• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Anthony Kiedis


  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Przeczytaj także...
  Pościg (ang. The Chase) – film komediowo-kryminalny w reżyserii Adama Rifkina wyprodukowany w 1994 roku. W rolach głównych występują Charlie Sheen i Kristy Swanson.Grandmaster Flash and the Furious Five – grupa hip-hopowa założona w 1978 roku na Bronksie (Nowy Jork) przez jednego DJ-a i pięciu MC’s. Jako pierwsza grupa hip-hopowa została włączona w poczet Rock and Roll Hall of Fame (2007).
  Woodstock – nazwa festiwalu muzycznego, który odbył się w dniach 15, 16, 17 i 18 sierpnia 1969 na farmie M. Yasgura w Bethel koło Nowego Jorku. Jego hasłem było: Peace, Love and Happiness (pokój, miłość i szczęście), mimo tego, że festiwal nie był reklamowany w środkach masowego przekazu, przyciągnął ponad 500 tys. ludzi. Ten zaplanowany na trzy dni festiwal stał się pierwszym z wielkich zlotów młodzieżowych w latach 70.

  Anthony Kiedis (ur. 1 listopada 1962 w Grand Rapids) – amerykański wokalista grupy funk rockowej Red Hot Chili Peppers.

  W 2006 roku piosenkarz został sklasyfikowany na 53. miejscu listy 100 najlepszych wokalistów wszech czasów według Hit Parader.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w Grand Rapids w stanie Michigan jako syn Johna Michaela Kiedisa (1939-2021) (znanego później jako Blackie Dammett) i Margaret „Peggy” Noble. Jego matka miała korzenie angielskie, irlandzkie, francuskie, holenderskie i mohikańskie. Jego dziadkowie ze strony ojca przybyli do USA z Litwy na początku XX wieku. Kiedy miał dwa lata, jego rodzice przeprowadzili się do Kalifornii. W 1966 roku, gdy miał cztery lata – doszło do separacji rodziców. Wkrótce jego rodzice rozwiedli się. Spędził dzieciństwo w Grand Rapids w Michigan z matką, która pracowała jako sekretarka w firmie prawniczej.

  Francuzi w Stanach Zjednoczonych Ameryki / francuscy Amerykanie (ang. French American, Franco-American) – mieszkańcy i obywatele USA pochodzący od francuskich imigrantów. Wiele francusko-amerykańskich rodzin nie przybyło bezpośrednio z Francji, lecz pochodzą one od osadników z francuskich kolonii w Nowym Świecie z wieków XVII i XVIII, którzy dopiero później przenieśli się do Stanów, bądź stali się ich mieszkańcami po włączeniu do Unii swoich terenów. Szacuje się, że ok. 13 milionów mieszkańców USA jest pochodzenia francuskiego, 1,7 mln z nich mówi w języku przodków w swoim domu rodzinnym. 400 tys. z nich posługuje się francuskim kreolskim.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  W 1974 roku, jako 12-latek, Kiedis przeprowadził się do Hollywood do swojego ojca, który widywał się z takimi osobistościami jak John Lennon, Alice Cooper, Keith Moon czy David Bowie. Kiedis uczestniczył w imprezach urządzanych przez ojca, upijał się razem z jego znajomymi, palił marihuanę i brał kokainę. W wieku 12 lat po raz pierwszy uprawiał seks z osiemnastoletnią Kimberley, co również zainicjował jego ojciec. Pierwszy raz wziął heroinę jako 14-latek, gdy pomylił ją z kokainą.

  Hillel Slovak (ur. 13 kwietnia 1962 - zm. 25 czerwca 1988) był pierwszym gitarzystą kalifornijskiego zespołu rockowo-funkowego Red Hot Chili Peppers.Demi Moore, właściwie Demetria Gene Guynes (ur. 11 listopada 1962 w Roswell w stanie Nowy Meksyk) – amerykańska aktorka, producentka i reżyserka filmowa i telewizyjna, była modelka.

  W wieku 14 lat pod pseudonimem Cole Dammet zadebiutował na kinowym ekranie w dramacie politycznym Normana Jewisona F.I.S.T. (1976) w roli Kevina Kovaka, syna Sylvestra Stallone’a.

