Apoloniusz Nieniewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Kościół w Dalikowie
Kaplica Lesserów na cmentarzu Powązkowskim

Apoloniusz Paweł Nieniewski herbu Nałęcz (ur. 7 lipca 1856 w Sędzicach, zm. 17 maja 1922 w Warszawie) – polski architekt.

Józef Pius Dziekoński (ur. 5 maja 1844 w Płocku, zm. 4 lutego 1927 w Warszawie) – architekt i konserwator zabytków, przedstawiciel historyzmu. Pierwszy dziekan Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej. Współzałożyciel Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Przeszłości, od 1893 był współpracownikiem Komisji do Badań Historii Sztuki w Polsce.Bazylika katedralna Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu – kościół eklektyczny zbudowany w 1899, na planie krzyża łacińskiego, typu bazylikowego. Od 25 marca 1992 katedra diecezji sosnowieckiej.

Życiorys[ | edytuj kod]

Był synem Cypriana Nieniewskiego i jego pierwszej żony Augusty z Dembińskich. Maturę zdawał w Gimnazjum św. Anny w Krakowie. Studiował na wydziale architektury politechniki w Rydze, którą ukończył w 1880. Studia te uzupełniał jeszcze w Wiedniu i Paryżu.

I Liceum Ogólnokształcące im. Bartłomieja Nowodworskiego w Krakowie (znane również jako Kolegium Nowodworskie, Nowodworek), dawne Gimnazjum św. Anny – jedna z najstarszych istniejących i nieprzerwanie działających w Polsce szkół średnich o charakterze świeckim.Nałęczów (dawniej Nałęczów-Zdrój) – miasto w woj. lubelskim, w powiecie puławskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Nałęczów, w granicach Kazimierskiego Parku Krajobrazowego – część trójkąta turystycznego: Puławy – Kazimierz Dolny - Nałęczów. Historycznie położony jest w Małopolsce (początkowo w ziemi sandomierskiej, a następnie w ziemi lubelskiej).

W 1883 zamieszkał w Warszawie i pracował początkowo w biurach architektonicznych Karola Kozłowskiego i Józefa Piusa Dziekońskiego. W 1886 współpracował przy przebudowie przez Karola Kozłowskiego pałacu Brühla w Warszawie na biura telegrafu. W 1896 otworzył w Warszawie z Władysławem Adolfem Kozłowskim biuro budowlane, które obaj architekci prowadzili do 1904. Prowadził wykłady z zakresu budownictwa na Politechnice Warszawskiej, przez osiem lat był kierownikiem sal rysunkowych w Muzeum Rzemiosł i Sztuki Stosowanej. Od 1916 piastował urząd budowniczego okręgowego magistratu.

Karol Kozłowski (ur. 10 marca 1847 w Warszawie, zm. 21 czerwca 1902 w Karlsbad (ob. Karlowe Wary, Czechy) – polski architekt.Polski Słownik Biograficzny (PSB) – wielotomowa publikacja mająca na celu gromadzenie biografii zasłużonych, nieżyjących już osób związanych z Polską (również z Wielkim Księstwem Litewskim, z Rzecząpospolitą Obojga Narodów i ich lennami), mieszkających czy działających w kraju i za granicą – od czasów legendarnego Popiela począwszy, aż do roku 2000.

Pochowany na cmentarzu Powązkowskim (kwatera 191-6-1).

Realizacje (m.in.)[ | edytuj kod]

 • Dom Pracy dla Chłopów im. Mańkowskich przy ul. Wileńskiej (1900)
 • Dom dla sierot przy ul. Rakowieckiej w 1901
 • Gmach Towarzystwa Pracowników Handlowych i Przemysłowych przy ul. Siennej (1912–1914)
 • Hale Mirowskie w Warszawie (z m.in. Bolesławem Miłkowskim)
 • Gmach Dyrekcji Szczegółowej Towarzystwa Kredytowego Ziemskiego w Płocku
 • Kościół w Dalikowie (1908–1913)
 • Dekoracja rzeźbiarska katedry Wniebowzięcia NMP w Sosnowcu
 • dwór w Woli Boglewskiej
 • dwór w Sobianowicach
 • dom zdrojowy w Nałęczowie
 • Szkoła rolnicza w Sobieszynie koło Garwolina (ukończona w 1896)
 • dwór w Rogowie
 • dwór w Biskupicach k. Sieradza (1904–1905)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Paweł Fruba Apoloniusz Nieniewski [w:] Polski Słownik Biograficzny tom XXIII wyd. 1978
  2. Cmentarz Stare Powązki: NAŁĘCZ-NIENIEWSCY, [w:] Warszawskie Zabytkowe Pomniki Nagrobne [online] [dostęp 2020-06-06].
  3. Franciszek Galiński: Gawędy o Warszawie. Warszawa: Instytut Wydawniczy „Biblioteka Polska“, 1939, s. 228.
  4. widok pałacu
  5. zdjęcia dworu
  6. zdjęcia dworu
  7. zdjęcia dworu
  Biskupice – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Sieradz. Posiada most betonowy na rzece Warcie do 15 tonNałęcz (Choczennica, Łęczuch, Nalancz, Nalencz, Nałęczyta, Nałonie, Pomłość, Toczennica, Toczenica) – polski herb szlachecki, związany z zawołaniami Nałęcz i Nałęcz Jezioro. Jeden z najstarszych herbów polskich – zachował się na pieczęci z 1293, zaś legendy herbowe umieszczają jego początek w czasach pierwszych Piastów. Występował głównie w gnieździe rodu Nałęczy – Wielkopolsce. Spośród ponad 900 rodów używających Nałęcza (Tadeusz Gajl podaje 932 nazwiska), największe znaczenie uzyskali Małachowscy, Ostrorogowie, Raczyńscy i Czarnkowscy (Czarnkowscy używali odmiany herbu, Nałęcz III, ale ukształtowała się ona na wzór pierwotnych wersji podstawowego Nałęcza, szczegóły niżej). Wysoki status tych rodów został potwierdzony nadaniem tytułów hrabiowskich i stosownych odmian w herbach (patrz sekcja odmiany, alternatywne wizerunki i wersje utytułowane).
  Warto wiedzieć że... beta

  Wola Boglewska – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie grójeckim, w gminie Jasieniec. Przez miejscowość przepływa rzeka Kraska (dł. ok.25 km), prawobrzeżny dopływ Jeziorki.
  Dalików – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie poddębickim, w gminie Dalików. Położona 10 km na wschód od Poddębic.
  Sędzice – wieś w Polsce położona w województwie łódzkim, w powiecie sieradzkim, w gminie Wróblew, 12 km od Sieradza w kierunku północno-zachodnim.

  Reklama