Argenteum Astrum

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Argenteum Astrum, także znany jako Argentinum Astrum, Argentinium Astrum (łacińska nazwa "Srebrna Gwiazda") lub Astron Argon (Άστρον Αργόν, gr. "Srebrna Gwiazda"), często skracany do A∴A∴magiczny zakon stworzony przez Aleistera Crowleya po opuszczeniu przez niego Hermetycznego Zakonu Złotego Brzasku.

Medytacja (łac. meditatio - zagłębianie się w myślach, rozważanie, namysł) – praktyki mające na celu samodoskonalenie, stosowane zwłaszcza w jodze oraz w religiach i duchowości Wschodu (buddyzm, taoizm, konfucjanizm, hinduizm, dżinizm), a ostatnio także przez niektóre szkoły psychoterapeutyczne. Elementy medytacji dają się również zauważyć w chrześcijaństwie (hezychazm) i islamie (sufizm).Aleister Crowley, właśc. Edward Alexander Crowley (ur. 12 października 1875 w Royal Leamington Spa, zm. 1 grudnia 1947 w Hastings) – brytyjski okultysta, mistyk, szachista i alpinista. Autor wielu książek, z czego znaczna większość traktowała, lub choć nawiązywała, do wyznawanych przez Crowleya filozoficzno-mistycznych poglądów. Praktycznie całe swoje życie spędził na poszukiwaniach, nauczaniu i opisywaniu pewnej formy synkretycznego mistycyzmu (Thelema).

Jest to zakon magiczny, którego celem jest poszukiwanie wiedzy i oświecenia. Poddany silnym wpływom Aleistera Crowleya i jego "Liber AL vel Legis" ("Księgę Prawa"). Mottem zakonu są prawa Thelemy, "Metoda nauki, cel religii".

Istnieje wiele odłamów zakonu A∴A∴, które przetrwały do dziś, których pochodzenie może zostać prześledzone aż do założycieli – Aleistera Crowleya i George'a Cecila Jonesa. Otaczająca jednak wszystkie zakony tajemnica sprawia, iż trudno określić czy którykolwiek z odłamów jest prawdziwym następcą pierwotnego A∴A∴.

Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.Magia, czary, czarostwo – ogół wierzeń i praktyk opartych na przekonaniu o istnieniu sił nadprzyrodzonych, które można opanować za pomocą odpowiednich zaklęć i czynności.

Członkostwo[ | edytuj kod]

A∴A∴ jest unikalne w tym, iż jego członkowie oficjalnie znają tylko osoby bezpośrednio nad nimi, i im podległe. W przeciwieństwie np. do OTO nie istnieją tu regularne rytuały grupowe (w czasie tych nielicznych, inicjacyjnych, tożsamość wyższych stopniem członków jest ukrywana). Od członków A∴A∴ wymaga się pracy samodzielnej, jedynie w razie potrzeby zwracania się z pomocą do swego opiekuna, oraz udzielania pomocy swoim uczniom. Dzięki temu założyciele bractwa mieli nadzieję uniknąć wielu problemów politycznych, które przyniosły upadek organizacjom go poprzedzającym, takim jak Hermetyczny Zakon Złotego Brzasku. A∴A∴ twierdzi, iż jest organizacją duchową, której działania skupiają się na oświeceniu ludzi, z silnym naciskiem na utrzymaniu łańcucha inicjacji pomiędzy nauczycielem a uczniem.

Różokrzyż – termin odnoszący się do ruchu i nauki głoszonej przez kontynuatorów starożytnych szkół misteryjnych, jacy pojawili się na przestrzeni XV wieku, a którzy nawiązywali do idei zawartych w tradycjach gnostyckich głoszonych wcześniej m.in. przez esseńczyków, manichejczyków, katarów. Pierwsze dokumenty związane z tym ruchem pochodzą z XVII wieku.Liber AL vel Legis (zwana także Księgą Prawa) – główny tekst filozoficzno-magicznego nurtu zwanego Thelema, którego fundamenty zostały ustanowione przez Aleistera Crowleya. Dzieło, a dokładnie jego maszynopis, zostało po raz pierwszy opublikowane w 1909 roku jako drugi tom Świętych ksiąg thelemy.

Wszyscy członkowie A∴A∴ muszą wykonywać różne zadania z których najważniejsze to:

 • Odkrycie swojej Prawdziwej Woli i życie zgodnie z nią.
 • Akceptacja "Księgi Prawa" jako wyłącznego przewodnika w życiu.
 • Przyjęcie, iż "Słowem prawa jest θελημα" a także, iż "Miłość jest prawem, miłość podług woli".
 • Akceptacja autorytetu Wielkiej Bestii i Szkarłatnej Kobiety jako oficerów nowego eonu.
 • Uznanie Ra-Hoor-Khuita za Pana Eonu, i praca nad tym, by ustanowić jego władzę na ziemi.
 • Osiągnięcie mistycznego stanu znanego wśród thelemitów jako "Wiedza i Konwersacja Świętego Anioła Stróża".
 • Przekroczenie Otchłani.
 • Liber AL vel Legis (zwana także Księgą Prawa) – główny tekst filozoficzno-magicznego nurtu zwanego Thelema, którego fundamenty zostały ustanowione przez Aleistera Crowleya. Dzieło, a dokładnie jego maszynopis, zostało po raz pierwszy opublikowane w 1909 roku jako drugi tom Świętych ksiąg thelemy.Kabała (heb. קבלה – otrzymywanie, przyjmowanie) – duchowa mistyczno-filozoficzna szkoła judaizmu. Do jej podstawowych źródeł zaliczają się: Tora, Zohar, Ec Haim, Talmud dziesięciu sefirot, Sefer Jecira, Bahir, a także inne dzieła Ari (rabina Icchaka Luria Aszkenazi, znanego także pod imieniem Arizal) oraz Baal Sulama (Jehuda Leib Ha-Lewi Aszlaga). Kabała wywarła wpływ na wielu filozofów i naukowców na przestrzeni historii i zdobyła znaczną popularność w ostatnich latach. Na Kabale oparte są liczne żydowskie ruchy ostatnich stuleci – szczególnie chasydyzm i religijny syjonizm.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Asana (dewanagari योगासन, transliteracja yogāsana) – dosłownie: "siedzenie". Pojęcie używane w dwóch znaczeniach:
  Sefira (hebr. l.poj. סְפִירָה, l.mn. סְפִירוֹת sefirot) - w kabale jedna z dziesięciu emanacji boskiego światła, będąca kolejnymi stopniami poznania nieskończonego i niepoznanego Boga przez skończone i ograniczone stworzenie. Wszystkie one są aspektami, mocami Boga, przejawianymi w stworzeniu, przez które dokonuje się jego objawienie.
  Hermetic Order of the Golden Dawn (pol. Hermetyczny Zakon Złotego Brzasku) – stowarzyszenie okultystyczno-ezoteryczne powstałe w drugiej połowie XIX wieku w Londynie. Rozpadło się w początkach XX wieku na małe grupki rozsiane po różnych miejscach na świecie.
  Mistycyzm – wieloznaczny termin opisujący doświadczenie religijne, polegające na bezpośredniej, czyli niezależnej od rytów i obrzędów, relacji człowieka z rzeczywistością poza-materialną, pozazmysłową lub transcendentną. Rzeczywistość ta jest różnie rozumiana przez poszczególne systemy religijno-filozoficzne. W chrześcijaństwie, judaizmie i islamie jest ona tożsama z Bogiem. W buddyzmie i hinduizmie z pozazmysłową Jednią, rozumianą panteistycznie jako prawdziwa rzeczywistość świata.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

  Reklama