Ansett Australia

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ansett Australia – australijskie linie lotnicze których główna siedziba mieściła się w Melbourne, Australia. Linie realizowały głównie połączenia krajowe a w późniejszym okresie również międzynarodowe. We wrześniu 2001 linia została uznana za nierentowną i ograniczono wykonywane operacje, a w marcu 2002 linie ogłosiły upadłość - ostatni lot wykonano 5 marca 2002 roku.

Port lotniczy Sydney, (ang. Sydney Airport, dawniej i lokalnie Kingsford Smith International Airport, kod IATA: SYD kod ICAO: YSSY) – międzynarodowy port lotniczy położony 9 km na południe od Sydney, nad Oceanem Spokojnym. Jest największym portem lotniczym w Australii. W 2006 obsłużył ponad 30 mln pasażerów, a w 2020 docelowo będzie w stanie obsłużyć 68 mln pasażerów rocznie.Osaka (jap. 大阪市, Ōsaka-shi) - trzecie co do wielkości miasto w Japonii. Leży w południowo-zachodniej części wyspy Honsiu w regionie Kinki (Kansai) nad zatoką Osaka na styku Morza Wewnętrznego i Oceanu Spokojnego, u ujścia rzeki Yodo. Jest stolicą prefektury o tej samej nazwie i częścią obszaru metropolitalnego Keihanshin zamieszkiwanego przez około 18 mln osób.

Historia[ | edytuj kod]

Początki[ | edytuj kod]

Linie zostały założone przez sir Reginalda Ansetta w 1935 jako Ansett Airways Pty Ltd. W lutym 1936 linie uruchomiły pierwsze połączenie pomiędzy Hamilton a Melbourne realizowane ono było samolotem Fokker Universal. Szybki sukces skłonił Ansett do rozbudowy siatki połączeń w 1937. Do obsługi większej liczby połączeń linie zamówiły samoloty Lockheed Electra. W czasie trwania Drugiej Wojny Światowej Reg Ansett zdecydował zawiesić wszystkie połączenia rozkładowe, poza lotami do Hamilton, a samoloty Ansett latały w tym czasie w ramach kontraktu z United States Army Air Forces. Po wojnie linie odbudowywały siatkę połączeń wykorzystując dużą dostępność samolotów Douglas DC-3 oraz pozostałe Lockheedy L-10.

Malezja (malajski Malaysia) – państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo; obszar 329 847 km², ludność 28 300 000 (wg stanu na 2010 r.), stolica Kuala Lumpur (ok. 1 500 000 mieszkańców), siedziba rządu w Putrajaya.Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.

W kierunku duopolu[ | edytuj kod]

Ansett Convair CV-340 na płycie postojowej w Porcie lotniczym Gold Coast, Queensland 1955
Fokker F-27 Friendship na lotnisku w Essendon 1970
Ansett-ANA Douglas DC-4 Cargomaster freighter na lotnisku w Essendon 1970

Linie Ansett pozostawały na uboczu konfliktu który toczył się pomiędzy Australian National Airways oraz Trans Australia Airlines o prymat na rynku przewozów pasażerskich w Australii w latach czterdziestych oraz pięćdziesiątych. Skupiono się na realizacji niedrogich połączeń międzystanowych oraz na rozwoju transportu samochodowego, powołano spółki Ansett Freight Express ,Ansett Pioneer Coaches oraz Ansair.

Port lotniczy Kuala Lumpur (IATA: KUL, ICAO: WMKK) – międzynarodowy port lotniczy położony 44 km na południe od Kuala Lumpur, w Malezji. W 2006 obsłużył 24 142 134 pasażerów.Auckland (wym. [ˈɔːklənd]; maor. Tāmaki-makau-rau) – miasto w Nowej Zelandii, położone w północno-zachodniej części Wyspy Północnej, między Morzem Tasmana i Oceanem Spokojnym (Przesmyk Tamaki). Jest największym miastem w państwie, mieszka w nim 1 467 800 osób na obszarze 559,2 km², natomiast w regionie Auckland obejmującym również rozległe przedmieścia zamieszkuje 1 642 800 osób na obszarze 4894 km². Auckland to ważny ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy Nowej Zelandii.

