Antony Armstrong-Jones

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Antony Charles Robert Armstrong-Jones, 1. hrabia Snowdon (ur. 7 marca 1930 w Londynie, zm. 13 stycznia 2017 tamże) – brytyjski fotograf i twórca filmów dokumentalnych nagrodzony nagrodą Emmy, który zasiadał w Izbie Lordów jako lord (par) dożywotnio mianowany przez królową w 1999. W latach 1960–1978 był żonaty z brytyjską księżniczką Małgorzatą, siostrą królowej Elżbiety II.

Sarah Chatto z domu Armstrong-Jones (Sarah Frances Elizabeth Armstrong-Jones, ur. 1 maja 1964 w Pałacu Kensington w Londynie) - potomkini brytyjskiej rodziny królewskiej, córka Antony’ego Armstronga-Jonesa, 1. hrabiego Snowdon i księżniczki Małgorzaty, hrabiny Snowdon; wnuczka Jerzego VI, króla Zjednoczonego Królestwa; zajmuje 24. miejsce w linii sukcesji brytyjskiego tronu; malarka. Królewski Order Wiktoriański, Królewski Order Wiktorii (ang. The Royal Victorian Order) – brytyjski order. Został ustanowiony przez królową Wiktorię 21 kwietnia 1896 r. Przyznawany jest osobom, które oddały szczególne zasługi osobie monarchy brytyjskiego. Główną przyczyną powstania orderu był fakt, iż dwa pozostałe odznaczenia, które monarcha brytyjski może nadawać bez konsultacji z rządem – Order Podwiązki i Order Ostu – mają ściśle limitowaną liczbę jednocześnie żyjących kawalerów. Ponadto należą one do najwyższych honorów państwowych i winny być przyznawane tylko postaciom najwybitniejszym. Królewski Order Wiktorii może być nadawany bez żadnych ograniczeń, wobec czego jest najczęściej stosowaną formą symbolicznych podziękowań monarchów dla swoich współpracowników, czy osób w inny sposób zasłużonych dla nich.

Życiorys[ | edytuj kod]

Wczesne lata życia[ | edytuj kod]

Był jedynym synem prawnika Ronalda Armstrong-Jonesa (1899–1966) i jego pierwszej żony, salonowej piękności, Anne Messel (1902–1992, później hrabiny Rosse). Snowdon miał korzenie walijskie i niemiecko-żydowskie. Jego pradziadek ze strony matki, Linley Sambourne (1844–1910), był rysownikiem magazynu Punch, jego prawuj, Alfred Messel, był znanym berlińskim architektem. Brat jego matki, Oliver Messel, był jednym z czołowych scenografów XX wieku.

Vanity Fair – amerykańskie czasopismo poświęcone kulturze, polityce, życiu gwiazd i modzie, wydawane przez Condé Nast Publications. Nazwę pisma tłumaczy się jako "targowisko próżności".IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Kariera[ | edytuj kod]

Zanim ukończył Eton College oraz Jesus College (Uniwersytet w Cambridge), gdzie studiował architekturę, Armstrong-Jones zrobił karierę jako fotograf modowy. Został znanym i cenionym portrecistą, zasłynął stworzeniem wizerunków swojej przyszłej szwagierki Elżbiety II i księcia Edynburga w czasie ich podróży do Kanady w 1957.

Mary Barbara Hamilton Cartland, pseud. Barbara Cartland (ur. 9 lipca 1901 w Birmingham, zm. 21 maja 2000 w Hatfield) – brytyjska powieściopisarka, znana z pisania licznych romansów i powieści miłosnych. Napisała 723 książki, w tym 5 biografii.Opactwo westminsterskie, opactwo Westminster (ang. Westminster Abbey; nazwa oficjalna Collegiate Church of St Peter at Westminster, kolegiata św. Piotra w Westminsterze) – najważniejsza, obok katedry w Canterbury i katedry św. Pawła w londyńskim City, świątynia anglikańska.

