• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Apolinary

  Przeczytaj także...
  Apolinary z Laodycei (ur. ok. 310 w Laodycei, zm. 390 w Konstantynopolu) – teolog chrześcijański, autor doktryny zwanej apolinaryzmem.Apolinaryzm – jest poglądem odnoszącym się do natury Chrystusa. Nazwa pochodzi od głównego przedstawiciela tej doktryny, Apolinarego, będącego w latach około 360-392 biskupem Laodycei. Interpretując dogmat ogłoszony na Soborze Nicejskim (325), który wobec arianizmu głosił, że oprócz natury ludzkiej, Chrystus w całej pełni posiada boską naturę. Apolinary stwierdził, że aby boskość Chrystusa mogła się w nim w pełni przejawić, Jego natura ludzka musiała być niekompletna, np. nie posiadała duszy rozumnej. Apolinaryzm kwestionował zatem integralność ludzkiej natury Chrystusa, wyznając pogląd, że posiada On tylko jedną, zmieszaną i zmodyfikowaną, naturę, w myśl słynnej formuły Apolinarego z Laodycei:
  Język grecki, greka (starogr. dialekt attycki Ἑλληνικὴ γλῶττα, Hellenikè glõtta; nowogr. Ελληνική γλώσσα, Ellinikí glóssa lub Ελληνικά, Elliniká) – język indoeuropejski z grupy helleńskiej, w starożytności ważny język basenu Morza Śródziemnego. W cywilizacji Zachodu zaadaptowany obok łaciny jako język terminologii naukowej, wywarł wpływ na wszystkie współczesne języki europejskie, a także część pozaeuropejskich i starożytnych. Od X wieku p.n.e. zapisywany jest alfabetem greckim. Obecnie, jako język nowogrecki, pełni funkcję języka urzędowego w Grecji i Cyprze. Jest też jednym z języków oficjalnych Unii Europejskiej. Po grecku mówi współcześnie około 15 milionów ludzi. Język grecki jest jedynym językiem z helleńskich naturalnych, który nie wymarł.

  Apolinary – męskie imię pochodzenia greckiego, powstałe od imienia boga Apollina.

  Formą żeńską imienia jest Apolinaria.

  Apolinary imieniny obchodzi: 8 stycznia, 8 kwietnia, 23 lipca, 23 sierpnia, 2 września, 13 września i 5 października.

  Znane osoby noszące imię Apolinary:

 • Apolinary z Laodycei – teolog chrześcijański, twórca apolinaryzmu
 • św. Apolinary z Rawennyświęty katolicki, prawosławny i ormiański, pierwszy biskup Rawenny
 • św. Apolinary z Hierapolis – święty katolicki, biskup, ojciec Kościoła
 • św. Apolinary Sydoniusz – biskup Clermont w Owernii
 • bł. Apolinary z Posatbłogosławiony kapucyn, męczennik
 • Apolinary Kurowski – pułkownik powstania styczniowego
 • Apolinary Szeluto – polski kompozytor, pianista i adwokat
 • Apolinary Wasniecow rosyjski malarz, historyk sztuki
 • Guillaume Apollinaire, właśc. Wilhelm Apolinary Kostrowicki – francuski poeta polskiego pochodzenia
 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Bazylika św. Apolinarego przy Termach w Rzymie
 • Sant’Apollinare in Classe
 • Sant’Apollinare Nuovo
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Kalendarz PWN. [dostęp 2012-01-15].
  23 sierpnia jest 235. (w latach przestępnych 236.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 130 dni. Sydoniusz Apolinary, Gaius Sollius Modestus Sidonius Apollinaris (ur. ok. 430 w Lyonie, zm. ok. 489) – rzymski poeta, dyplomata i biskup Clermont (w regionie Owernia), święty katolicki, ojciec Kościoła, uznawany za najważniejszego twórcę tego okresu zamieszkującego ówczesną Galię.
  Warto wiedzieć że... beta

  Rawenna (wł. Ravenna) – miasto i gmina w północnych Włoszech w regionie Emilia-Romania, stolica prowincji Rawenna. Według danych na rok 2007 gminę zamieszkuje 151 055 osób, 228 os./km².
  Ojcowie Kościoła (łac. Patres Ecclesiae) – pisarze i teologowie we wczesnym chrześcijaństwie, w epoce bezpośrednio po czasach apostolskich, aż do czasów średniowiecza. Pierwszymi Ojcami Kościoła byli Ojcowie Apostolscy (Patres apostolici), nazwani tak ze względu na to, iż uczestniczyli jeszcze w Kościele, któremu przewodzili Apostołowie lub pisali pod bezpośrednim wpływem życia Kościoła czasów apostolskich. Okres ojców trwał aż do VIII wieku. Doktryna starożytnych i wczesnośredniowiecznych ojców Kościoła, a także dział teologii zajmujący się ich nauczaniem, nazywa się patrystyką.
  5 października jest 278. (w latach przestępnych 279.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 87 dni.
  Apolinary Kurowski herbu Nałęcz III (ur. 17 marca 1818, zm. 11 maja 1878 w Baden) – pułkownik powstania styczniowego.
  Apolinary z Posat OFMCap, (fra.) Apollinaire de Posat, właściwe Jean-Jacques Morel (ur. 12 czerwca 1739 w Prez-vers-Noréaz, zm. 2 września 1792 w Paryżu) – błogosławiony Kościoła katolickiego, męczennik, ofiara prześladowań antykatolickich okresu francuskiej rewolucji.
  Apolinary Szeluto (ur. 23 lipca 1884 w Petersburgu, zm. 22 sierpnia 1966 w Chodzieży) – polski kompozytor, pianista, adwokat. Należał do grupy kompozytorskiej Młoda Polska, do której należeli również Karol Szymanowski, Grzegorz Fitelberg i Ludomir Różycki.
  Apolinaria – żeńska forma imienia Apolinary. Według stanu na 17 stycznia 2015 r. imię to miało w Polsce 5 nadań. W Rosji i krajach wschodniosłowiańskich utworzono od Apolinarii skróconą formę Polina (możliwą też od Pelagii lub współcześnie jako fonetyczne przeniesienie francuskiej Pauline na grunt rosyjski), która w 2007 roku imię była drugim pod względem liczby nadań wśród noworodków imieniem żeńskim w okręgu moskiewskim w Rosji.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.708 sek.