Architektura 64-bitowa

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Architektura 64-bitowa – architektura komputera, w której słowa, adresy i inne dane mieszczą się w najwyżej 64 bitach pamięci.

Intel Core i3 – generacja procesorów Intela oparta na architekturze x86-64, która zadebiutowała 7 stycznia 2010 roku.Phenom - linia wielordzeniowych mikroprocesorów firmy AMD z serii AMD K10, opartej na architekturze AMD64, wypuszczona na rynek w 2007 roku. Mimo że konkurencyjna firma Intel w tym samym czasie proponowała mikroprocesory wykonane w technologii 45 nm, AMD pozostała przy wykorzystywanej wcześniej, w procesorach Athlon 64 Lima i Athlon 64 X2 Brisbane, technologii 65 nm. Produkcja procesorów Phenom w technologii 45 nm została zapowiedziana na 4 kwartał 2008 roku. Cała seria K10 wykorzystuje podstawki AM2 oraz AM2+ (późniejsze modele także AM3) oraz F+. Procesory Phenom charakteryzują się współdzieloną 2 MB pamięcią cache trzeciego poziomu (L3), wykorzystaniem technologii HyperTransport 3.0 o szybkości 3,6 GHz (najszybsza szyna w procesorach Intel Core 2 osiąga 1,6 GHz, dla Core i7 6,4GT/s) i 3DNow!, zwiększonym IPC, sporymi usprawnieniami architektury, zwiększoną wydajnością (do 30% w stosunku do K8), natywną czterordzeniowością, oraz dodaniem instrukcji SSE4A (brak wsparcia dla SSSE3, SSE4.1 oraz SSE4.2). Phenom jest następcą serii procesorów Athlon64. Konkurentami procesorów AMD Phenom są procesory Intel Core 2, Intel Core 2 Duo i Core 2 Quad. Phenom obsługuje następujące technologie:

Architektura 64-bitowa początkowo znalazła zastosowanie w superkomputerach oraz maszynach wielu ośrodków naukowych i firm, gdzie potrzebna jest duża moc obliczeniowa. Obecnie upowszechniła się na komputerach osobistych i smartfonach.

Szerokość szyn w architekturze 64-bitowej[ | edytuj kod]

Termin „architektura 64-bitowa” nie musi odnosić się do szerokości szyny danych oraz możliwości adresowych takiego procesora (szerokości szyny adresowej). Przykładowo procesory UltraSPARC połączone za pomocą Sun Fireplane Interconnect posiadają 32-bajtową szerokość szyny danych, czyli 256-bitową.

Itanium to procesor architektury IA-64, opracowany przez firmy Hewlett-Packard i Intel. Pierwsza wersja Itanium (nazwa kodowa: Merced), ukazała się w czerwcu 2001 roku. Procesor wykonany był w technologii 180 nm, taktowany zegarem 733 lub 800 MHz. Dostępne były dwie wersje: z 2 MB i z 4MB pamięci podręcznej L3. Ceny wahały się w granicach od 1 200 do 4 000 USD. MIPS (Microprocessor without Interlocked Piped Stages) jest to architektura komputerowa (w szczególności procesor typu RISC) rozwijana przez firmę MIPS Technologies. Istnieje zarówno w wersji 32- jak i 64-bitowej.

W odniesieniu do możliwości adresowania pamięci, 64 bity określają liczbę możliwych do zaadresowania komórek (bajtów). Istnieje 2 wariacji 64-bitowego adresu, czyli bezpośrednio można adresować 18 446 744 073 709 551 616 bajtów tzn. 16 EiB. Jest to kolejny postęp w stosunku do architektury 32-bitowej, gdzie występowało ograniczenie na fizycznie adresowalny obszar pamięci do 4 GiB. W przypadku pewnych architektur procesorów 32-bitowych stosowano techniki umożliwiające obejście tego ograniczenia poprzez zwiększenie ilości fizycznych linii adresowych i stosowne modyfikacje w jednostkach MMU komputerów (np. w x86 – PAE). W obecnie produkowanych procesorach 64-bitowych z reguły stosuje się mniejszą niż 64-bity szerokość szyny adresowej, co w sposób bezpośredni przekłada się na wielkość pamięci operacyjnej RAM jaką można podłączyć do tych procesorów. Ograniczenie to wynika z chęci zmniejszenia kosztów produkcji procesorów oraz układów wspomagających, a z drugiej strony z faktu, że jeszcze przez wiele lat taka ilość pamięci (16 EB) nie będzie potrzebna do zainstalowania w systemie. Dlatego też producenci początkowo dla architektury AMD64 zastosowali szynę adresową o szerokości 40 bitów, która pozwalała zaadresować pamięć o wielkości do 1 TB, aby w momencie wejścia mikroarchitektury AMD K10 rozszerzyć ją do 48 bitów i możliwości adresowania do 256 TB. Aktualnie (2019 r.) architektura AMD64 pozwala na rozszerzenie adresowania maksymalnie do 52 bitów (czyli 4 PB), co jest ściśle związane z ograniczeniem formatu elementów tablic stron wykorzystywanych przy stronicowaniu pamięci.

