Anulowane misje programu Apollo

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Anulowane misje programu Apollo – w trakcie trwania programu Apollo anulowano kilkanaście planowanych misji kosmicznych.

James Alton McDivitt (ur. 10 czerwca 1929 w Chicago) – astronauta amerykański, pilot wojskowy, generał brygady United States Air Force.Skylab (skrót od Sky Laboratory: kosmiczne laboratorium) – amerykańska stacja orbitalna działająca w okresie: 14 maja 1973 – 11 lipca 1979 r.

Misje planowane przed pożarem Apollo 1[ | edytuj kod]

Pierwszy testowy start rakiety Saturn I
Załoga Apollo 1

Wstępny plan z 1962 r. przewidywał, że już w 1965 r. odbędą się cztery misje Apollo Block I. Statki miały być wyniesione na orbitę przez rakietę Saturn I. W 1963 r. okazało się jednak, że Saturn I nie udźwignie nowej, cięższej wersji statku. Zdecydowano się wówczas na użycie silniejszej rakiety - Saturn IB. Niedługo potem ustalono, że odbędą się dwa loty testowe Block I (AS-204 i AS-205), po których nastąpi test Block II i modułu księżycowego (AS-207/208).

Frank Frederick Borman II (ur. 14 marca 1928 w Gary) – amerykański astronauta, pułkownik United States Air Force. Był członkiem trzyosobowej załogi statku kosmicznego Apollo 8, który po raz pierwszy w historii wszedł na orbitę wokół Księżyca.Michael Collins (ur. 31 października 1930 w Rzymie) – astronauta amerykański, uczestnik pierwszej załogowej wyprawy na Księżyc, generał brygady United States Air Force.

W 1965 r. wybrano załogi pierwszych dwóch lotów Apollo. Do misji Apollo 1 (AS-204) wyznaczono Virgila Grissoma, Edwarda White’a i Rogera Chaffee'go, zaś do misji Apollo 2 (AS-205) Waltera Schirrę, Donna Eisele i Waltera Cunninghama.

22 grudnia 1966 roku anulowano lot Apollo 2 uznając go za zbędny, a nazwę „Apollo 2” przypisano misji planowanej dawniej jako Apollo 3. Załogą lotu tego zostali: James McDivitt, David Scott i Russell Schweickart. Ogłoszono także skład załogi kolejnego lotu, podczas którego planowano po raz pierwszy użyć rakiety Saturn V. W jej skład weszli: Frank Borman, Michael Collins i William Anders.

Księżyc (łac. Luna, gr. Σελήνη Selḗnē; pol. fraz. „Srebrny Glob”, „srebrny glob”; pol. przest. gw. poet. „miesiąc”; pol. przest. poet. „luna”) – jedyny naturalny satelita Ziemi (nie licząc tzw. księżyców Kordylewskiego, które są obiektami pyłowymi i przez niektórych badaczy uważane za obiekty przejściowe). Jest piątym co do wielkości księżycem w Układzie Słonecznym. Przeciętna odległość od środka Ziemi do środka Księżyca to 384 403 km, co stanowi mniej więcej trzydziestokrotność średnicy ziemskiej. Średnica Księżyca wynosi 3474 km, nieco więcej niż 1/4 średnicy Ziemi. Oznacza to, że objętość Księżyca wynosi około 1/50 objętości kuli ziemskiej. Przyspieszenie grawitacyjne na jego powierzchni jest blisko 6 razy słabsze niż na Ziemi. Księżyc wykonuje pełny obieg wokół Ziemi w ciągu 27,3 dnia (tzw. miesiąc syderyczny), a okresowe zmiany w geometrii układu Ziemia-Księżyc-Słońce powodują występowanie powtarzających się w cyklu 29,5-dniowym (tzw. miesiąc synodyczny) faz Księżyca.Russell Louis „Rusty” Schweickart (ur. 25 października 1935 w Neptune w stanie New Jersey) – astronauta amerykański.