Rząd premiera Menziesa który czynnie wspierał TAA ze względu na wysokie dywidendy jakie ta linia wypłacała, chciał uniknąć monopolu TAA, w przypadku bankructwa linii ANA. Jedyną alternatywą było wykupienie przez Ansett linii ANA. Zarząd ANA zaciekle opierał się temu połączeniu, jednak w październiku 1957 doszło do porozumienia i linia została sprzedana za 3.3 miliona funtów. Nowy twór został nazwany Ansett-ANA, linie funkcjonowały pod tą nazwą do 1 listopada 1968 kiedy to zostały przemianowane na Ansett Airlines.

Gold Coast (ang."Złote Wybrzeże") – szóste co do wielkości miasto Australii, położone w południowo-wschodniej części stanu Queensland, około 78 km na południe od Brisbane. Znane jest przede wszystkim ze słonecznego, subtropikalnego klimatu, złocistych plaż, kwitnącego życia nocnego oraz wielu atrakcji turystycznych. Licznie odwiedzane przez miłośników surfingu oraz wszelkiego rodzaju sportów wodnych.TNT N.V. – dawne holenderskie przedsiębiorstwo logistyczne świadczące usługi pocztowe i kurierskie na rynku międzynarodowym. Przedsiębiorstwo było właścicielem działającego w Holandii ogólnokrajowego operatora pocztowego Koninklijke TNT Post.

Doskonałe wyniki finansowe Ansett-ANA były w dużej mierze wynikiem polityki rządu premiera Menziesa która zakładała istnienie na rynku przewozów krajowych jedynie dwóch przewoźników. Polityka ta w dużym stopniu wpływała na innych przewoźników, między innymi poprzez zakaz importu nowych samolotów bez stosownych zezwoleń. Od roku 1957 aż do lat 80, w wyniku obowiązywania tych przepisów, Ansett oraz TAA miały flotę składającą się z tych samych samolotów, wykonywały rejsy do tych samych portów w tych samych godzinach a bilety były w identycznych taryfach. Jeśli któraś z linii chciała zmienić ceny biletów, rząd musiał wydać na to zgodę.

Sydney (wym. [ˈsɪdni]) – największe miasto Australii i Oceanii z liczbą ludności wynoszącą ponad 5,3 mln mieszkańców, także stolica stanu Nowa Południowa Walia. Założone w 1788 roku, Sydney jest znaczącym centrum finansowym, handlowym, transportowym, kulturalnym i turystycznym, mając status metropolii o znaczeniu globalnym. Metropolia jest także dużym węzłem komunikacyjnym z największym międzynarodowym lotniskiem w Australii, które obsłużyło prawie 42 milionów pasażerów w 2016 roku, i rozbudowaną siecią drogową i kolejową. Położone jest na wschodnim wybrzeżu nad Oceanem Spokojnym. Boeing 727 – odrzutowy samolot pasażerski wąskokadłubowy, średniego zasięgu, produkowany od 1963 do 1984 roku przez firmę Boeing w USA. Wyprodukowano 1832 egzemplarze.

Następnym krokiem linii Ansett w celu umocnienia się na rynku było przejęcie regionalnego przewoźnika Guinea Airways z bazą w Adelaide oraz Butler Air Transport operującego z Sydney. Przejęcie Butler było możliwe dzięki pomocy rządowej.

Po przejęciu ANA, Reg Ansett lobbował za wstrzymaniem zakupu samolotów odrzutowych Sud Aviation Caravelle przez TAA. Wynikało to z wysokich kosztów wymiany floty oraz szkolenia personelu naziemnego, które byłoby konieczne również w Ansett. Linie TAA posiadały we flocie turbośmigłowe samoloty Vickers Viscount od 1954, dzięki czemu miały zaplecze techniczno serwisowe oraz doświadczenie, niezbędne do obsługi samolotów z silnikami turboodrzutowymi. Ansett nakłonił rząd do wydania zgody na import większej ilości samolotów Viscount oraz nowych Lockheed L-188 Electra. Opóźniło to wprowadzenie samolotów odrzutowych na Australijski rynek aż do 1964 kiedy to pojawił się Boeing 727–100.

Fokker F27 Friendship – samolot pasażerski krótkiego i średniego zasięgu, produkowany w latach 1955-1987 przez holenderską firmę Fokker.Star Alliance – największy sojusz linii lotniczych na świecie. W jego skład wchodzi 27 linii lotniczych. Został założony 14 marca 1997 r. przez pięciu przewoźników: Scandinavian Airlines, Thai Airways International, Air Canada, Lufthansa oraz United Airlines. Główną linią sojuszu jest niemiecka Lufthansa. Do sojuszu należą również Polskie Linie Lotnicze LOT. W 2012 sojusz przewiózł 670,58 mln pasażerów (29% udziału w rynku lotniczym), obsługując 1329 portów lotniczych w 194 państwach świata.