Na początku lat 1960. został redaktorem ds. zdjęć The Sunday Times Magazine i w latach 70. zyskał reputację jednego z najlepszych i najbardziej prominentnych brytyjskich fotografów. Mimo że jego twórczość dotyczy wszystkich dziedzin, od mody przez miejskie życie po cierpienie, największą sławę przyniosły mu portrety światowych notabli (National Gallery posiada kolekcję ponad 100 prac Snowdona), które były publikowane m.in. w Vogue, Vanity Fair, the Daily Telegraph. Uwiecznił Davida Bowie, Barbarę Cartland, Laurence'a Oliviera, Anthony'ego Blunta, J.R.R. Tolkiena.

Nagroda Emmy (ang. Emmy Award) – amerykańska nagroda przyznawana za produkcję telewizyjną, między innymi dla najlepszego aktora i aktorki dramatycznego, komediowego, drugoplanowego, za najlepszy serial, film telewizyjny, scenariusz itp.National Gallery – galeria sztuki w Londynie, w północnej części Trafalgar Square. Jest to galeria państwowa, prezentująca kolekcję 2300 dzieł malarstwa, głównie zachodnioeuropejskiego, z lat 1250–1900, w tym zbiór obrazów sławnych francuskich impresjonistów i Vincenta van Gogha. Udostępniona jest bezpłatnie, jednak w przypadku okazjonalnych wystaw pobiera się opłatę za wstęp.

W 2001 Armstrong-Jones miał wystawę retrospektywną swoich prac w londyńskiej Narodowej Galerii Portretów, pt. Photographs by Snowdon: A Retrospective, z którą podróżował do Yale Center for British Art (Centrum Sztuki Brytyjskiej na Uniwersytecie Yale).

W latach 1960–1963, wraz z Frankiem Newbym i Cedrikiem Price'em, zaprojektował ptaszarnię londyńskiego zoo.

Parostwo[ | edytuj kod]

16 listopada 1999 został baronem Armstrong-Jonesem, dożywotnim członkiem Izby Lordów (ang. life peer). 31 marca 2016 zrezygnował z członkostwa w Izbie.

David Bowie, właśc. David Robert Jones (ur. 8 stycznia 1947 w Brixton) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny, a także aktor.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Vogue – amerykański magazyn skierowany do kobiet, wydawany od końca XIX wieku do dziś. Dotyczy mody, życia gwiazd, lecz zawiera także artykuły z dziedzin sztuki, polityki. Przez wielu jest uważany za najważniejsze kobiece pismo w świecie mody i modelingu.
David Armstrong-Jones, 2. hrabia Snowdon, znany również jako David Linley (David Albert Charles Armstrong-Jones, ur. 3 listopada 1961 w Clarence House w Londynie) – potomek brytyjskiej rodziny królewskiej, hrabia Snowdon (od 2017), wicehrabia Linley (od 1961 do 2017), syn Antony’ego Armstronga-Jonesa, 1. hrabiego Snowdon i księżniczki Małgorzaty, hrabiny Snowdon; wnuk Jerzego VI, króla Zjednoczonego Królestwa; zajmuje 21. miejsce w linii sukcesji brytyjskiego tronu; ebenista i projektant wnętrz.
Laurence Kerr Olivier, Baron Olivier (ur. 22 maja 1907 w Dorking, hrabstwo Surrey, zm. 11 lipca 1989 w Steyning, hrabstwo West Sussex) – angielski aktor, zdobył światową sławę dzięki rolom bohaterów szekspirowskich w teatrze i filmie, reżyser teatralny, producent.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Sussex – historyczne hrabstwo w południowo-wschodniej Anglii nad Kanałem La Manche, o terytorium zbliżonym do dawnego Królestwa Sussex. Graniczy od północy z hrabstwem Surrey, od północnego wschodu z hrabstwem Kent i od zachodu z hrabstwem Hampshire. Ze względów administracyjnych dzieli się na hrabstwa West Sussex i East Sussex oraz City of Brighton and Hove. Hove zostało wydzielone w 1997 r. a status city uzyskało w 2000. Do tego czasu w hrabstwie Sussex status city posiadało jedynie miasto Chichester.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

Reklama