• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Anna Bergendahl  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Medycyna (łac. medicina „sztuka lekarska”) – nauka empiryczna (oparta na doświadczeniu) obejmująca całość wiedzy o zdrowiu i chorobach człowieka oraz sposobach ich zapobiegania, oraz ich leczenia. Medycyna weterynaryjna rozszerza zakres zainteresowań medycyny na stan zdrowia zwierząt. Za prekursora medycyny starożytnej uważa się Hipokratesa, a nowożytnej Paracelsusa. W czasach najnowszych wprowadza się zasady medycyny opartej na faktach.Katrineholm – miasto (tätort) w środkowej Szwecji, położone w regionie administracjnym (län) Södermanland. Ośrodek administracyjny (centralort) gminy Katrineholm.
  Kariera muzyczna[ | edytuj kod]
  Bergendahl w trakcie 55. Konkursu Piosenki Eurowizji, 2010

  Po raz pierwszy wystąpiła publicznie w wieku ośmiu lat, śpiewając w katedrze w York. W 2004 uczestniczyła w programie TV4 Super Troopers.

  W 2008 wzięła udział w szwedzkiej edycji programu Idol. Zajęła piąte miejsce.

  W 2010 z piosenką „This Is My Life” brała udział w krajowych eliminacjach eurowizyjnych Melodifestivalen 2010. 27 lutego wystąpiła z piątym numerem startowym w czwartym półfinale eliminacji i zdobyła 52 838 głosów widzów, dzięki czemu z pierwszego miejsca awansowała do finału. Wystąpiła w nim jako dziewiąta w kolejności i, zdobywszy 132 punkty od widzów oraz 82 punkty od jurorów, zajęła pierwsze miejsce, dzięki czemu wygrała możliwość reprezentowania Szwecji w 55. Konkursie Piosenki Eurowizji w Oslo. 14 kwietnia wydała debiutancki album studyjny pt. Yours Sincerely. Pod koniec maja wystąpiła w drugim półfinale Eurowizji 2010 z szóstym numerem startowym i zajęła 11. miejsce po zdobyciu 62 punktów, przez co nie awansowała do finału. Została tym samym pierwszą od 34 lat reprezentantką Szwecji, która nie uczestniczyła w finale. Do awansu zabrakło jej sześciu punktów.

  Idol – program o formule talent show nadawany w telewizji Polsat, na licencji brytyjskiej sieci ITV, wyemitowany od 6 stycznia 2002 do 11 czerwca 2005 i powtarzany w TV 4.Szwecja, Królestwo Szwecji (Sverige, Konungariket Sverige) – państwo w Europie Północnej, zaliczane do państw skandynawskich. Szwecja jest członkiem Unii Europejskiej od 1995 roku. Graniczy z Norwegią, Finlandią i Danią.

  24 października 2012 wydała drugi album studyjny pt. Something to Believe In.

  Anna Bergendahl podczas Melodifestivalen 2019

  27 listopada 2018 została ogłoszona uczestniczką programu Melodifestivalen 2019, wyłaniającego reprezentanta Szwecji w 64. Konkursu Piosenki Eurowizji, do którego zgłosiła się z piosenką „Ashes to Ashes”. 2 lutego 2019 wystąpiła w pierwszym półfinale selekcji i trafiła do koncertu „drugiej szansy”, z którego zakwalifikowała się do finału rozgrywanego 9 marca. Zajęła w nim 10. miejsce. Utwór stał się wielkim przebojem wśród fanów eurowizyjnych i Anna została zaproszona na eurowizyjną imprezę London Eurovision Party, która poprzedzała konkurs w Tel Awiwie. We wrześniu przez członków OGAE został zorganizowany wirtualny konkurs, który daje drugą szansę utworom, które nie wygrały swoich selekcji. „Ashes To Ashes” zostało wybrane przez członków rodzimej organizacji jako swój reprezentant i zajęło finalnie 3. miejsce z sumą 272 punktów . 26 listopada została ogłoszona uczestniczką eliminacji Melodifestivalen 2020, do których zgłosiła się z piosenką „Kingdom Come”. Wystąpiła w drugim półfinale i z pierwszego miejsca awansowała do finału, w którym ostatecznie zajęła 3. miejsce. 28 czerwca została ponownie ogłoszona reprezentantką Szwecji w konkursie organizowanym przez członków OGAE, który to wygrała z sumą 344 punktów.

