Annual Review of Immunology

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Annual Review of Immunologyrecenzowany periodyk naukowy ukazujący się raz w roku i publikujący artykuły przeglądowe z dziedziny immunologii. Czasopismo powstało w 1983 roku, a jego wydawcą jest Annual Reviews.

Wykaz czasopism punktowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – lista czasopism naukowych, które są uwzględniane przy ocenie parametrycznej placówek naukowych, uczelni, instytutów, jednostek badawczo-rozwojowych finansowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego (a wcześniej jego poprzedników, czyli Ministerstwo Nauki i Informatyzacji oraz Komitet Badań Naukowych) i inne ministerstwa. Aktualny wykaz został opublikowany 23 grudnia 2015.Impact factor (IF) – w tłumaczeniu „Miara oddziaływania” – to wskaźnik prestiżu i siły oddziaływania czasopism naukowych, ustalany corocznie na podstawie prowadzonego przez koncern wydawniczy Thomson Reuters indeksu cytowań publikacji naukowych.

Czasopismo ma 2 redaktorów naczelnych: Dana R. Littmana z New York University School of Medicine i Wayne'a M. Yokoyamę z Washington University School of Medicine.

Impact factor periodyku za rok 2015 wyniósł 35,543, co uplasowało go na 2. miejscu spośród 150 czasopism w kategorii „immunologia”. Na polskiej liście czasopism punktowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego z 2015 roku „Annual Review of Immunology” przyznano maksymalną liczbę punktów – 50.

Immunologia – dziedzina nauki z pogranicza biologii i medycyny zajmująca się biologicznymi i biochemicznymi podstawami reakcji odpornościowo-obronnej ustroju na patogen lub inne obce organizmowi substancje i ciała jak np. toksyny lub transplantaty. Ponadto bada ona prawidłowość tejże reakcji i ewentualne jej zaburzenia.Recenzja naukowa (ang. peer review) – recenzja utworu naukowego (dysertacji, książki, publikacji w czasopiśmie naukowym), której celem jest ocena naukowej zawartości tego utworu.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Overview. Annual Reviews. [dostęp 2015-01-19].
  2. Annual Review of Immunology. Annual Reviews. [dostęp 2015-01-19].
  3. Editorial Committee Members for Immunology. Annual Reviews. [dostęp 2015-01-19].
  4. Annual Reviews Rankings in Thomson Reuters Journal Citation Reports®. Annual Reviews. [dostęp 2016-11-12].
  5. Część A wykazu czasopism naukowych. Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, 2015-12-23. [dostęp 2015-12-24].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Czasopismo w bazie PubMed
  • Przegląd piśmiennictwa – praca naukowa, mająca na celu dokonanie przeglądu najważniejszych publikacji związanych z jakąś dziedziną wiedzy oraz przedstawienie wynikających z tych publikacji syntetycznych wniosków.
    Reklama