Antoni Adam Piotrowski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Patrol powstańczy w 1863 roku
Pożegnanie (ok. 1922–1923)

Antoni Adam Piotrowski (ur. 7 września 1853 w Nietulisku koło Kunowa, zm. 12 grudnia 1924 w Warszawie) – polski malarz, rysownik, ilustrator.

Kunów – miasto w województwie świętokrzyskim, w powiecie ostrowieckim, położone nad rzeką Kamienną. Jest siedzibą miejsko-wiejskiej gminy Kunów. Prawa miejskie w latach 1365-1867 i ponownie od 1990.Jan Alojzy Matejko (ur. 24 czerwca 1838 w Krakowie, zm. 1 listopada 1893 w Krakowie) – polski malarz, twórca obrazów historycznych i batalistycznych, historiozof.

Życiorys[ | edytuj kod]

Ojciec artysty był urzędnikiem w walcowni żelaza w Nietulisku. Piotrowski uczył się malarstwa u Wojciecha Gersona, w 1875 roku wyjechał na studia do Monachium (w końcu października 1875 r. zgłosił się do Akademii Sztuk Pięknych – Naturklasse), następnie od 1877 roku był uczniem Jana Matejki w Szkole Sztuk Pięknych w Krakowie. W latach 1872−1882 przebywał w Paryżu. W 1885 roku wyjechał do Bułgarii jako korespondent i rysownik brytyjskich czasopism The Graphic i The Illustrated London News oraz francuskich Illustration i Le Monde Illustré.

Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Brał udział jako ochotnik w wojnie serbsko-bułgarskiej (1885−1886), będąc odznaczony bułgarskim Orderem Św. Aleksandra II klasy, Orderem Waleczności i Medalem Wojskowym, a dziewięć obrazów i wszystkie rysunki z wojny zostały zakupione przez rząd bułgarski. Na zamówienie księcia Ferdynanda namalował jego portret, za co otrzymał odznaczenie Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Cywilnej.

Order Świętego Aleksandra (buł. Орден Св. Александръ ) – jedno z odznaczeń państwowych Księstwa i Królestwa Bułgarii, ustanowione w 1881.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

W 1900 roku osiadł w Warszawie. W 1925 roku odbyła się pośmiertna wystawa jego prac w „Zachęcie”. Był członkiem Towarzystwa Artystów Polskich „Sztuka”.

Oprócz przedstawień batalistycznych malował głównie sceny rodzajowe, także portrety i obrazy historyczne. Podobnie jak Maksymilian Gierymski, był autorem licznych scen z powstania 1863 roku. Do ważniejszych prac należą:

 • Egzekucja powstańca (1885)
 • Rzeź w Bataku (1889)
 • cykl obrazów z wojny serbsko-bułgarskiej
 • Bezdomna (1896)
 • Intencja (1912)
 • Wiosna (1902)
 • portrety:
 • księcia Aleksandra Battenberga
 • księcia Ferdynanda Koburga
 • szereg ilustracji w czasopismach polskich
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. I. Królewska Akademia Sztuk Pięknych..., [w:] H. Stępień, M. Liczbińska, Artyści polscy w środowisku monachijskim w latach 1828-1914 (materiały źródłowe), wyd. 2, Kraków: Agencja Wydawniczo-Reklamowa Chors, 1994, s. 12, ISBN 83-903086-1-4.
  2. Słownik artystów polskich i obcych w Polsce działających. T. VII. Warszawa: Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk, 2003, s. 211

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Antoni Piotrowski – biografia na portalu NiezlaSztuka.net
 • Леонора Ангелова, Антони Пьотровски – свидетел и хроникьор на княжеското време
 • Publikacje Antoniego Piotrowskiego w serwisie Polona.pl
 • Bułgaria, Republika Bułgarii (България, Република България) – państwo położone w południowo-wschodniej Europie, na Bałkanach. Graniczy z Serbią oraz Macedonią od zachodu, Grecją i Turcją od południa, Morzem Czarnym od wschodu i Rumunią od północy.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Akademia Sztuk Pięknych w Monachium (niem. Akademie der Bildenden Künste München) – jedna z najważniejszych uczelni artystycznych Niemiec.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Order Zasługi Cywilnej (buł. Орден За гражданска заслуга) – bułgarskie odznaczenie państwowe ustanowione w 1891.
  Zachęta Narodowa Galeria Sztuki – galeria sztuki w Warszawie, narodowa instytucja kultury. Misją Zachęty jest prezentacja i promocja sztuki współczesnej. Galeria organizuje wystawy indywidualne i zbiorowe artystów polskich i zagranicznych oraz wystawy problemowe.
  Paryż (fr. Paris) – stolica i największa aglomeracja Francji, położona w centrum Basenu Paryskiego, nad Sekwaną (La Seine). Miasto stanowi centrum polityczne, ekonomiczne i kulturalne kraju. Znajdują się tu liczne zabytki i atrakcje turystyczne, co powoduje, że Paryż jest co roku odwiedzany przez ok. 30 milionów turystów.
  Nietulisko Duże – wieś w Polsce położona w województwie świętokrzyskim, w powiecie ostrowieckim, w gminie Kunów.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama