• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Arado Ar 76

  Przeczytaj także...
  Arado Flugzeugwerke GmbH - niemiecka wytwórnia lotnicza powstała w roku 1925, jeden z pionierów zastosowania napędu odrzutowego w lotnictwie.III Rzesza Niemiecka (niem. Das Dritte Reich) – nieoficjalna nazwa państwa niemieckiego pod rządami NSDAP w latach 1933–1945. Oficjalnie państwo nosiło nazwę Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich), od 1938 (po Anschlussie Austrii) używano także nazwy Rzesza Wielkoniemiecka (Großdeutsches Reich).
  Samolot szkolno-treningowy – samolot wykorzystywany do szkolenia pilotów i rozwijania ich umiejętności pilotażu, nawigacji. Najczęściej są to samoloty służące do szkolenia podstawowego w zakresie pilotażu.

  Arado Ar 76niemiecki samolot myśliwski i treningowy z okresu II wojny światowej

  Historia[ | edytuj kod]

  Silnik Argus As-10 eksponowany w MLP w Krakowie.

  Na początku lat trzydziestych C-Amt przy Luftfahrtkommissariat (zakamuflowane dowództwo lotnictwa w Republice Weimarskiej i III Rzeszy, do czasu wypowiedzenia przez Niemcy traktatu wersalskiego) ogłosił konkurs na budowa samolotu myśliwskiego obrony terytorialnej (Heimatschutzjäger). Samolot ten powinien charakteryzować się lekką, prostą i tanią konstrukcją, posiadać dobrą prędkość wznoszenia, natomiast zasięg i prędkość pozioma mogła być niezbyt duża. Samoloty te powinny także spełniać rolę samolotów treningowych dla szkół lotniczych w nauce wyższego pilotażu. Samoloty takie miały uczestniczyć w obronie powietrznej dużych miast i ważnych ośrodków gospodarczych.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Górnopłat to samolot lub szybowiec, którego skrzydła umieszczone w górnej części kadłuba pośrednio (parasol) lub bezpośrednio. Stosowany często w naddźwiękowych myśliwcach ze względu na mały opór, dużą nośność oraz wzrost stateczności. Często używany w samolotach myśliwsko-bombowych, bombowych i transportowych, ze względu na łatwość załadunku (komora załadunkowa może znaleźć się nisko nad ziemią) np. Lockheed C-130 Hercules.

  Do konkursu na tego typu samolot przystąpiło kilka wytwórni lotniczych, w tym Arado Flugzeugwerke GmbH które opracowało samolot oznaczony jako Ar 76. Pierwszy prototyp samolotu został zbudowany i oblatany pod koniec 1934 roku, lecz uległ zniszczeniu w czasie prób. Zbudowano kolejne dwa prototypy, które podano próbom. Próby ostatecznie zakończono w 1936 roku. Dowództwo lotnictwo zrezygnowało z tego samolotu na rzecz podobnego Focke-Wulf Fw 56.

  Focke Wulf Fw 56 Stößer (Stösser, pol. krogulec) – niemiecki samolot myśliwsko – treningowy, jednosilnikowy górnopłat konstrukcji Kurta Tanka.Muzeum Lotnictwa Polskiego – muzeum w Krakowie zlokalizowane na terenach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny, gromadzące eksponaty związane z historią rozwoju lotnictwa. Liczba eksponowanych obecnie statków powietrznych przekracza 200. Muzeum wydaje własne publikacje, organizuje imprezy o charakterze edukacyjnym. Jest też uczestnikiem i organizatorem konferencji poświęconych historii lotnictwa i muzealnictwu. Posiada również bibliotekę z ponad 30 tysiącami pozycji.

  Natomiast w 1936 roku wyprodukowano niewielką serię tych samolotów w wersji treningowej.

  Użycie[ | edytuj kod]

  Niewielka seria samolotów Ar 76 w wersji treningowej w 1936 roku została dostarczono do Szkoły Pilotów Myśliwskich (Jagdfliegersschulen), gdzie służyły do zaawansowanego treningu pilotów myśliwskich.

  Opis konstrukcji[ | edytuj kod]

  Samolot Ar 76 był górnopłatem w układzie parasol, konstrukcja mieszana. Kabina odkryta, jednomiejscowa. Podwozie klasyczne – stałe.

  Traktat wersalski – główny układ pokojowy kończący I wojnę światową, podpisany 28 czerwca 1919 roku przez Niemcy, mocarstwa Ententy, państwa sprzymierzone i stowarzyszone. Został ratyfikowany 10 stycznia 1920 roku i z tą datą wszedł w życie. Traktat ustalił wiele granic międzypaństwowych w Europie oraz wprowadził nowy ład polityczny.Republika Weimarska – potoczna nazwa państwa niemieckiego istniejącego w latach 1919-1933 (nazwa urzędowa: Rzesza Niemiecka). Powstała w wyniku rewolucji listopadowej 1918. Było to państwo federalne, demokratyczne, z mieszaną prezydencko-parlamentarną formą rządów. Parlamentem był Reichstag, stolicą – Berlin. Nazwa republiki pochodzi od miasta Weimar, w którym obradowało zgromadzenie narodowe, uchwalające konstytucję. Na powstanie republiki bezpośredni wpływ miały skutki I wojny światowej. Upadek republiki spowodowało powstanie i umocnienie się nazizmu.

  Napęd stanowił 1 silnik rzędowy.

  Uzbrojenie składało się z 2 karabinów maszynowych MG 17 kal. 7,92 mm z zapasem amunicji 250 pocisków na każdy karabin oraz 3 bomb o wadze 10 kg. W wersji treningowej uzbrojenie składało się z tylko 1 karabinu maszynowego.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Zdjęcia i rysunki
 • Bibliografia[ | edytuj kod]

  1. Marek J. Murawski: Samoloty Luftwaffe 1933-1945. T. 1. Warszawa: Wyd. Lampart, 1999. ISBN 83-86776-01-3.
  Samolot myśliwski, myśliwiec – samolot bojowy przeznaczony przede wszystkim do zwalczania innych statków powietrznych i uzyskania przewagi powietrznej, jak i obrony własnych samolotów o innym przeznaczeniu, czym różni się od bombowców, służących do atakowania celów naziemnych, głównie przy użyciu bomb. Myśliwce z założenia są względnie małe, przeważnie jednomiejscowe, a przy tym silnie uzbrojone, szybkie i bardzo zwrotne.
  Reklama

  Czas generowania strony: 1.291 sek.