Ardalion

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ardalionimię męskie, prawdopodobnie pochodzące od łac. ardalio — "skrzętny, krzątający się". Jego patronem jest św. Ardalion, komediant.

Ardalion Ardalionowicz Tokarski (ros. Ардалион Ардалионович Токарский, ur. 17 listopada 1859 w Balandzie w ujeździe atkarskim, zm. 21 lipca/3 sierpnia 1901 w Moskwie) – rosyjski lekarz psychiatra i psycholog.Ardalion Wasiljewicz Ignatjew (ros. Ардалион Васильевич Игнатьев; ur. 22 grudnia 1930 we wsi Nowoje Tojdieriakowo w Czuwaszji, zm. 24 września 1998 w Czeboksarach) – radziecki lekkoatleta sprinter, medalista olimpijski z 1956 i mistrz Europy z 1954.

Ardalion imieniny obchodzi 14 kwietnia.

Znane osoby o imieniu Ardalion:

 • Ardalion Ignatjew — złoty medalista w mistrzostwach Europy w lekkoatletyce w 1954 r.
 • Ardalion Tokarski — lekarz i naukowiec rosyjski, pracujący wspólnie z Władimirem Serbskim.
 • Postaci fikcyjne o imieniu Ardalion:

 • Ardalion w Zapiskach myśliwego Turgieniewa
 • Ardalion Aleksandrowicz Iwołgin w Idiocie Dostojewskiego
 • Ardalion Pieriedonow w Małym biesie Fiodora Sołoguba
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Н. А. Петровский, Словарь русских личных имен, Moskwa 1980
  2. Catholic online, Santi e beati
  Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.Fiodor Michajłowicz Dostojewski (ros. Фёдор Миха́йлович Достое́вский, Ѳедоръ Михайловичъ Достоевскій) (ur. 11 listopada [30 października st.st.] 1821 w Moskwie, zm. 9 lutego [28 stycznia st.st.] 1881 w Petersburgu) – pisarz rosyjski.
  Warto wiedzieć że... beta

  Władimir Pietrowicz Serbski (ros. Владимир Петрович Сербский, ur. 26 lutego/14 lutego ss 1858 w Bogorodsku, zm. 18 kwietnia/5 kwietnia ss 1917 w Moskwie) – rosyjski lekarz psychiatra, jeden z głównych twórców nowoczesnej psychiatrii sądowej w Rosji. Jego imię w 1921 roku przyjął Centralny Instytut Psychiatrii w Moskwie (obecnie Moskiewski Instytut Psychiatrii Społecznej i Sądowej im. Władimira Serbskiego).
  Fiodor Sołogub (ros.: Фёдор Сологуб), właściwie Fiodor Kuźmicz Tietiernikow (Фёдор Кузьмич Тетерников), ur. 17 lutego/1 marca 1863 w Petersburgu, zm. 5 grudnia 1927, w Leningradzie) – rosyjski pisarz, poeta, prozaik i dramaturg, jeden z czołowych twórców rosyjskiego symbolizmu, a także tłumacz, teoretyk sztuki i nauczyciel (w szkołach na prowincji i w Petersburgu).
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.
  Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.
  14 kwietnia jest 104. (w latach przestępnych 105.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 261 dni.

  Reklama