Ekspansja międzynarodowa[ | edytuj kod]

Ansett zostały przejęte przez TNT oraz News Corporation należącą do Ruperta Murdocha w 1979, dyrektorem generalnym został Peter Abeles. Linie prosperowały w latach 80 mimo kilku inwestycji które nie okazały się trafne m.in. zakup linii America West Airlines (które ogłosiły bankructwo, ale udało im się przetrwać) oraz Hamilton Island resort (który został przekazany jako powiernictwo). Zapłacono również miliony dolarów za prawo do bycia oficjalną linią lotniczą Letnich Igrzysk Olimpijskich w Sydney w 2000 roku, jednak było to nierozsądne posunięcie które znacząco wpłynęło na kondycję finansową firmy. Ansett otworzył filię w Nowej Zelandii w 1987 nazwaną Ansett New Zealand. Linie Air New Zealand chciały nabyć akcje linii Qantas w 1995 roku, jednak nie dostały na to zgody. W zamian nabyły 50% udziałów w Ansett Australia za 540 milionów dolarów australijskich w 1996, mimo to kierownictwo pozostało w rękach News Corporation. Ansett otworzyły swoje pierwsze międzynarodowe połączenie 11 września 1993 na Bali, a następnie do Osaki oraz Hongkongu w 1994. Połączenie do Dżakarty zainaugurowano 12 stycznia 1996, a do Szanghaju 8 czerwca 1997.

Keith Rupert Murdoch (ur. 11 marca 1931 w Melbourne) – australijski wydawca, właściciel jednej z największych na świecie korporacji prasowej, telewizyjnej i wydawniczej - News Corporation, do której należą m.in. pisma The Sun, New York Post, The Times, Daily News, stacje telewizyjne British Sky, wytwórnie filmowe Metromedia, Sky Channel i wytwórnia 20th Century Fox. Od 2005 roku Murdoch był właścicielem serwisu MySpace.com (kupił go za 580 milionów dolarów). W czerwcu 2011 roku doszło do sprzedaży portalu firmie Specific Media za 35 milionów dolarów.Port lotniczy Perth (ang. Perth Airport, kod IATA: PER kod ICAO: YPPH) – międzynarodowy port lotniczy położony koło Perth. Jest największym portem lotniczym stanu Australia Zachodnia. Obsługuje połączenia do Azji, Afryki i Pacyfiku.

Przejęcie przez Air New Zealand[ | edytuj kod]

Air New Zealand początkowo posiadały 50% udziałów, pełne przejęcie Ansett nastąpiło w lutym 2000 roku poprzez wykupienie udziałów News Corporation. Było to postrzegane jako błędna decyzja, ponieważ linie w tym okresie były nierentowne i wymagały wysokich nakładów finansowych. Konkurencja ze strony Qantas oraz sukces nowo powstałych tanich linii lotniczych a dodatkowo starzejąca się flota Ansett, wysokie koszty operacyjne oraz uziemienie Boeingów 767 należących do linii ze względu na nieprawidłowe serwisowanie, sprawiły że Ansett znalazł się w poważnych kłopotach finansowych (tracąc 1.3 miliona AUD dziennie). Nowy właściciel próbował ograniczyć koszty jednak nie przyniosło to skutku a dodatkowo doprowadziło do uziemienia floty przewoźnika w okresie Świąt Bożego Narodzenia w 2000 oraz Wielkanocy w 2001. Linie nie mogły konkurować z tanimi liniami oraz z Qantas które to mogły sobie pozwolić na utrzymywanie niektórych nierentownych połączeń. Mimo redukcji liczby pracowników nie wypracowano dochodu. Każdy dolar przychodu dawał 10 centów zysku kiedy w Qantas uzyskiwano 60 centów zysku z każdego dolara.

Boeing 767 — szerokokadłubowy samolot pasażerski dalekiego zasięgu zaprojektowany i produkowany przez amerykańską korporację Boeing, występujący w 7 wersjach: 767-200, 767-200ER, 767-2C, 767-300, 767-300ER, 767-300ERF, 767-400ER.Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.

