Annaja

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Annaja (arab. عنايا) − wieś położona w dystrykcie Dżabal Lubnan, w Kada Dżubajl, w Libanie.

Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Wieś znajduje się 9 km na wschód od Byblos. Annaja jest znanym chrześcijańskim centrum pielgrzymkowym ze względu na znajdujące się w miejscowym monasterze maronickim relikwie św. Szarbela Machlufa.

Relikwie – przedmioty związane z czymś świętym. Najczęściej są to szczątki ciała świętych lub rzeczy z nimi związanych, a także relikwie Męki Pańskiej. Są one szczególnie rozpowszechnione w katolicyzmie i prawosławiu.Język arabski należy do rodziny języków semickich, w której zaliczany jest do grupy języków południowo-zachodnich według klasycznego podziału, bądź grupy języków zachodnich, centralnych według podziału Hetzrona i Voigta. Zapisywany jest alfabetycznym pismem arabskim, typu abdżad, od strony prawej do lewej.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. History of the monastery (ang.). www.saintcharbel-annaya.com. [dostęp 2013-06-16]. [zarchiwizowane z tego adresu (2016-03-04)].
  2. Saint Charbel's life in stages (ang.). www.saintcharbel.com. [dostęp 2013-06-16].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Strona sanktuarium w Annaya
  • Kada Dżubajl (arab. قضاء جبيل) – jednostka administracyjna w Libanie, należąca do Muhafazy Dżabal Lubnan, położona na północ od Bejrutu. Dystrykt zamieszkiwany jest głównie przez maronitów, w dalszej kolejności przez szyitów i pozostałych chrześcijan.Kościół maronicki – jeden z Kościołów Wschodu, powstały w VII wieku na terenach obecnego Libanu i Syrii i tam pierwotnie działający. Wyodrębnił się wskutek przyjęcia monoteletyzmu. Jako jedyny z Kościołów Wschodu w całości pozostaje w unii z Rzymem, nawiązanej w czasach wypraw krzyżowych.
    Reklama