  Mając 15 lat, uczęszczał do Fairfax High School w Los Angeles, gdzie jego najlepszymi przyjaciółmi byli Michael Balzary (Flea), Hillel Slovak i Jack Irons. Razem w 1983 roku założyli zespół rockowy Red Hot Chili Peppers. Kiedis ukończył liceum z wyróżnieniem i dostał się na Uniwersytet Kalifornijski w Los Angeles. Zrezygnował jednak ze studiów ze względu na uzależnienie od kokainy i heroiny.

  Hollywood – dzielnica miasta Los Angeles w Stanach Zjednoczonych i najważniejszy ośrodek amerykańskiej kinematografii. Słowo Hollywood jest używane jako skrótowa, popularna nazwa dla amerykańskiego przemysłu filmowo-telewizyjnego.Wegetarianizm – rodzaj praktyki (w sensie świadomej i celowej działalności człowieka), charakteryzującej się wyłączeniem z diety mięsa (w tym ryb i owoców morza); może również wiązać się z unikaniem innych produktów pochodzących z uboju zwierząt np. smalcu . Wegetarianizm może być wybrany z pobudek moralnych, zdrowotnych, ekologicznych, bądź ekonomicznych. W języku potocznym przyjmuje się, że wegetarianizm to zbiór kilku diet, które w różnym stopniu ograniczają spożywanie produktów pochodzenia zwierzęcego.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Anthony Kiedis czerpał inspirację od takich wykonawców jak: Sly Stone, Grandmaster Flash and the Furious Five czy Stevie Wonder. Był pomysłodawcą słynnego występu Red Hotów w skarpetkach (Socks On Cocks) w klubie nocnym o nazwie Kit Kat Club w Hollywood. Polegało to na tym, że czterech członków rockowej grupy dawało koncerty będąc odzianymi jedynie w skarpetki osłaniające genitalia. Czasami występowali także w wymyślnych strojach typu: wielkie żarówki, które wkładali na głowę, bądź czapki, na których płonął ogień.

  Scar Tissue (z ang. Splot Blizn) – pierwszy singiel z albumu Californication z 1999 amerykańskiego zespołu Red Hot Chili Peppers. W 2000 roku utwór zdobył Nagrodę Grammy w kategorii piosenka rockowa roku.Kokaina (metylobenzoiloekgonina) – substancja pobudzająca pochodzenia roślinnego. Odznacza się dużym potencjałem uzależniającym psychicznie. Jest to alkaloid tropanowy, otrzymywany z liści krasnodrzewu pospolitego (koki) (Erythroxylon coca), który pierwotnie porastał tereny Andów w Ameryce Południowej.

  Przy nagrywaniu drugiej płyty Red Hot Chili Peppers Freaky Styley (1985), koledzy z zespołu oznajmili Kiedisowi, że jeśli nie przestanie brać heroiny, wyrzucą go z grupy. Kiedy wrócił do Michigan, żeby samemu zerwać z nałogiem, zasnął pijany za kierownicą i wjechał w drzewo; miał złamaną czaszkę i problemy z okiem. Po operacji powrócił do nałogu, jednak po tragicznej śmierci jego przyjaciela Hillela Slovaka, gitarzysty Red Hot Chili Peppers, pod koniec lat 90. oficjalnie oświadczył, że całkowicie zerwał z nałogiem.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Hit Parader (w początkach istnienia Hit Parade) - amerykańskie czasopismo muzyczne wydawane przez spółkę Magna Publishing Group; obszary, na których szczególnie skupia się miesięcznik oscylują wokół hard rocka i heavy metalu.

  Hillela zastąpił John Frusciante, z którym Red Hot Chili Peppers nagrali Mother’s Milk (1989), a następnie Blood Sugar Sex Magik (1991) z przebojem „Under the Bridge”. Kiedis, znowu uzależniony, pokłócił się z następcą Frusciante, Dave’em Navarro, którego w końcu wyrzucił z zespołu i wraz z Fleą przekonał Frusciante (uzależnienie doprowadziło gitarzystę do skrajnej biedy, śmierci klinicznej, przeszczepu skóry i zębów) do powrotu. Wspólnie wydali Californication (1999) i zagrali na Woodstocku. Kolejne płyty w dyskografii zespołu to By the Way (2002), Stadium Arcadium (2006), I'm With You (2011), The Getaway (2016).

  Na fali – amerykański film sensacyjny z 1991 roku w reżyserii Kathryn Bigelow. Oryginalny tytuł Point Break (ang.) to termin używany w surfingu, który oznacza miejsce, gdzie fale uderzają o wystającą w morze część lądu.Holendrzy – naród germański zamieszkujący głównie Holandię (około 16 mln), a także USA (ok. 5 mln osób pochodzenia holenderskiego), Kanadę (około 900 tys.) oraz Niemcy i holenderskie posiadłości na Morzu Karaibskim. W Południowej Afryce mieszka około 5 milionów Afrykanerów, którzy są w dużej mierze potomkami holenderskich osadników.

  Kiedis zagrał także małe role w filmach, w tym Mniej niż zero (1987), Na fali (1991) jako Tone, Simpsonowie (1993), Pościg (1994) jako Will i Song to Song (2017).

  6 października 2004 roku została opublikowana autobiografia Blizna (oryg. Scar Tissue), która została dobrze przyjęta w kręgach fanów zespołu Red Hot Chili Peppers. „Scar Tissue” to również tytuł jednej z piosenek autorstwa Kiedisa.

  Życie prywatne[ | edytuj kod]

  Anthony jest zdeklarowanym wegetarianinem. Był związany z Niną Hagen (1983), Jennifer Bruce (1985-87), Ione Skye (1987-89), Sinéad O’Connor (1990), Carmen Hawk (1991-92), Erin Everly (1992), Jaime Rishar (1993-96), Yohanną Logan (1998-2003), Melanie Chisholm (1998), Demi Moore (2002), Lolą Corwin (2002), Heidi Klum (2002), Celestą Hodge (2004), Jessicą Stam (2005-2006), Laurą Prepon (2008), Laurą Freedman (2008), Beth Jeans Houghton (2011–2012), Heleną Vestegaard (2012-2015), Michelli Provensi (2012) i Wanessą Milhomem (2015). Ze związku z modelką Heather „Nika” Christie (2004, 2006-2008) ma syna Anthony’ego Everly Beara (ur. 2 października 2007 roku w Los Angeles). Pierwszy człon imienia wybrał Kiedis, zainspirowany nazwą jednego z ulubionych zespołów – The Everly Brothers, drugi człon imienia został wybrany przez matkę. Kiedis wspiera też ojca, który cierpi na demencję starczą.

  Klub nocny, klub muzyczny lub po prostu klub – miejsce organizacji występów muzycznych i artystycznych, imprez tematycznych lub po prostu miejsce spotkań młodych ludzi, którzy bawią się przy akompaniamencie muzyki, najczęściej opracowywanej przez DJa lub grupę DJ-ów.Laura Prepon (ur. 7 marca 1980) - amerykańska aktorka, najlepiej znana z ról Donny Pinciotti w serialu Różowe lata siedemdziesiąte oraz Hannah Daniels w serialu October Road.

  Publikacje[ | edytuj kod]

 • Scar Tissue, 2005, Hachette Books, ​ISBN 978-1-4013-0745-5
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Anthony Kiedis w Discogs.com (ang.)
  2. Anthony Kiedis w bazie IMDb (ang.)
  3. Anthony Kiedis w bazie Filmweb
  4. Anthony Kiedis w bazie Notable Names Database (ang.)
  5. Hit Parader’s Top 100 Metal Vocalists of All Time (ang.). HearYa. [dostęp 2010-06-16].
  6. RIP Blackie Dammett
  7. Blackie Dammett w bazie IMDb (ang.)
  8. Blackie Dammett w bazie Filmweb
  9. Anthony Kiedis (1 de Novembro de 1962) (port.). Filmow.com. [dostęp 2010-06-16].
  10. Anthony Kiedis – What Nationality Ancestry Race. Ethnicity of Celebs. [dostęp 2017-07-20].
  11. The Crazy Childhood of Red Hot Chili Peppers Vocalist Anthony Kiedis (ang.). FemaleIntel. [dostęp 2017-07-20].
  12. Behind the Music: Red Hot Chili Peppers w bazie IMDb (ang.)
  13. Anthony Kiedis Biography (ang.). TV.com. [dostęp 2017-07-16].
  14. Michael Sutton: Anthony Kiedis Biography (ang.). AllMusic. [dostęp 2010-06-16].
  15. Raul (2010-09-17): The Red Hot Chili Peppers Famous “Socks On Cocks” Photos (ang.). FeelNumb.com. [dostęp 2010-09-17]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-13)].
  16. Roberto Trejo (2019-01-06): Perfil: A 35 años del nacimiento de los Red Hot Chili Peppers, los amos del funk rock (hiszp.). Reporte Índigo. [dostęp 2019-01-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2019-01-13)].
  17. Anthony Kiedis – Bio, Facts, Family (ang.). Famous Birthdays. [dostęp 2010-06-16].
  18. My son Everly changed my life. Our relationship makes me forgive my father… (ang.). The Sun. [dostęp 2010-06-16].
  tbody>tr>th.navbox-title>.tytuł{font-size:110%;padding-left:0;padding-right:0}.mw-parser-output .navbox-collapse{float:right;width:6em;height:1.6em}.mw-parser-output .navbox-tnavbar{float:left;width:6em;height:1.6em;text-align:left}.mw-parser-output table.navbox.v2 .navbox-group{text-align:right;padding-left:1em;padding-right:1em}.mw-parser-output table.navbox.v2 .navbox-list{width:100%;padding:0px}.mw-parser-output table.navbox.v2 .navbox-grafika-lewa{padding:0 2px 0 0}.mw-parser-output table.navbox.v2 .navbox-grafika{padding:0 0 0 2px}.mw-parser-output table.navbox.v2 .navbox-list.hlist{padding:0em 0.25em}.mw-parser-output table.navbox.v2 th.navbox-group+td.navbox-list{text-align:left}.mw-parser-output table.navbox.v2 th.navbox-group td.navbox-list{text-align:left}.mw-parser-output table.navbox-columns-table.v2 .navbox-column{width:100%;padding:0px}.mw-parser-output table.navbox-columns-table.v2{table-layout:fixed}.mw-parser-output table.navbox-columns-table.v2>tbody>tr>td{vertical-align:top}.mw-parser-output table.navbox-columns-table.v2>tbody>.nagłówek>.navbox-abovebelow{vertical-align:bottom}.mw-parser-output .navbox-column>ul{column-width:24em;text-align:left;list-style:none}.mw-parser-output .navbox-column>ul>li{white-space:nowrap;padding:0;margin:0}.mw-parser-output .navbox-tnavbar{color:#002bb8}.mw-parser-output .navbox-tnavbar a{color:#002bb8}.mw-parser-output table.navbox.v2 .navbox-group{background:#ddddff}.mw-parser-output table.navbox.v2 tr+tr>td,.mw-parser-output table.navbox.v2 tr+tr>th{border-top:2px solid #fdfdfd}.mw-parser-output table.navbox.v2 .navbox-subgroup .navbox-group{background:#e6e6ff}.mw-parser-output table.navbox.v2 .navbox-inner>tbody>tr>th+td,.mw-parser-output table.navbox.v2 .navbox-subgroup>tbody>tr>th+td,.mw-parser-output table.navbox-columns-table.v2>tbody>tr>th+th,.mw-parser-output table.navbox-columns-table.v2>tbody>tr>th+td,.mw-parser-output table.navbox-columns-table.v2>tbody>tr>td+td{border-left:2px solid #fdfdfd}.mw-parser-output .navbox span.rok{display:inline-block;width:4em;padding-right:0.5em;text-align:right}.mw-parser-output .navbox.v2.medaliści .opis1{background:gold}.mw-parser-output .navbox.v2.medaliści .opis2{background:silver}.mw-parser-output .navbox.v2.medaliści .opis3{background:#c96}.mw-parser-output .navbox{padding:3px}.mw-parser-output .navbox.pionowy .before,.mw-parser-output .navbox.pionowy .after{padding:0.5em 0;text-align:center}.mw-parser-output .navbox>.caption{background:#ccf;text-align:center;font-weight:bold}.mw-parser-output .navbox .tnavbar{font-weight:normal;font-size:xx-small;white-space:nowrap;padding:0}.mw-parser-output .navbox>.tnavbar{margin-left:1em;float:left}.mw-parser-output .navbox .below>hr+.tnavbar{margin-left:auto;margin-right:auto}.mw-parser-output .navbox .below>.tnavbar:before{content:"Ten szablon: "}.mw-parser-output .navbox .tnavbar li:after{content:" · "}.mw-parser-output .navbox .tnavbar li:last-child:after{content:none}.mw-parser-output .navbox hr{margin:0.2em 1em}.mw-parser-output .navbox .title{background:#ddf;text-align:center;font-weight:bold}.mw-parser-output .navbox>.mw-collapsible-content{margin-top:2px;padding:0;font-size:smaller}.mw-parser-output .navbox .above+div,.mw-parser-output .navbox .above+.navbox-main-content,.mw-parser-output .navbox .below,.mw-parser-output .navbox .title+.grid{margin-top:2px}.mw-parser-output .navbox>.mw-collapsible-content>.above,.mw-parser-output .navbox>.mw-collapsible-content>.below{background:#ddf;text-align:center;margin-left:auto;margin-right:auto}.mw-parser-output .navbox:not(.pionowy) .flex{display:flex;flex-direction:row}.mw-parser-output .navbox .flex>.before,.mw-parser-output .navbox .flex>.after{align-self:center;text-align:center}.mw-parser-output .navbox .flex>.navbox-main-content{flex-grow:1}.mw-parser-output .navbox:not(.pionowy) .before+.navbox-main-content{margin-left:0.5em}.mw-parser-output .navbox:not(.pionowy) .navbox-main-content+.after{margin-left:0.5em}.mw-parser-output .navbox .inner-columns,.mw-parser-output .navbox .inner-group,.mw-parser-output .navbox .inner-standard{border-spacing:0;border-collapse:collapse;width:100%}.mw-parser-output .navbox .inner-standard>tbody>tr>.opis{text-align:right;vertical-align:middle}.mw-parser-output .navbox .inner-standard>tbody>tr>.opis+.spis{border-left:2px solid white;text-align:left}.mw-parser-output .navbox .inner-standard>tbody>tr>td{padding:0;width:100%}.mw-parser-output .navbox .inner-standard>tbody>tr>td:first-child{text-align:center}.mw-parser-output .navbox .inner-standard .inner-standard>tbody>tr>td{text-align:left}.mw-parser-output .navbox .inner-standard>tbody>tr>.navbox-odd,.mw-parser-output .navbox .inner-standard>tbody>tr>.navbox-even{padding:0 0.3em}.mw-parser-output .navbox .inner-standard>tbody>tr+tr>th,.mw-parser-output .navbox .inner-standard>tbody>tr+tr>td{border-top:2px solid white}.mw-parser-output .navbox .inner-standard>tbody>tr>th+td{border-left:2px solid white}.mw-parser-output .navbox .inner-columns{table-layout:fixed}.mw-parser-output .navbox .inner-columns>tbody>tr>th,.mw-parser-output .navbox .inner-columns>tbody>tr>td{padding:0;border-left:2px solid white;border-right:2px solid white}.mw-parser-output .navbox .inner-columns>tbody>tr>td{vertical-align:top}.mw-parser-output .navbox .inner-columns>tbody>tr+tr>td{border-top:2px solid white}.mw-parser-output .navbox .inner-columns>tbody>tr>th:first-child,.mw-parser-output .navbox .inner-columns>tbody>tr>td:first-child{border-left:0}.mw-parser-output .navbox .inner-columns>tbody>tr>th:last-child,.mw-parser-output .navbox .inner-columns>tbody>tr>td:last-child{border-right:0}.mw-parser-output .navbox .inner-columns>tbody>tr>td>ul,.mw-parser-output .navbox .inner-columns>tbody>tr>td>ol,.mw-parser-output .navbox .inner-columns>tbody>tr>td>dl{text-align:left}.mw-parser-output .navbox .inner-group>div+div,.mw-parser-output .navbox .inner-group>div>div+div,.mw-parser-output .navbox .inner-group>div>div+table{margin-top:2px}.mw-parser-output .navbox .inner-group>div>.opis,.mw-parser-output .navbox .inner-group>div>.spis{padding:0.1em 1em;text-align:center}.mw-parser-output .navbox>.mw-collapsible-toggle,.mw-parser-output .navbox .inner-group>div.mw-collapsible>.mw-collapsible-toggle{width:4em;text-align:right}.mw-parser-output .navbox>.fakebar,.mw-parser-output .navbox .inner-group>div.mw-collapsible>.fakebar{float:left;width:4em;height:1em}.mw-parser-output .navbox .opis{background:#ddf;padding:0 1em;white-space:nowrap;font-weight:bold}.mw-parser-output .navbox .navbox-odd{}.mw-parser-output .navbox .navbox-even{background:#f7f7f7}.mw-parser-output .navbox .inner-group>div>div+div{background:transparent}.mw-parser-output .navbox p{margin:0;padding:0.3em 0}.mw-parser-output .navbox .spis>ul,.mw-parser-output .navbox .spis>dl,.mw-parser-output .navbox .spis>ol{}.mw-parser-output .navbox.medaliści .opis.a1,.mw-parser-output .navbox.medaliści .a1 .opis{background:gold}.mw-parser-output .navbox.medaliści .opis.a2,.mw-parser-output .navbox.medaliści .a2 .opis{background:silver}.mw-parser-output .navbox.medaliści .opis.a3,.mw-parser-output .navbox.medaliści .a3 .opis{background:#c96}.mw-parser-output .navbox .navbox-main-content>ul,.mw-parser-output .navbox .navbox-main-content>dl,.mw-parser-output .navbox .navbox-main-content>ol{column-width:24em;text-align:left}.mw-parser-output .navbox ul{list-style:none}.mw-parser-output .navbox .references{background:transparent}.mw-parser-output .navbox .hwrap .hlist dd,.mw-parser-output .navbox .hwrap .hlist dt,.mw-parser-output .navbox .hwrap .hlist li{white-space:normal}.mw-parser-output .navbox .rok{display:inline-block;width:4em;padding-right:0.5em;text-align:right}.mw-parser-output .navbox .navbox-statistics{margin-top:2px;border-top:1px solid gray;text-align:center;font-size:small}.mw-parser-output .navbox:not(.grupa-szablonów) .navbox{margin:0;border:0;padding:0}
  Warto wiedzieć że... beta

