Aplet Javy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Aplet Javyaplet dostarczany w postaci kodu bajtowego Javy. Może zostać uruchomiony w przeglądarce internetowej wykorzystując wirtualną maszynę Javy albo w samodzielnej aplikacji AppletViewer służącej do testowania apletów Javy. Mogą być pisane zarówno w Javie, jak i innych językach kompilowanych do kodu bajtowego - na przykład Python.

HTML (ang. HyperText Markup Language) – hipertekstowy język znaczników, obecnie szeroko wykorzystywany do tworzenia stron internetowych.NPAPI (Netscape Plugin Application Programming Interface) jest API do tworzenia wtyczek do przeglądarek internetowych. Umożliwia tworzenie rozszerzeń obsługujących różne typy obiektów osadzonych na stronie HTML. Pierwsza wersja została wprowadzona w Netscape Navigator a później w innych przeglądarkach: Mozilla Application Suite, Mozilla Firefox, Google Chrome, Safari, Opera, Konqueror i niektórych wersjach Internet Explorer.

W 2016 technologia apletów została oficjalnie oznaczona przez producenta jako "do wycofania" (ang. deprecated).

Ze względu na porzucenie wsparcia NPAPI nie jest możliwe uruchomienie apletów Javy w większości współczesnych przeglądarek.

Historia[ | edytuj kod]

Aplety Javy pojawiły się wraz z pierwszą wersją Javy w 1995.

Java Web Start – aplikacja umożliwiająca pobieranie programów napisanych w Javie z internetu oraz ich uruchamianie. Umożliwia także uruchamianie aplikacji bezpośrednio przez internet.Mac OS – system operacyjny komputerów Macintosh. Od wydania wersji 10.0 (OS X), starsze wersje znane są jako Mac OS Classic.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.
Unix Time-Sharing System (pisane również jako UNIX, choć nie jest to skrót – nazwa „UNIX” jest kalamburem określenia Multics, który był wzorem dla Uniksa) – system operacyjny rozwijany od 1969 r. w Bell Labs (UNIX System Laboratories, USL) przez Dennisa Ritchie i Kena Thompsona. W latach 70. i 80. zdobył bardzo dużą popularność, co zaowocowało powstaniem wielu odmian i implementacji. Część z nich, w szczególności Linux oraz OS X, jest w użyciu do dziś. UNIX jest zarejestrowanym znakiem towarowym The Open Group.
Piaskownica – rodzaj piaskownicy, w której wydzielona została część systemu informatycznego przeznaczona, ze względów bezpieczeństwa, do odseparowanego uruchamiania programów, które są nieprzetestowane lub niezaufane lub pochodzą od niezaufanych stron trzecich.
Serwlet – klasa Javy działająca po stronie serwera WWW w modelu żądanie-odpowiedź, rozszerzająca jego możliwości. Uruchamiane są w bezpiecznym środowisku serwera aplikacji (np. GlassFish) albo kontenera webowego (np. Apache Tomcat). Jako część platformy JEE, serwlety mają dostęp do całego API Javy.
Python – język programowania wysokiego poziomu ogólnego przeznaczenia i rozbudowanym pakiecie bibliotek standardowych, którego ideą przewodnią jest czytelność i klarowność kodu źródłowego. Jego składnia cechuje się przejrzystością i zwięzłością.
Przeglądarka internetowa lub przeglądarka WWW (ang. web browser) – program komputerowy służący do pobierania i wyświetlania stron internetowych udostępnianych przez serwery WWW, a także odtwarzania plików multimedialnych, często przy użyciu dodatkowych rozszerzeń, zwanych wtyczkami.
Inicjalizacja - w programowaniu nadanie wartości/stanów początkowych obiektowi. Inicjalizacją obiektu zajmuje się zwykle konstruktor.

Reklama