Antoni Kopff

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Antoni Kopff (ur. 19 sierpnia 1944 w Tarnowie, zm. 11 lutego 2021) – polski pianista, kompozytor, aranżer, autor muzyki do wielu piosenek, producent telewizyjny.

19 sierpnia jest 231. (w latach przestępnych 232.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 134 dni. Partita – grupa wokalna powołana do życia w 1966 przez Janusza Kępskiego, który do 1968 piastował funkcję kierownika muzycznego. Jego następcami byli Leszek Bogdanowicz (w latach 1969-1971) oraz Antoni Kopff (w latach 1971-1976). Zespół występował na Festiwalu Piosenki Radzieckiej w Zielonej Górze.Grupa rozwiązała się w 1976, w kilka miesięcy po sopockim recitalu z okazji jubileuszu dziesięciolecia istnienia.

Był autorem ok. 80 piosenek napisanych dla Kabaretu Olgi Lipińskiej (1993–2004) oraz producentem muzycznym festiwali w Opolu, Mrągowie i Sopocie i telewizyjnym (TVP, TV Centrum, TV Podkarpacie). W latach 1989–1991 był wykładowcą w PWSFTviT w Łodzi. Tworzył też muzykę do filmów i spektakli teatralnych. W latach 1966–1970 był członkiem zespołu Rybałci. Był pomysłodawcą i założycielem grup wokalnych Partita i Familia (ta ostatnia od 1977 r. towarzyszyła wykonawcom podczas festiwali w Opolu).

Cmentarz Rakowicki – jeden z największych cmentarzy w Krakowie o powierzchni 42 ha. Położony jest w całości na terenie Dzielnicy I Stare Miasto.Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu (KFPP OPOLE) – polski festiwal muzyczny organizowany od 1963 roku, corocznie w Opolu, zwykle w czerwcu. Stanowi podsumowanie sezonu artystycznego (od Opola do Opola) polskiego środowiska twórców i wykonawców piosenek.

Do jego najpopularniejszych przebojów zaliczyć można: „Do zakochania jeden krok” (sł. Andrzej Bianusz) z repertuaru Andrzeja Dąbrowskiego, „Kiedy wiosna buchnie majem” (sł. Andrzej Bianusz) z repertuaru zespołu Partita, „Nie wierz mi, nie ufaj mi” z repertuaru Anny Jantar, „Bądź moim natchnieniem” z repertuaru Andrzeja Zauchy. W latach osiemdziesiątych promował młodych polskich wykonawców, m.in. na Ogólnopolskim Przeglądzie Piosenki Młodzieżowej w Katowicach w 1983 roku odkrył zespół Universe, który zaprosił następnie do Opola. Współpracował również z zespołem Perfect i innymi wykonawcami. W 1993 roku został wyłącznym producentem festiwalu w Opolu. Był to jedyny festiwal nieprodukowany przez Telewizję Polską.

Jonasz Kofta właśc. Janusz Kafta (ur. 28 listopada 1942 w Mizoczu na Wołyniu, zm. 19 kwietnia 1988 w Warszawie) – polski poeta, dramaturg, satyryk, piosenkarz i malarz.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Spoczywa na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Piosenki[ | edytuj kod]

 • „Do odsiedzenia jeden rok” (sł. Andrzej Rosiewicz; parodia „Do zakochania jeden krok”), wyk. Andrzej Rosiewicz i Asocjacja Hagaw
 • „Do zakochania jeden krok” (sł. Andrzej Bianusz), wyk. Andrzej Dąbrowski
 • „Dwa razy dwa” (sł. Jerzy Kleyny), wyk. Partita
 • „Czekamy na wyrok” (sł. Jonasz Kofta), wyk. grupa Moment (K. Prońko, M. Jeżowska, P. Schultz)
 • „Kiedy wiosna buchnie majem” (sł. Andrzej Bianusz), wyk. Partita
 • „Mamy tylko siebie” (sł. Andrzej Kuryło), wyk. Partita
 • „Być wszędzie” (sł. Jonasz Kofta), wyk. Z. Gniewaszewski
 • „Całe życie czekam” (sł. Jonasz Kofta) wyk. Danuta Błażejczyk, wyk. Michał Bajor
 • „Każdy swego pana ma” (sł. Andrzej Mogielnicki), wyk. Jolanta Jaszkowska
 • „Gdzie nie spojrzę – Ty” (sł. Andrzej Kuryło), wyk. Anna Jantar
 • „Nie wierz mi, nie ufaj mi” (sł. Andrzej Bianusz), wyk. Anna Jantar
 • „Będzie dość” (sł. Helena Kołaczkowska), wyk. Anna Jantar
 • „Ktoś między nami” (sł. Jerzy Dąbrowski), wyk. Anna Jantar i Zbigniew Hołdys
 • „Pali się” (sł. Andrzej Bianusz), wyk. Partita
 • „Podaj rękę w taki czas” (sł. Bogdan Olewicz), wyk. Partita
 • „Piosenka spod welonu” (sł. Andrzej Mogielnicki), wyk. Irena Jarocka
 • „Przepis na świat” (sł. Andrzej Mogielnicki), wyk. Bajm
 • „Wszystko za wszystko” (sł. Jonasz Kofta), wyk. Partita
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Antoni Kopff – Moje wyskrobki
 • Helena Kołaczkowska (ur. 4 stycznia 1916 w Charkowie) – polska literatka, autorka książek dla dzieci, autorka tekstów piosenek.Jerzy Kleyny (ur. 10 lutego 1927 roku w Bydgoszczy, zm. 4 listopada 1999 roku w Warszawie) - polski autor tekstów piosenek, dziennikarz, scenarzysta telewizyjny i satyryk.
  Warto wiedzieć że... beta

  Bajm – polski zespół poprockowy, powstały w 1978 w Lublinie. Jego skład kilkukrotnie się zmieniał, jedyną osobą będącą w zespole od jego początków jest wokalistka oraz współzałożycielka grupy, Beata Kozidrak.
  Jerzy Władysław Dąbrowski (ur. 30 marca 1933 w Warszawie, zm. 8 listopada 1992 tamże) – polski dziennikarz radiowy, poeta, tekściarz, satyryk, bajkopisarz.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Zbigniew Hołdys (ur. 19 grudnia 1951 w Lublinie) – polski wokalista, muzyk, kompozytor i instrumentalista, poeta, dziennikarz, grafik oraz scenarzysta filmowy. Lider, kompozytor i gitarzysta grupy muzycznej Perfect, której był współzałożycielem.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Perfect – polski zespół rockowy, założony w 1977 roku. Największą popularnością cieszył się do rozwiązania w 1983 roku. Z tego okresu pochodzą największe przeboje grupy: Nie płacz Ewka, Chcemy być sobą, Ale wkoło jest wesoło, Niewiele ci mogę dać, Autobiografia. W 1993 roku zespół reaktywował się (bez dotychczasowego współzałożyciela i autora większości kompozycji Zbigniewa Hołdysa) i działa do dziś.
  Kabaret Olgi Lipińskiej – najdłuższy cykl programów telewizyjnych Olgi Lipińskiej. Następca poprzednich cykli autorki, m.in. Właśnie leci kabarecik, z których ostatni również nosił oficjalnie tytuł „Kabaret Olgi Lipińskiej”, jednak w powszechnej świadomości oraz w niektórych opracowaniach znany jest raczej jako „Kurtyna w górę”.

  Reklama