Anton Friedrich Justus Thibaut

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Anton Friedrich Justus Thibaut (ur. 4 stycznia 1772 w Hameln, zm. 28 marca 1840 w Heidelbergu) – niemiecki prawnik znany z propagowania koncepcji kodyfikowania niemieckiego prawa i stworzenia wspólnego kodeksu prawa cywilnego dla ziem niemieckich, które wówczas (przełom XVIII i XIX wieku) były rozbite na wiele państw.

Heidelberg – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Rhein-Neckar, nad Neckarem. Siedziba powiatu Rhein-Neckar, jednak do niego nie należy. Liczba mieszkańców wynosi 147 312 (31 grudnia 2010), a powierzchnia miasta 108,83 km².Jena – miasto na prawach powiatu w środkowych Niemczech, w kraju związkowym Turyngia, nad rzeką Soławą. Liczy 104 449 mieszkańców (31 grudnia 2009), jest po Erfurcie drugim co do wielkości miastem kraju związkowego.

Swoje poglądy Thibaut wyłożył w publikacji Über die Notwendigkeit eines allgemeinen bürgerlichen Rechts in Deutschland (O konieczności ogólnego kodeksu cywilnego dla Niemiec) z 1814 roku. Wydał ją, mając 42 lata, w tym samym roku, w którym obradował kongres wiedeński i następowały szybkie przemiany społeczne na ziemiach niemieckich. Z jednej strony w dobie napoleońskiej usiłowano narzucić nadreńskim państwom niemieckim kapitalistyczny, francuski kodeks cywilny (Kodeks Napoleona), a z drugiej strony rozwijany był feudalny Landrecht pruski, obowiązujący we wschodnich Niemczech (na przykład w Brandenburgii). Zderzenie wielu porządków prawnych w państwach niemieckich (francuskiego, pruskiego, lokalnych kodyfikacji, prawa rzymskiego i zwyczajowego) skłaniało Thibauta do poszukiwania rozwiązań służących ulepszeniu niemieckiego prawa. Ze względu na fakt, iż państwa te zmieniały swoje granice, szczególnie wskutek mediatyzacji, stworzenie jednolitego kodeksu dla całych Niemiec wydawało się dla Thibauta rozsądnym wyjściem. Krytykiem jego koncepcji, a jednocześnie osobą, dzięki której Thibaut stał się bardziej znany na forum naukowym, był Friedrich Carl von Savigny. Thibaut zaliczany był również do grona pandektystów.

Bernhard Friedrich Thibaut (ur. 22 grudnia 1775 w Harburgu, zm. 4 listopada 1832 w Getyndze) – niemiecki matematyk, profesor matematyki Uniwersytetu w Getyndze. Brat prawnika Antona Thibaut.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Anton Thibaut pochodził z francuskiej rodziny hugenotów, którzy przenieśli się do Niemiec. Ojciec był hanowerskim majorem a matka córką burmistrza Hanoweru, prawnika Christian Ulricha Grupena. Jego brat, Bernhard Friedrich Thibaut, był matematykiem. Anton Thibaut w młodości studiował w Getyndze, Królewcu i Kilonii, gdzie otrzymał stopień doktorski. Po krótkiej pracy w Kilonii i Jenie w 1805 roku otrzymał stanowisko profesora Uniwersytetu Ruprechta i Karola w Heidelbergu. W późniejszych latach uzyskał tytuł badeńskiego tajnego radcy stanu. Pełnił też funkcję rektora uniwersytetu i zasiadał w badeńskim parlamencie. Hobbystycznie był muzykiem.

Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.Getynga (niem. Göttingen, dolnoniem. Chöttingen) – akademickie miasto powiatowe w Niemczech, nad rzeką Leine, na południowym krańcu kraju związkowego Dolna Saksonia, siedziba powiatu Getynga. W roku 2008 miasto liczyło 121 455 mieszkańców. Jeden z głównych ośrodków naukowych kraju (ponad 30 tys. studentów). Liczące się centrum turystyczne oraz kulturalne.

Przypisy[ | edytuj kod]

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • biogram na Allgemeine Deutsche Biographie
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Hanower (niem. Hannover) – miasto w Niemczech, stolica kraju związkowego Dolna Saksonia (niem. Niedersachsen) oraz związku komunalnego Region Hanower. Leży nad rzeką Leine. Rozwinięty przemysł środków transportu (samochody, lokomotywy, wagony), elektrotechniczny (zakłady Telefunken), chemiczny, włókienniczy, gumowy Continental AG i spożywczy (czekolada). Siedziba Stowarzyszenia Krajowego (Landesverbände) Technisches Hilfswerk obejmującego swym zasięgiem landy Dolna Saksonia oraz Brema.
  Warto wiedzieć że... beta

  Uniwersytet Ruprechta i Karola w Heidelbergu (Ruprecht-Karls-Universität Heidelberg) – najstarsza niemiecka uczelnia z siedzibą w Heidelbergu. Uczelnia rokrocznie zajmuje wysokie pozycje w międzynarodowych rankingach.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Kodyfikacja – termin prawniczy, oznaczający proces jednorazowego połączenia dużego zespołu przepisów prawnych w jednolity, usystematyzowany zbiór, z którego można interpretować podstawowe normy danej gałęzi prawa. Zadaniem kodyfikacji jest uporządkowanie wszystkich norm tworzących daną gałąź prawa.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Friedrich Carl von Savigny (ur. 21 lutego 1779 we Frankfurcie nad Menem, zm. 25 października 1861 w Berlinie) – jeden z najbardziej szanowanych i wpływowych XIX-wiecznych prawników. Minister ds. kodyfikacji, stworzył niemieckie prawo czekowe i wekslowe, czołowy przedstawiciel historycznej szkoły prawa, autor O powołaniu naszych czasów do ustawodawstwa i nauki prawa (1815).
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Mediatyzacja (niem. Mediatisierung) była na początku XIX wieku procesem prawnym, który pozbawił niepodległości wiele drobnych państewek na terenie Świętego Cesarstwa i poddał je pod zwierzchnictwo władców większych tworów państwowych na terenie Niemiec.

  Reklama