Area of Outstanding Natural Beauty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Mapa obszarów w Anglii, Walii i Irlandii Północnej

Area of Outstanding Natural Beauty (ang. "Obszar o wybitnym pięknie naturalnym") – obszar typu wiejskiego w Anglii, Walii lub Irlandii Północnej, którego elementy uznano za cenne dla krajobrazu. Kwalifikacji terenów dokonuje agencja Natural England działająca na zlecenie rządu Wielkiej Brytanii. Na terenie Walii w imieniu parlamentu walijskiego działa Countryside Council for Wales. W Anglii znajduje się 36 takich obszarów, zajmujących 15 proc. jej powierzchni. Najmniejszym są wyspy Scilly, największym Cotswolds.

Scilly (Isles of Scilly, korn. Ynysek Syllan) – archipelag około 140 wysp o łącznej powierzchni 16,33 km², z czego pięć jest zamieszkanych, leżących na zachód od wybrzeży Kornwalii. Zaludnienie wynosi niewiele ponad 2000 osób. Największą wyspą archipelagu jest St Mary’s. a największym ośrodkiem Hugh Town.Irlandia Północna – prowincja, jedna z części składowych Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Jej stolicą jest Belfast.

Zadania[ | edytuj kod]

Podstawowym celem powstania stref jest zachowanie naturalnego piękna obszarów. Działanie na rzecz turystyki i rekreacji nie jest podstawowym celem istnienia stref. Jednym z celów jest również kontrolowanie wpływu rolnictwa, leśnictwa i przemysłu wiejskiego na strefy.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Areas of Outstanding Natural Beauty (ang.). [dostęp 24 listopada 2009].
  2. About CCW (ang.). [dostęp 27 listopada 2009]. [zarchiwizowane z tego adresu (13 czerwca 2008)].
Reklama