  Simpsonowie (ang. The Simpsons) – amerykański animowany serial komediowy dla starszej widowni, wymyślony przez Matta Groeninga (twórcę Futuramy) i emitowany w stacji FOX. Jest satyrycznym spojrzeniem na amerykański styl życia oraz kulturę, a akcja toczy się głównie wokół mieszkającej w Springfield rodziny Simpsonów: Homera, Marge, Barta, Lisy i Maggie. Serial jest produkowany bez przerwy od roku 1989. Do tej pory wyemitowano ponad 500 odcinków (24 sezony). Kolejny, już 25. sezon serialu ruszył w telewizji FOX we wrześniu 2013 roku.
  Alkoholizm, choroba alkoholowa, uzależnienie od alkoholu, toksykomania alkoholowa – zaburzenie polegające na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu.
  Keith John Moon (ur. 23 sierpnia 1946 w Londynie, zm. 7 września 1978, tamże) – brytyjski muzyk, perkusista zespołu The Who. Dołączył do zespołu w 1964 roku, kiedy to zastąpił Douga Sandoma. Zagrał na wszystkich albumach zespołu od wydanego w 1965 roku My Generation, do Who Are You z roku 1978. Dwa tygodnie po wydaniu tej płyty Keith zmarł.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  The Getaway – jedenasty album studyjny amerykańskiego rockowo-funkowego zespołu Red Hot Chili Peppers. Płyta została wydana przez Warner Bros. 17 czerwca 2016 roku. Produkcją zajął się amerykański DJ i producent Danger Mouse, który zastąpił na tym stanowisku Ricka Rubina, związanego z zespołem od 1991 roku. Getaway promowana jest przez najnowszy singel pod tytułem „Dark Necessities”, opublikowany 5 maja 2016 roku. Utwór został 25. singlem grupy znajdującym się w pierwszej dziesiątce na liście Billboard Alternative Songs, co jest rekordem (U2 posiada 23 takie piosenki).
  Otępienie (demencja; łac. dementia) – spowodowane uszkodzeniem mózgu znaczne obniżenie się sprawności umysłowej. Istnieje wiele definicji i kryteriów otępienia, ponieważ istnieją spory, kiedy obniżenie sprawności umysłowej staje się już otępieniem. Wbrew niektórym potocznym opiniom otępienie nie jest normalnym objawem procesów starzenia się.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.742 sek.