  Melodifestivalen 2020 – 60. edycja festiwalu, będącego szwedzkimi eliminacjami do 65. Konkursu Piosenki Eurowizji. Półfinały odbędą się, kolejno: 1, 8, 15 i 22 lutego, koncert drugiej szansy – 29 lutego, a finał – 7 marca. Kingdom Come (pol. Królestwo nadchodzi) – singel szwedzkiej piosenkarki Anny Bergendahl wydany w 22 lutego 2020 roku przez wytwórnię Warner Music Sweden. Utwór został napisany przez Bobby’ego Ljunggrena, Thomasa G:sona, Erika Bernholma i samą artystkę. Singiel otrzymał status złotej płyty.

  Dyskografia[ | edytuj kod]

  Anna Bergendahl podczas finału Melodifestivalen 2020
  Albumy studyjne

  EP[ | edytuj kod]

  Single

  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sveriges Television AB (SVT) - to publiczna telewizja w Szwecji. Powstała w 1979 po wydzieleniu od szwedzkiego radia publicznego. Nadaje SVT1, SVT2, SVT24, SVTB, SVTK, SVT1 HD, SVT2 HD, SVT Play, SVT World, SVT UR i dwanaście kanałów regionalnych. Oglądalność wszystkich kanałów wynosi 39%, chociaż są one popularniejsze wśród starszych widzów.
  Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.
  Tel Awiw-Jafa (hebr. תֵּל־אָבִיב-יָפוֹ, trl. Tel Aviv-Yafo, trb. Tel Awiw-Jafo; arab. تل ابيب-يافا trl. Til Abīb-Yāfū, trb. Til Abib-Jafu), zwyczajowo nazywane Tel Awiw, jest drugim pod względem wielkości miastem Izraela. Miasto jest położone w Dystrykcie Tel Awiwu na nadmorskiej równinie Szaron leżącej nad Morzem Śródziemnym. Tel Awiw zajmuje powierzchnię 51,8 km², będąc największym i najludniejszym miastem obszaru metropolitalnego Gusz Dan. Miasto jest zarządzane przez władze miejskie Tel Awiwu-Jafy, na czele których stoi burmistrz Ron Huldai.
  Melodifestivalen 2019 – 58. edycja festiwalu, będącego szwedzkimi eliminacjami do 64. Konkursu Piosenki Eurowizji. Półfinały odbyły się kolejno: 2, 9, 16 i 23 lutego, koncert drugiej szansy – 2 marca, a finał – 9 marca. Podczas rund półfinałowych o wynikach decydowali telewidzowie za pomocą głosowania telefonicznego, natomiast reprezentanta wybrali wraz z międzynarodową komisją jurorską.
  TV4 – szwedzki telewizyjny kanał komercyjny powstały 15 września 1990 roku, kiedy to rozpoczął nadawanie przez satelitę. W 1992 roku kanał rozpoczął nadawanie naziemne, a dwa lata później – w 1994 roku stał się największą stacją telewizyjną w Szwecji, przejmując widzów od dwóch kanałów szwedzkiego nadawcy publicznego SVT. Jednak po wprowadzeniu kilku zmian w 2001 roku, SVT1 ponownie mogła się cieszyć podobną liczbą widzów co komercyjna stacja TV4. Od 2004 roku TV4 jest pełnoprawnym członkiem Europejskiej Unii Nadawców (EBU).
  Uniwersytet w Örebro (Örebro Universitet) powstał w 1999 roku. Obecnie zatrudnia 1 300 pracowników, kształci około 14 880 studentów na jedenastu wydziałach.
  Melodifestivalen (dosł. Festiwal Melodii) – coroczny konkurs muzyczny organizowany od 1959 roku przez szwedzkich nadawców publicznych - Sveriges Television (SVT) i Sveriges Radio (SR). Pełniący jednocześnie funkcję krajowych preselekcji do Konkursu Piosenki Eurowizji, niemal nieprzerwanie od powstania. Od 2000 roku najbardziej popularny w Szwecji program telewizyjny, nadawany zarówno w telewizji, radiu jak i internecie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.