Arkadiusz Bazak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Arkadiusz Bogusław Bazak (ur. 12 stycznia 1939 w Warszawie) – polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny.

Oliver Twist – czesko-francusko-brytyjsko-włoski film dramatyczny z 2005 roku w reżyserii Romana Polańskiego. Adaptacja klasycznej powieści Karola Dickensa pod tym samym tytułem. Scenariusz napisał Ronald Harwood, który współpracował z Polańskim przy Pianiście. Film kręcony był w Pradze (Studio Barrandov), Beroun oraz Žatec w Czechach. Obraz został nominowany do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej (nagroda publiczności).Kiedy miłość była zbrodnią - polsko-niemiecki film wojenny z 1967 roku. Film obrazujący funkcjonowanie ustanowionego przez Hitlera prawa "czystości rasowej", zabraniającego robotnikom cudzoziemskim wszelkich kontaktów z Niemcami. Cudzoziemcy na przymusowych robotach w hitlerowskich Niemczech. Za bliższe kontakty z Niemcami czekała obie strony śmierć, więzienie lub napiętnowanie. Dzieło Rybkowskiego pokazano w marcu 1968 roku, premiera była skandalem, a reżysera oskarżono o antypolskość. Film ten doprowadził do likwidacji Zespołu Filmowego Rytm kierowanego przez Rybkowskiego.

Życiorys[ | edytuj kod]

Absolwent PWST w Krakowie (1965). W teatrze zadebiutował 25 września 1965 roku. W latach 1965–1970 występował w Teatrze im. Juliusza Słowackiego w Krakowie, potem przeniósł się do Warszawy, gdzie pracował najpierw w Teatrze Ludowym (1970–1974), a następnie w Teatrze Nowym (1975–2005).

Bronisław Dąbrowski (ur. 24 listopada 1903 w Bielcach, zm. 10 kwietnia 1992 w Krakowie) – polski aktor i reżyser teatralny, wieloletni dyrektor teatrów, także tłumacz. Jest bohaterem pracy zbiorowej Bronisław Dąbrowski i jego teatr (red. Henryk Vogler, 1972).Palimpsest – polski thriller z 2006 roku w reżyserii Konrada Niewolskiego. Zdjęcia rozpoczęły się 10 czerwca 2005.

Największą popularność przyniosła mu rola kapitana Franciszka Dąbrowskiego w filmie Stanisława Różewicza z roku 1967 Westerplatte i rola porucznika Józefa Zawistowskiego w serialu Polskie drogi.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Ben 10 (2005-2008) – amerykański serial animowany nadawany przez Cartoon Network. Jego twórcą jest grupa Man of Action.
Kordian (tytuł właściwy: Kordian: Część pierwsza trylogii. Spisek koronacyjny) – dramat romantyczny autorstwa wieszcza - Juliusza Słowackiego. Utwór napisany został w Genewie w 1833, ukazał się anonimowo w Paryżu w 1834.
Barbara Borys-Damięcka (ur. 2 listopada 1937 w Warszawie) – polska reżyser teatralny i telewizyjny, senator VII i VIII kadencji.
Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.
Wariatka z Chaillot (fr. La Folle de Chaillot) – dramat autorstwa Jeana Giraudoux, dokończony (z uwagi na śmierć autora) przez Louisa Jouveta.
Ja, Klaudiusz – 12-odcinkowy, brytyjski, historyczny serial telewizyjny wyprodukowany przez BBC w 1976 roku. Jest to adaptacja dylogii powieściowej brytyjskiego pisarza Roberta Gravesa – Ja, Klaudiusz i Klaudiusz i Messalina, która okazała się jednym z najpopularniejszych seriali telewizyjnych w historii BBC.
Jest jak jest – polski obyczajowy serial w reżyserii Janusza Dymka i Jana Łomnickiego. Emitowany w TVP2 od 2 października 1994 do 19 lutego 1995 w niedziele o 16:00.

Reklama