Annelida (grzyby)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Annelida – rodzaj komórki konidiotwórczej u grzybów. Jest to końcowa strzępka, na której wytwarzane są bezpłciowo zarodniki zwane konidiami (a czasami annelokonidiami lub annelosporami).

Konidium (l.mn. konidia), zarodniki konidialne – rodzaj zarodników grzybów, stanowiących organ rozmnażania bezpłciowego. Występują w dwóch typach, jako blastokonidia i tallokonidia. Wytwarzane są często przez workowce (Ascomycota), rzadziej podstawczaki (Basidiomycota). Powstają na szczycie strzępki przez pączkowanie holoblastyczne (odcinanie wszystkich ścian pączka) lub enteroblastyczne (kiedy zewnętrzna ściana nie ulega odcięciu).Grzyby (Fungi Juss.) R. T. Moore – królestwo należące do domeny jądrowców (Eucaryota). Dawniej, w zależności od ujęcia systematycznego takson ten miał rangę podkrólestwa (Fungi R.T. Moore, 1971), podtypu, (Fungi Engl. 1889) i klasy (Fungi Bartling, 1830).

Annelida to komórka wydłużająca się podczas wytwarzania zarodników. Konidia wytwarzane są w niej enteroblastycznie, czyli w jej wnętrzu, i przez szczyt annelidy są wypychane na zewnątrz. Podczas tego procesu annelida wydłuża się. W miejscu oddzielenia się konidium od annelidy tworzy się pierścień, i pierścieni tych jest tyle, ile zostało wytworzonych konidiów. Czasami wytworzone konidia tworzą krótkie łańcuchy.

Komórka zarodnikotwórcza – u grzybów jest to końcowa strzępka, w której, lub na której wytwarzane są w drodze rozmnażania bezpłciowego zarodniki zwane konidiami. Proces ich wytwarzania to konidiogeneza. W zależności od budowy oraz sposobów konidiogenezy wyróżnia się następujące typy komórek zarodnikotwórczych:

Annelida zazwyczaj ma walcowaty kształt i nieco zwężoną część szczytową w miejscu, gdzie powstają pierścienie.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Selim Kryczyński, Zbigniew Weber, Fitopatologia. Tom 1. Podstawy fitopatologii, Poznań: PWRiL, 2010, str. 244, ​ISBN 978-83-09-01-063-0
  2. Słowniczek pojęć mykologicznych [dostęp 2019-05-30].
  3. Joanna Marcinkowska, Oznaczanie rodzajów grzybów sensu lato ważnych w fitopatologii, Warszawa: PWRiL, 2012, ​ISBN 978-83-09-01048-7
Reklama