Apolinaria

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Apolinaria – żeńska forma imienia Apolinary. Według stanu na 17 stycznia 2015 r. imię to miało w Polsce 5 nadań. W Rosji i krajach wschodniosłowiańskich utworzono od Apolinarii skróconą formę Polina (możliwą też od Pelagii lub współcześnie jako fonetyczne przeniesienie francuskiej Pauline na grunt rosyjski), która w 2007 roku imię była drugim pod względem liczby nadań wśród noworodków imieniem żeńskim w okręgu moskiewskim w Rosji.

Polina Semionowa (ros. Полина Семионова; ur. w 13 września 1984 roku w Moskwie) – rosyjska balerina. Była uczennica szkoły baletowej Teatru Bolszoj. Po ukończeniu w 2002 roku szkoły, mimo swojego bardzo młodego wieku (18 lat), dołączyła do Berlin Staatsoper Balet. Swój talent prezentowała na wielu konkursach baletowych w Rosji, jak i na konkursach międzynarodowych. Największy prestiż i uznanie zdobyła po wyjeździe do Japonii gdzie partnerowała Władimirowi Małachowowi. W Niemczech jest również znana jako tancerka z wideoklipu Herberta Grönemeyera – Demo (Letzter Tag). Nazywano ją "Prima Balerinką" przez jej wyjątkowo wówczas młody wiek.Paulina – żeński odpowiednik imienia Paulin. Oznacza "należąca do Pawła", lub "pochodząca od Pawła". Pochodzi od imienia Paula, które może być dla niego zdrobnieniem.

Apolinaria imieniny obchodzi 23 lipca i 21 sierpnia.

Polina Bratuhhina (ur. 7 grudnia 1988 w Estonii) – estońska siatkarka grająca na pozycji atakującej. Aktualnie jest siatkarką francuskiego Terville Florange Olympique Club. Oprócz występów w hali na pozycji atakującej, gra także w siatkówkę plażową. Ma siostrę Natalię.Imię literackie – imię, które z reguły po raz pierwszy pojawia się w dziele literackim i zostało wymyślone przez autora tego dzieła. Nazwa imię literackie może odnosić się także do imion występujących tylko w baśniach, bajkach, podaniach i legendach.

Znane osoby o tym imieniu[ | edytuj kod]

 • Polina Astachowa
 • Polina Bogusiewicz
 • Polina Bratuhhina
 • Polina Edmunds
 • Polina Gagarina
 • Polina Gelman
 • Polina Kutiepowa
 • Polina Lutikowa
 • Polina Nediałkowa
 • Polina Osipienko
 • Polina Rəhimova
 • Polina Semionowa
 • Polina Stoyneva
 • Polina Żemczużyna
 • Polina Żeriebcowa
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Polina Stoyneva (ur. 2 września 1989) w Bułgarii. Bułgarska siatkarka, reprezentantka kraju, występująca na pozycji atakującej.Imieniny – zwyczaj świątecznego obchodzenia (czasami hucznego) dnia świętego lub błogosławionego z chrześcijańskiego kalendarza lub innego dnia, tradycyjnie przypisywanego temu imieniu. Zwyczaj szczególnie popularny w Polsce (z wyjątkiem Górnego Śląska i Kaszub), ale także obecny w regionach katolickich np. Bawarii. Imieniny obchodzi się również w Bułgarii, w Grecji, w Szwecji, w Czechach, na Węgrzech i Łotwie, a kiedyś i w Rosji. W Szwecji oficjalną listę imienin publikuje Królewska Szwedzka Akademia Nauk. Zwykle wiąże się ze składaniem życzeń i wręczaniem prezentów solenizantowi. Czasem można spotkać się ze zwyczajem, że jeśli jest więcej niż jeden święty lub błogosławiony (patron) imienia (tj. jeśli jest kilka dat imienin w kalendarzu), imieniny obchodzi się w dniu wypadającym jako pierwszy w kolejności po urodzinach.
  Warto wiedzieć że... beta

  Pelagia – żeńskie imię pochodzenia greckiego, pochodzące od gr. przymiotnika pelagios, męski odpowiednik Pelagiusza.
  Polina Astachowa (ur. 30 października 1936 w Dniepropietrowsku, zm. 5 sierpnia 2005 w Kijowie) – radziecka gimnastyczka (Ukrainka), wielokrotna medalistka olimpijska.
  Polina Denisowna Osipienko zd. Dudnik 1° v. Gowjaz (ros. Полина Денисовна Осипенко, Дудник, Говяз) (ur. 8 października 1907 Nowospasowka, zm. 11 maja 1939 koło Riazania) – radziecki wojskowy, major, pilot, Bohater Związku Radzieckiego.
  Polina Siergiejewna Gagarina (ros. Полина Сергеевна Гагарина; ur. 27 marca 1987 w Moskwie) – rosyjska piosenkarka estradowa, autorka i kompozytorka, reprezentantka Rosji podczas 60. Konkursu Piosenki Eurowizji w 2015 roku.
  Polina Lutikowa (ur. 29 maja 1989 r. w Kijowie) - ukraińska siatkarka występująca na pozycji atakującej. Przez krótki czas grała w zespole KPSK Stal Mielec.
  21 sierpnia jest 233. (w latach przestępnych 234.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 132 dni.
  Imię (łac. nomen) – osobista nazwa nadawana osobie przez grupę, do której należy. Wraz (z ewentualnym drugim i następnymi imionami oraz) z nazwiskiem, czasem patronimikiem (ros. отчество (trans.) otcziestwo), a rzadziej przydomkiem stanowi u większości ludów podstawowe określenie danej osoby.

  Reklama