Komputer osobisty (ang. personal computer) – mikrokomputer przeznaczony przede wszystkim do użytku osobistego w domu i biurze. Służy głównie do uruchamiania oprogramowania biurowego, dostępu do zasobów Internetu, prezentacji treści multimedialnych (tekst, obrazy, dźwięki, filmy i inne), jak i gier.Intel Core i7 - generacja procesorów firmy Intel oparta na architekturze x86-64, premiera układu miała miejsce 3 listopada 2008 roku. Wykorzystuje ona mikroarchitekturę procesora o nazwie Nehalem. Jest to następca układów Intel Core 2 Duo i Intel Core 2 Quad z rdzeniem Penryn.

Procesory[ | edytuj kod]

Procesory wykonane w tej architekturze to np.:

 • DEC: Rodzina procesorów Alpha
 • IBM: Rodzina procesorów Power, PowerPC 9xx - znany również jako G5
 • TI (Sun Microsystems): Rodzina procesorów UltraSPARC
 • HP: Rodzina procesorów PA-RISC: PA8000
 • MIPS Computer Systems: Rodzina procesorów MIPS: (R4000, R5000, R10000, R12000, R14000, R16000)
 • Motorola: PowerPC
 • Intel: Itanium, Atom, Pentium 4/EM64T, Pentium D, Core 2, Core i3, Core i5, Core i7
 • AMD: Opteron, Athlon 64, Athlon II, Phenom, Phenom II, Sempron (wersja minimum E6), FX Bulldozer i Piledriver
 • Apple Inc.: Apple A7, Apple A8, Apple A8X, Apple A9, Apple A9X
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. AMD Corporation: Volume 2: System Programming. W: AMD64 Architecture Programmer's Manual [on-line]. grudzień 2016. [dostęp 2019-01-03].
  2. BIOS and Kernel Developer’s Guide (BKDG) For AMD Family 10h Processors. s. 24. [dostęp 2019-01-03]. Cytat: Physical address space increased to 48 bits.
  W informatyce, adres pamięci to unikatowy identyfikator dla części jednostkowej pamięci, w której CPU lub inne urządzenie może zachować pewną ilość danych do późniejszego wykorzystania. W nowoczesnych komputerach każdy adres identyfikuje pojedynczy bajt pamięci; dane za duże do przechowania w jednym bajcie mogą być zachowane w kilku bajtach o następujących po sobie adresach. Niektóre mikroprocesory zostały zaprojektowane aby być adresowalne dwubajtowo, czyli typowa jednostka przechowywania jest większa od bajta. Wśród przykładów znajdują się Texas Instruments TMS9900 i National Semiconductor IMP-16, wykorzystujące ten typ adresowania.Jednostka zarządzania pamięcią (skr. MMU od ang. Memory Management Unit) – zestaw układów realizujących dostęp do pamięci fizycznej żądanej przez CPU. Wśród zadań tych układów znajdują się funkcje translacji pamięci wirtualnej do pamięci fizycznej, ochronę pamięci, obsługę pamięci podręcznej, zarządzanie szynami danych oraz, w prostszych (szczególnie 8-bitowych) systemach, przełączanie banków pamięci.
  Warto wiedzieć że... beta

  Motorola była międzynarodową firmą telekomunikacyjną założoną w 1928 roku, z siedzibą w Schaumburgu na przedmieściach Chicago (USA). Była spółką publiczną notowaną na giełdzie nowojorskiej (NYSE) (od 26 maja 1946) (symbol giełdowy: MOT), a w przeszłości także tokijskiej (od października 1988 do czerwca 2005) i Chicago Stock Exchange. 4 stycznia 2011 podzieliła się na dwie firmy, Motorola Mobility i Motorola Solutions.
  Smartfon (ang. smartphone) – przenośne urządzenie telefoniczne łączące w sobie funkcje telefonu komórkowego i komputera kieszonkowego (PDA – Personal Digital Assistant). Pierwsze smartfony powstały pod koniec lat 90., a obecnie łączą funkcje telefonu komórkowego, poczty elektronicznej, przeglądarki sieciowej, pagera, GPS, jak również cyfrowego aparatu fotograficznego i kamery wideo. W nowszych modelach dostępne są też funkcje typowe dla PDA, jak zarządzanie informacjami osobistymi (ang. Personal Information Management). Większość nowych modeli potrafi odczytywać dokumenty biurowe w formatach OpenOffice, LibreOffice, Microsoft Office i PDF.
  Stronicowanie jest jednym ze sposobów rozwiązania problemu zewnętrznej fragmentacji polegającym na dopuszczeniu nieciągłości rozmieszczenia logicznej przestrzeni adresowej procesu w pamięci fizycznej. Zostało użyte przez polskiego inżyniera Jacka Karpińskiego w architekturze komputera K-202.
  Intel 64 – architektura procesorów firmy Intel, będąca implementacją architektury x86-64. Do drugiej połowy 2006 roku nosiła nazwę EM64T. Są to nałożone na architekturę x86 dodatkowe instrukcje umożliwiające obsługę 32- i 64-bitowych aplikacji.
  Tablica stron pamięci (Tablica stron, ang. Page table) to struktura danych używana przez mechanizmy wirtualizacji pamięci (zazwyczaj układ MMU) do przechowywania sposobu odwzorowania adresów pamięci logicznej (wirtualnej) w adresy pamięci fizycznej.
  Petabajt (skrót PB) – jednostka używana w informatyce oznaczająca (zgodnie z zaleceniami IEC) biliard = 1 125 899 906 842 624 bajtów.
  Moc obliczeniowa komputera – liczba działań arytmetycznych, jakie może wykonać komputer w określonej jednostce czasu.

  Reklama