„Ariadna” Fabryka Nici

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Ariadna S.A. Fabryka Nici)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

„Ariadna” S.A. Fabryka Nici – polska firma z siedzibą w Łodzi, zajmująca się produkcją i sprzedażą nici oraz tkanin i dzianin, jak również świadczeniem usług krawieckich.

Włochy (Republika Włoska, wł. Italia, Repubblica Italiana) – państwo położone w Europie Południowej, na Półwyspie Apenińskim, będące członkiem wielu organizacji, m.in.: UE, NATO, należące do ośmiu najbardziej uprzemysłowionych i bogatych państw świata – G8.Zakłady Przemysłu Jedwabniczego "Wistil" w Kaliszu, przedsiębiorstwo przemysłu włókienniczego, spółka akcyjna z siedzibą w Kaliszu, założone w 1912, znacjonalizowane w 1945, notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie od 13 marca 1998, jednostka dominująca grupy kapitałowej Wistil; jeden z największych producentów tkanin syntetycznych i mieszanych w Polsce. Przedsiębiorstwo przeszło w latach 90-tych i po roku 2000 głębokie zmiany restrukturyzacyjne niestety nie sprostało silnej konkurencji tkaninom importowanym z Turcji oraz Chin. Obecnie Zakłady są na etapie wygaszania produkcji i wysprzedaży majątku w celu pokrycia długów. W ostatnich latach wielomilionowe zastrzyki finansowe kosztem innych spółek Grupy nie poprawiły rentowności i wypłacalności Zakładów. Ciekawostką na skalę kraju jest również to iż samo przedsiębiorstwo zostanie zlikwidowane, natomiast nadal będzie funkcjonować Grupa Kapitałowa Wistil na terenie dzierżawionym przez Fabrykę Firanek i Koronek Haft S.A.

Historia[ | edytuj kod]

W 1897, przy dzisiejszej ul. Niciarnianej, powstały ceglane budynki stanowiące pierwszą na ziemiach polskich fabrykę nici, stanowiącą część Towarzystwa Akcyjnego Łódzkiej Fabryki Nici, której głównym udziałowcem był Juliusz Kunitzer. Fabryka funkcjonowała do 1939, posiadała wówczas oddziały sprzedaży w Warszawie oraz we Lwowie. Przed wybuchem II wojny światowej zakład zatrudniał 1260 osób i produkował rocznie 550 ton nici.

Obuwie – część ubioru, okrycie stopy oraz często dalszej części nogi. Składa się z podeszwy i cholewki. Najczęstszym materiałem była skóra, chociaż spotyka się również obuwie tekstylne, gumowe czy drewniane. Zmiany w formie zależą od kształtu przedniej części przyszwy i noska oraz od wysokości i kształtu obcasa. Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.

Po wkroczeniu do Łodzi wojsk niemieckich, zakłady zostały przejęte i przemianowane na Litzmannstadter Fabrik für Nähgarne A.G. Natomiast ul. Niciarniana stała się Idastrasse. Pod koniec wojny produkowano nici z włókien sztucznych „Zellgarn” dla potrzeb przemysłu lotniczego.

Po zakończeniu okupacji w fabryka ponownie ruszyła na przełomie stycznia i lutego 1945 jako Łódzka Fabryka Nici. We wrześniu 1945 pracowały tu 803 osoby, a roczna produkcja wynosiła 151 ton nici. W następnym roku zmieniono nazwę na Państwowe Zakłady Przemysłu Bawełnianego Nr 16, a po kolejnych trzech latach na Zakłady Przemysłu Bawełnianego im. Hanki Sawickiej. Dopiero w 1964 do nazwy zakładów dodano imię „Ariadna”, które miało być nawiązaniem do pochodzącej z mitologii greckiej postaci Ariadny.

II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Pasamon (z wł. passamano) - również pasmanteria, wyrób pasamoniczny, szmuklerski, w Wielkopolsce przed 1945 towary krótkie. Wyrób włókienniczy, najczęściej w formie taśmy, używany do obszywania brzegów ubiorów, tkanin dekoracyjnych, obić tapicerskich, stosowany jako ozdoba, wzmocnienie i ochrona brzegów.

W 1975 Zjednoczenie Przemysłu Bawełnianego przekazało fabrykę pod nadzór Zjednoczenia Przemysłu Lniarskiego. Nazwa ponownie została zmieniona, tym razem na Widzewska Fabryka Nici im. Hanki Sawickiej „Ariadna”. W latach 70. i 80. zakłady prężnie się rozwijay, a rocznie wychodziło z nich do 900 ton nici. W 1990 zakład otrzymał nazwę Widzewska Fabryka Nici, a 1 marca 1992 przekształcił się w spółkę akcyjną. W maju 2000, spółka przyjęła obowiązującą do dzisiaj nazwę Ariadna S.A. Fabryka Nici, a w 2002 kupiła ją łódzka rodzina, do której należą również Zakłady Przemysłu Jedwabniczego „Wistil” oraz Zakład Przetwórstwa Surowców Chemicznych i Mineralnych „Piotrowice”.

Włókna sztuczne – włókna chemiczne, które są wytwarzane w procesach technologii chemicznej, modyfikujących strukturę:Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България) – państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Tkanina – wyrób włókienniczy płaski powstający w wyniku przeplatania ze sobą (według założonego splotu) wzajemnie prostopadłych układów nitek osnowy i wątku.
Tapicerstwo - rodzaj rzemiosła lub dział przemysłu zajmujący się wyścielaniem i obijaniem tkaniną, skórą lub innym materiałem: mebli, siedzeń, wnętrz pojazdów itp.
YouTube – serwis internetowy, stworzony w lutym roku 2005, który umożliwia bezpłatne umieszczanie, oglądanie filmów oraz live streaming. Używa technologii FLV do wyświetlania szerokiego wyboru filmów zamieszczonych przez użytkowników (tzw. user-generated content), takich jak zwiastuny filmowe lub telewizyjne, teledyski, jak i dzieła amatorskie: wideoblogi i krótkie własne filmy. Większość materiałów została załadowana na YouTube przez prywatne osoby, ale wiele firm (na przykład Columbia Broadcasting System, BBC, Universal Music Group, w Polsce Polska Agencja Prasowa, Grupa TVN, CD Projekt), różne instytucje i organizacje oferują część swoich materiałów przez YouTube jako część programu partnerskiego.
Pikowanie (fr. piqué, czyli ukłucie) tkanin polega na zszywaniu dwóch tkanin, przedzielonych dla ocieplenia, miękką, grubą wełną, bawełną lub innym materiałem. Ma to głównie na celu równomierne rozłożenie materiału ocieplającego, daje też pewne możliwości dla artystycznego projektowania i wykonania tkaniny.
Juliusz Kunitzer (ur. 19 października 1843, zm. 30 września 1905 w Łodzi) – przemysłowiec i społecznik związany z Łodzią.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Turcja (tur. Türkiye, Republika Turcji – Türkiye Cumhuriyeti) – państwo położone w Azji na półwyspie Azja Mniejsza, a częściowo również w Europie, ze stolicą w Ankarze. Część europejska – Tracja – stanowi 3% powierzchni i oddzielona jest od części azjatyckiej morzem Marmara oraz cieśninami Bosfor i Dardanele. Turcję od północy otacza Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne (nazywane w języku tureckim Morzem Białym).

Reklama