Air New Zealand umieściły Ansett pod zarządem przedsiębiorstwa PricewaterhouseCoopers 13 września 2001 roku. Dzień później zarząd zdecydował że linie nie są wypłacalne i cała flota przewoźnika oraz linii partnerskich (Hazelton Airlines, Kendell, Skywest oraz Aeropelican) została uziemiona. Klienci oraz pracownicy nie dostali przed tą decyzją żadnej informacji o zawieszeniu operacji. Pracownicy Ansett dowiedzieli się o zawieszeniu lotów dopiero jak stawili się do pracy, a tysiące pasażerów zostało pozostawionych bez jakiejkolwiek informacji. Ponad 16000 osób straciło pracę z dnia na dzień co było największym tego typu wydarzeniem w historii Australii. Nowy zarząd firmy obarczył winą za to działanie Air New Zealand, które rzekomo wyprzedały aktywa linii oraz nie zabezpieczyły rezerw paliwa, co uczyniło je wrażliwymi na wahania ceny paliwa na rynkach światowych. Dodatkowo pojawiły się oskarżenia o wyprowadzanie pieniędzy z Ansett na pokrycie kosztów operacyjnych Air New Zealand. Te twierdzenia zostały odparte przez dyrektora generalnego Air New Zealand Ralpha Norrisa. Po otrzymaniu rządowych gwarancji, linie wznowiły połączenia do głównych miast 1 października 2001 roku. Zostało to określone jako „Ansett Mark II”. W listopadzie 2001 wierzyciele Ansett głosowali za przejęciem przez Tesna consortium które było własnością Solomona Lewa i Lindsay Fox. Plan zakładał drastyczną redukcje etatów oraz wprowadzenie nowych samolotów Airbus A320. Fox oraz Lew w późniejszym czasie ogłosili że z powodu braku zainteresowania ze strony rządu wycofują swoją propozycję. Bez inwestora linie Ansett musiały zawiesić operacje na stałe 4 marca 2002 roku.

Dampier – port morski w północno-zachodniej części Australii Zachodniej, w hrabstwie Roebourne. Port Dampier leży w pobliżu archipelagu Dampier. Port obsługuje eksport produktów petrochemicznych, soli, rud żelaza oraz gazu ziemnego.Port lotniczy Adelaide (IATA: ADL, ICAO: YPAD) – międzynarodowy port lotniczy położony 8 km od centrum Adelaide, w stanie Australia Południowa, w Australii.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Port lotniczy Tajpej-Taiwan Taoyuan (kod IATA: TPE, kod ICAO: RCTP) – międzynarodowe lotnisko położone w powiecie Taoyuan, w prowincji Tajwan, 25 km na zachód od Tajpej w Republice Chińskiej (na północnym Tajwanie).
Port lotniczy Darwin (IATA: DRW, ICAO: YPDN) – międzynarodowy port lotniczy położony 7 km na północny wschód od Darwin, w stanie Terytorium Północne, w Australii.
Vickers Viscount − brytyjski samolot pasażerski firmy Vickers produkowany w latach 1948-1964. Na pokład mógł zabrać do 75 pasażerów. Do napędu samolotu posłużyły 4 silniki turbośmigłowe. PLL LOT zakupiły w listopadzie 1962 roku 3 maszyny tej serii. Zarejestrowano je pod znakami SP-LVA, SP-LVB i SP-LVC. Dwie z nich uległy później katastrofom:
Port Hedland - miasto w Australii, na północnym wybrzeżu Australii Zachodniej, nad Oceanem Indyjskim. Około 18 tys. mieszkańców.
Newman - niewielkie miasteczko w stanie Australia Zachodnia, największe skupisko ludzkie w hrabstwie East Pilbara i zarazem jego ośrodek administracyjny. Głównym zajęciem mieszkańców jest praca w górnictwie. Powstało w latach 60. XX wieku, po odkryciu w okolicy żłóż rudy żelaza. Urobek jest transportowany na wybrzeże przy pomocy towarowej linii kolejowej łączącej Newman z Port Hedland. Jeżdżące nią pociągi składają się zwykle z bardzo wielu wagonów, a ich łączna długość przekracza 2000 m. W okolicach znajduje się także lotnisko. Miasto bierze swą nazwę od A.W. Newmana, odkrywcy badającego te tereny pod koniec XIX wieku.
Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
Sud Aviation Caravelle – pasażerski samolot średniego zasięgu produkowany przez firmę Sud Aviation. Był pierwszym francuskim odrzutowym samolotem pasażerskim, który był używany przez 35 towarzystw lotniczych. Był też pierwszym samolotem komunikacyjnym z silnikami umieszczonymi w tyle kadłuba.

Reklama