Datę startu misji Apollo 1 wyznaczono na 21 lutego 1967 roku, jednak 27 stycznia 1967 roku, podczas testów z załogą, spłonął statek Apollo 1. Trzej obecni w kapsule astronauci (V. Grissom, E. White i R. Chaffee) zginęli, zaś kilku obecnych na wyrzutni techników zostało rannych. W związku z pożarem anulowano wszystkie planowane misje. Zrezygnowano także z użycia Apollo Block I.

Profil standardowej misji programu Apollo zawiera wszystkie elementy misji niezbędne do lądowania człowieka na powierzchni Księżyca i niezbędne do powrotu na Ziemię. Moduł księżycowy LM znajdował się w adapterze SLA będącym elementem rakiety Saturn V. Skrót SLA pochodzi od ang. Spacecraft LM Adapter.Apollo 9 – trzecia załogowa misja programu Apollo i druga wyprawa, która odbywała się po orbicie okołoziemskiej. Podczas lotu orbitalnego załoga statku po raz pierwszy przeprowadziła testy modułu księżycowego LM (Lunar Module) w czasie autonomicznego lotu oraz w konfiguracji przewidywanej do lotu na Księżyc (ze statkiem Apollo).


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Saturn V – wielostopniowa rakieta kosmiczna jednokrotnego użytku na paliwo ciekłe, wykorzystywana przez NASA w programach załogowych lotów kosmicznych Apollo i Skylab. Była to największa z rakiet należących do rodziny Saturn. Została zaprojektowana przez zespół pod kierownictwem Wernhera von Brauna i Artura Rudolpha w instytucie Marshall Space Flight Center przy udziale firm Boeing, North American Aviation, Douglas Aircraft Company oraz IBM.
Apollo 4 – statek kosmiczny, którego lot był pierwszą, bezzałogową próbną misją programu Apollo, podczas której wykorzystano rakietę nośną Saturn V i statek kosmiczny Apollo.
David Randolph Scott (ur. 6 czerwca 1932 w San Antonio) – amerykański astronauta, pułkownik United States Air Force. Uczestniczył w lotach załogowych programów Gemini i Apollo. Jako siódmy człowiek stanął na powierzchni Księżyca.
Niska orbita okołoziemska (ang. low Earth orbit – LEO) jest orbitą dookoła Ziemi, przebiegającą między powierzchnią Ziemi a Pasami Van Allena, czyli na wysokości od 200 do 2000 kilometrów nad Ziemią. Nad nią znajdują się średnia orbita okołoziemska i orbita geostacjonarna.
Canaveral (ang. Cape Canaveral, w latach 1963-1973 Przylądek Kennedy’ego, ang. Cape Kennedy) – przylądek znajdujący się na południowo-wschodnim wybrzeżu USA, we wschodniej części półwyspu Floryda. Znajduje się tu ośrodek lotów kosmicznych im. J. F. Kennedy’ego oraz Stacja Sił Powietrznych Cape Canaveral.
Program Apollo – seria amerykańskich lotów kosmicznych przygotowywanych od roku 1961 zrealizowanych w latach 1966-1972. Celem programu było lądowanie człowieka na Księżycu, a następnie jego bezpieczny powrót na Ziemię. Zadanie zostało zrealizowane w 1969 roku, w czasie misji Apollo 11. Program był kontynuowany do roku 1972 w celu przeprowadzenia dokładniejszej naukowej eksploracji Księżyca. Całkowity koszt programu wyniósł 25,4 miliarda dolarów. Ilość pozyskanego i dostarczonego na Ziemię materiału to 381,7 kg.
Apollo 15 – misja załogowa programu kosmicznego Apollo; czwarta misja, podczas której astronauci wylądowali 30 lipca 1971 r. na powierzchni Księżyca. W czasie wyprawy zebrano 77 kg próbek gruntu księżycowego. Astronauci podczas wyjść na powierzchnię Księżyca przebywali poza lądownikiem LM ponad 18 godzin. Scott i Irwin poruszając się po Księżycu po raz pierwszy użyli specjalnie skonstruowanego dla potrzeb misji Apollo pojazdu LRV. Przebyli odległość ponad 27,9 km. Podczas misji umieścili również miniaturową rzeźbę pt. Poległy astronauta na powierzchni Księżyca.

Reklama