, Mher Ermenistan, Robert Kolojan i Hasmik Szirojan. Konkurs wygrał Sewak Chanaghjan z piosenką „Qami”, za którą otrzymał maksymalną liczbę 24 pkt w głosowaniu jurorów i telewidzów. 8 maja wystąpił w pierwszym półfinale konkursu i zajął 15. miejsce z 79 punktami, przez co nie zakwalifikował się do finału.

Mołdawia, Republika Mołdawii (mołd., rum. Moldova; mołd., rum. Republica Moldova; ros. Молдавия; czasem używana jest niezalecana przez Komisję Standaryzacji Nazw Geograficznych poza Granicami RP nazwa Mołdowa) – państwo europejskie położone na terenach historycznej Besarabii jak i obszarów położonych na lewym brzegu Dniestru (tzw. "Naddniestrze"). Graniczy z Ukrainą i Rumunią. W jej skład wchodzi także Terytorium Autonomiczne Gagauzji, gdzie językami urzędowymi są obok mołdawskiego gagauski i rosyjski, choć sami Rosjanie stanowią niewielką część ludności tego obszaru. Rdzenną ludność Gagauzji (Gagauz Yeri) (ponad 80%) stanowią Gagauzi – tureckojęzyczni prawosławni chrześcijanie.Konkurs Piosenki Eurowizji 2012 – 57. edycja festiwalu, która odbyła się w Baku w Azerbejdżanie, dzięki wygranej duetu Ell & Nikki w 2011 roku. Wszystkie trzy koncerty zostały zorganizowane w Baku Crystal Hall, półfinały konkursu odbyły się 22 i 24 maja, a finał – 26 maja 2012 roku.

W 2019 telewizja ARMTV potwierdziła chęć udziału w 64. Konkursie Piosenki Eurowizji w Tel Awiwie. 30 listopada ogłosiła, że będzie reprezentować ją Srbuk, która została wewnętrznie wybrana przez władze telewizji. 10 marca 2019 premierę miała jej konkursowa piosenka, „Walking Out”. 16 maja wystąpiła jako pierwsza w kolejności w drugim koncercie półfinałowym i zajęła 16. miejsce nie kwalifikując się do finału, zajmując tym samym najgorsze miejsce w historii udziału Armenii w konkursie.

Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.Kijów (ukr. Київ, Kyjiw, ros. Киев, Kijew) – stolica i największe miasto Ukrainy, nad rzeką Dniepr. Był miastem królewskim Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Od 2020[ | edytuj kod]

Pod koniec października telewizja potwierdziła udział w 65. Konkursie Piosenki Eurowizji w Rotterdamie, a następnie poinformowała, że reprezentant kraju zostanie wyłoniony w programie Depi Evratesil. Zgłoszenia do eliminacji trwały do 31 grudnia. Stacja wyłoniła dziesięciu finalistów, którymi zostali: Atena Manukian, TOKIONINE, ERNA, Miriam Baghdasarjan, Agop, Karina EVN, Władimir Arzumanjan, Hayk Music, Artur Aleq, Gabriel Jeeg, Eva Rida oraz Siergiej i Nikołaj Arutjunowie. Finał eliminacji został rozegrany 15 lutego, który wygrała Athena Manoukian z utworem „Chains on You”. 18 marca EBU ogłosiła, iż konkurs nie odbędzie się z powodu pandemii COVID-19.

Genealogy – ormiańska supergrupa wokalna, utworzona specjalnie na potrzeby reprezentowania Armenii podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2015 roku. Celem powstania zespołu było upamiętnienie setnej rocznicy ludobójstwa Ormian.ARMTV (orm. Հայաստանի հանրային հեռուստաընկերություն, Armeńska Telewizja Publiczna) - armeński publiczny nadawca telewizyjny. Pierwsza emisja miała miejsce 29 listopada 1956, zaś regularne nadawanie rozpoczęto 9 lutego 1957 r. Według stanu na czerwiec 2009, firma nadaje trzy kanały:

26 października 2020 kraj znalazł się na liście krajów uczestniczących konkursu w 2021. Jednak 5 marca 2021 nadawca krajowy ogłosił rezygnację z konkursu, tłumacząc się trwającym konfliktem w Górskim Karabachu, sytuacją epidemiologiczną w kraju oraz problemami finansowymi nadawcy.

