Apsyrtos

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Apsyrtos (także Absyrtos; gr. Ἄψυρτος Ápsyrtos, łac. Absyrtus) – w mitologii greckiej królewicz kolchidzki.

Apollonios z Rodos, Apolloniusz Rodyjski (początek III wiek p.n.e. – po 246 p.n.e.) – grecki poeta, trzeci dyrektor Biblioteki Aleksandryjskiej, zastapił na tym stanowisku Kallimacha z Cyreny. Najbardziej znane jego dzieło to poemat epicki w czterech księgach Argonautica opisujący dzieje mitologicznej wyprawy Jazona po złote runo i jego romansu z Medeą. Poemat ten łączy tradycyjne, nawiązujące do Homera wzorce poezji epickiej (tematyka bohaterska, połączenie świata bogów i ludzi, nawiązania do epizodów znanych z Homera) z elementami nowej, aleksandryjskiej poetyki (znacząca rola tematyki miłosnej, zamiłowanie do scen rodzajowych, uczoność i erudycyjność).Kolchida (stgr. Κολχίς Kolchis, dopełniacz Κολχίδος Kolchidos, gruz. კოლხეთი Kolcheti) – historyczna nazwa krainy leżącej na wybrzeżu Morza Czarnego, na terenie obecnej Gruzji. Ważniejsze miasta: Kutaisi (starożytne "Kita" albo "Kutatisiumi"), Vani (starożytne "Surium") – ojczyzna Medei, Suchumi (starożytne Dioskurias), Poti (starożytne Fasis).

Uchodził za syna króla Ajetesa i za brata Medei. Uciekając wraz z Jazonem przed swoim ojcem Ajetesem, królem Kolchidy, Medea zabrała brata – który w tej wersji ukazany jest jako dziecko – ze sobą; potem, aby opóźnić pościg, zamordowała i poćwiartowała brata, a jego ciało wrzuciła do morza. Ajetes wstrzymał pościg, nakazując zebranie szczątków syna, aby urządzić mu godny pogrzeb.

Jazon (gr Ἰάσων Iásōn, łac. Iason) – w mitologii greckiej Argonauta, heros, syn Ajzona króla Jolkos w Tesalii.Medycyna weterynaryjna (potocznie weterynaria) – nauka traktująca o chorobach zwierząt, ich leczeniu oraz profilaktyce, higienie produktów pochodzenia zwierzęcego oraz zajmująca się ochroną ludzi przed chorobami pochodzenia odzwierzęcego.

Według wersji poety epickiego Apolloniosa z Rodos Apsyrtos był zaś starszym bratem Medei. Gdy Jazon i jego siostra wraz z Argonautami uciekali ze Złotym Runem przewodził on drugą częścią armii statków (pierwszą przewodził jego ojciec). Jako pierwszy dogonił on Argo i zamierzał zabić całą załogę. Uprzedziła go jednak Medea, który wbiła mu sztylet w szyję, po czym poćwiartowała jego ciało i wrzuciła do wody, przez co Ajetes musiał często zatrzymywać statki, by wyłowić którąś z części syna. Tak samo jak w innej wersji mitu, z morderstwa Medeę oczyściła Kirke.

Mitologia grecka – zbiór mitów przekazywanych przez starożytną grecką tradycję opowieści o bogach i herosach, wyjaśniających miejsce człowieka w świecie, oraz samo funkcjonowanie świata, jego stworzenie i historię. Z mitologii czerpano wiedzę na temat świata i rozwijano na tej podstawie normy etyczne wyznaczające miejsce człowieka w ustalonym porządku świata. Wiedza płynąca z mitów nie stanowiła jednak nigdy "prawdy objawionej" i otwarta była na dyskurs, polemikę i krytykę. Sama zaś starożytna religia grecka, chociaż nie sposób o niej mówić w oderwaniu od mitologii będącej jej elementarną częścią składową, opierała się w znacznym stopniu na ortopraksji (jedności praktyk religijnych), nie zaś ortodoksji (jedności poglądów).Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

Imię to nosił także grecki weterynarz opiekujący się końmi (hipiatra) w wojskach Konstantyna I Wielkiego. Uznawany za ojca weterynarii.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Słownik kultury antycznej pod red. Lidii Winniczuk. Wiedza Powszechna, Warszawa, 1986. ​ISBN 83-214-0406-5
  • Reklama