Aparat wielkoformatowy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Fotograf z aparatem wielkoformatowym. Malmö 1985.

Aparat wielkoformatowyaparat fotograficzny o formacie kadru większym niż format średni, czyli kadrze o wymiarach większym niż 6×9 cm.

Malmö – miasto (tätort) w południowej Szwecji i port morski położony nad cieśniną Öresund w południowo-zachodniej części prowincji historycznej (landskap) Skania. Siedziba władz (residensstad) regionu administracjnego (län) Skåne, powstałego w 1997 po połączeniu dotychczasowych regionów Malmöhus i Kristianstad. Ośrodek administracyjny (centralort) gminy Malmö (Malmö kommun lub Malmö stad). Do obszaru tätortu Malmö zalicza się także Arlöv, siedzibę władz (centralort) sąsiedniej gminy Burlöv.Materiał światłoczuły – ogólne pojęcie oznaczające wszystkie wyroby wykazujące wrażliwość na światło, które są wykorzystywane w różnorodnych procesach fotograficznych. Należą do nich zarówno materiały wrażliwe na światło widzialne, jak również na bliską podczerwień i ultrafiolet.

W aparatach wielkoformatowych stosuje się błonę (materiał światłoczuły) ciętą (w arkuszach, nie w rolkach). Błony zwojowe (mały i średni format) można zastosować przy użyciu roll-kasety. W dobie fotografii cyfrowej praktycznie każdy model aparatu wielkoformatowego może być wyposażony w przystawkę cyfrową.

Aparat fotograficzny, potocznie aparat – urządzenie służące do wykonywania zdjęć fotograficznych. Pierwowzorem aparatu fotograficznego było urządzenie nazywane camera obscura.Reguła Scheimpfluga - reguła stosowana w fotografii, gdy fotografowana płaszczyzna znajduje się pod kątem do aparatu fotograficznego (i płaszczyzny naświetlanego właśnie filmu).

Większość aparatów wielkoformatowych jest wyposażona w urządzenia pozwalające na modyfikację geometrii układu optycznego w oparciu o regułę Scheimpfluga.

Najczęściej wykorzystywane formaty w tego rodzaju aparatach to: 4×5" (9×12 cm), 5×7" (13×18 cm), 7×9,5" (18×24 cm), 8x10" (20×25 cm). Na poniższym rysunku widnieje porównanie formatów: mały obrazek – 35 mm oraz formaty średnie – 6×4,5 do 6×9 cm i wielkie (w calach).

Rollkaseta to urządzenie montowane do aparatów fotograficznych średnio- lub wielkoformatowych, pozwalające na używanie fotograficznej błony zwojowej (35 mm lub 60 mm).
35mm MF LF Comparison.svg


Najbardziej popularne marki w tej sferze to: Shen Hao, Linhof, Sinar, Tachihara, Ebony, Globica, Mentor, Toyo.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • średnioformatowy aparat fotograficzny
  • aparat małoobrazkowy
  • Reklama