Imperium Osmańskie (jako nazwa państwa pisane wielką literą, jako nazwa imperium dynastii Osmanów – małą; dla tego drugiego znaczenia synonimem jest nazwa imperium ottomańskie) – państwo tureckie na Bliskim Wschodzie, założone przez Turków osmańskich, jedno z plemion tureckich w zachodniej Anatolii, obejmujące w okresie od XIV do XX wieku Anatolię, część Azji południowo-zachodniej, Afrykę północną i Europę południowo-wschodnią. W kręgach dyplomatycznych na określenie dworu sułtana, później także całego państwa tureckiego, stosowano termin Wysoka Porta.Estonia (est. Eesti, Republika Estońska – Eesti Vabariik) – państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. Członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Konkurs Piosenki Eurowizji 2014 - 59. edycja Konkursu Piosenki Eurowizji, która zostanie zorganizowana 6, 8 i 10 maja w B&W Hallerne w Kopenhadze przez duńskiego nadawcę publicznego Danmarks Radio (DR), dzięki wygranej reprezentantki Danii - Emmelie de Forest podczas festiwalu w 2013 roku. Będzie to trzeci konkurs zorganizowany przez duńską telewizję Danmarks Radio (DR), po festiwalach w 1964 i 2001 roku.
Belgrad (Београд, Beograd, starożytne Singidunum, daw. Białogród, węg. Nándorfehérvár) – stolica Serbii. Miasto leży w północnej Serbii, przy ujściu Sawy do Dunaju.
Helsinki (fin. Helsinki, szw. Helsingfors, ros. Хе́льсинки, lap. Helsset) – stolica i największe miasto Finlandii oraz regionu Uusimaa. Liczba mieszkańców 591 306, aglomeracja – około 1,2 mln. W skład zespołu miejskiego wchodzą: Espoo, Vantaa i Kauniainen. Są głównym ośrodkiem przemysłu, kultury i administracji. Port nad Zatoką Fińską. Uniwersytet założony w 1828 roku. W aglomeracji znajduje się główny fiński port lotniczy Helsinki-Vantaa.
Hayko, or. Հայկո, właśc. Hajk Hako’bjan, or. Հայկ Հակոբյան (ur. w 1977 roku w Erywaniu) – ormiański piosenkarz, reprezentant Armenii podczas 52. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2007 roku.
Rotterdam – miasto w zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Południowa. W 2012 roku liczyło ok. 617 tys. mieszkańców. Miasto stanowi południową część Randstadu, szóstego największego obszaru metropolitalnego w Europie, który zamieszkuje ok. 6,7 miliona ludzi.
Wokal wspierający – są to partie śpiewu harmonicznego wykonywane przez jednego lub więcej wokalistów (nazywanych potocznie chórkiem) wraz z głównym wykonawcą. Wokalista wspierający może również wykonywać początkową partię utworu wprowadzając do głównego wykonania solisty. W muzyce rockowej i heavymetalowej rolę wokalisty wspierającego pełnią często gitarzyści rytmiczni, basiści lub perkusiści. W muzyce popowej towarzyszące wykonawcy chórki mogą również wykonywać proste układy choreograficzne.
Andora, Księstwo Andory (kat. Principat d’Andorra [prinsiˈpat dənˈdorə]), nazwa historyczna (tradycyjna): Doliny Andory (kat. Les Valls d’Andorra) – małe państwo w południowo-zachodniej Europie, bez dostępu do morza. Leży w Pirenejach, granicząc od północy z Francją, a od południa z Hiszpanią.

Reklama