Anomodonty

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Anomodontia)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Anomodonty (Anomodontia) – podrząd gadów ssakokształtnych z rzędu terapsydów.

Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.Placerias jest nazwą rodzajową roślinożernego terapsyda z grupy dicynodontów, żyjącego w późnym triasie (około 222-215 milionów lat temu) na obszarze obecnej Ameryki Północnej. Najwięcej szczątków (należących do 40 osobników) odkryto na terenie arizońskiego parku narodowego Petrified Forest ("skamieniały las").

Żyły od środkowego permu do późnego triasu na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Australii. Miały bardzo zróżnicowane rozmiary – od kilku centymetrów do kilku metrów. Wszystkie były roślinożerne. Reprezentowane przez wiele gatunków, lecz (w odróżnieniu od teriodontów) wolno ewoluowały.

Synapsydy, dawniej określane jako "gady ssakokształtne" (Synapsida, z gr. syn – razem + apsis – łuk) – grupa owodniowców powstałych w pensylwanie (ok. 318 - 299 mln lat temu) pod koniec karbonu; dominująca grupa kręgowców lądowych w permie i na początku triasu. Pierwotnie uważano, że wywodziły się z anapsydów, obecnie jednak przyjmuje się, że obie grupy wyewoluowały niezależnie z najprymitywniejszych owodniowców. Ich cechą charakterystyczną było występowanie w czaszce jednego, dolnego otworu skroniowego za każdym okiem (czaszka synapsydalna), gdzie były uczepione mięśnie szczęk.Lystrozaur (Lystrosaurus) – bardzo szeroko rozprzestrzeniony terapsyd z wczesnego triasu, żyjący 251‒248 milionów lat temu.

Podstawowy podział anomodontów obejmuje 2 infrarzędy: Dromasauria i Dicynodontia.

Do anomodontów zalicza się m.in. następujące gatunki: dicynodont, emydops, galechirus, jachaleria, lystrozaur, placerias, robertia, suminia.

Reklama