Anke Engelke

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Anke Christina Engelke, właściwie Anke Christina Fischer (ur. 21 grudnia 1965 w Montrealu, Kanada) – niemiecka aktorka komediowa.

Judith Rakers-Pfaff (znana jako Judith Rakers, ur. 6 stycznia 1976 w Paderborn) - niemiecka dziennikarka i prezenterka telewizyjna i radiowa, obecnie pracująca dla Norddeutscher Rundfunk (NDR) oraz Radio Bremen (RB). Od 2008 należy do grona prezenterów głównego wydania Tagesschau, najchętniej oglądanych wiadomości telewizyjnych w Niemczech. W 2011 była współprowadzącą Konkursu Piosenki Eurowizji w Düsseldorfie.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Życiorys[ | edytuj kod]

W wieku sześciu lat Anke Engelke zamieszkała z rodzicami w Rösrath koło Kolonii w Niemczech. Śpiewała w chórze szkolnym, w 1978 została zauważona przez Udo Jürgensa podczas występu przed publicznością.

W latach 1979–1986 prowadziła w kanale ZDF codzienne programy dziecięce oraz cotygodniowy magazyn sportowy „Pfiff” dla dzieci i młodzieży. W Radio Luxembourg moderowała w latach 1978–1980 audycję Moment mal, w stacji radiowej SWF (Südwestfunk) w Baden-Baden w roku 1986 zdobyła wykształcenie na redaktorkę.

Anke Engelke specjalizuje się w parodiowaniu środkami aktorskimi znanych osób ze świata polityki, kultury i biznesu. Popularność przyniosły jej występy w cotygodniowym programie stacji SAT1 „Wochenshow” (niem. show tygodnia, słowo podobne w brzmieniu do „Wochenschau” – przegląd tygodnia) w latach 1996–2002, gdzie parodiowała m.in. Angelę Merkel. Partnerowali jej znani aktorzy-parodyści: Ingolf Lück, Bastian Pastewka, Markus Maria Profitlich i inni. W każdym programie występowała w roli prezenterki telewizyjnej, odczytującej z powagą absurdalne wiadomości, i w roli piosenkarki grupy pop imieniem Ricky.

Konkurs Piosenki Eurowizji 2011 - 56. edycja Konkurs Piosenki Eurowizji zorganizowana 10, 12 i 14 maja 2011 roku w ESPRIT arena w Düsseldorfie przez niemieckiego nadawcę Norddeutscher Rundfunk (NDR), dzięki zwycięstwu reprezentantki Niemiec - Leny podczas festiwalu w 2010 roku.Dubbing (dawniej dublaż) – tworzenie ścieżki dialogowej filmu, serialu lub gry, polegające na podłożeniu ścieżki z lokalną wersją językową. Głosy podkładają często wyspecjalizowani aktorzy głosowi. Mianem dubbingu potocznie określa się również dogrywanie w studiu dialogów do już udźwiękowionego materiału w celu polepszenia jego jakości.

W latach 2001–2003 i ponownie w latach 2008–2013 prowadziła swój autorski program „Ladykracher” (z niem. kłótliwa dama).

Nagrała dubbing rybki „Dorie” do niemieckiej wersji filmu Gdzie jest Nemo? oraz postaci Marge Simpson w serialu Simpsonowie.

W 2011 roku poprowadziła ze Stefanem Raabem i Judith Rakers Konkurs Piosenki Eurowizji, który odbył się w Düsseldorfie.

1994 wyszła za mąż za muzyka-klawiszowca Andreasa Grimma i urodziła córkę. Małżeństwo zakończyło się rozwodem w maju 2005. W latach 1999–2003 była w nieformalnym związku z pisarzem Benjaminem von Stuckrad-Barre. Ojcem jej dwóch synów (ur. w czerwcu 2005 i styczniu 2009) jest dyrygent zespołu muzycznego Claus Fischer, z którym wzięła ślub w grudniu 2005.

But Manitou (niem. Der Schuh des Manitu, 2001) – niemiecka parodia filmów o Dzikim Zachodzie. Oprócz wersji podstawowej istnieje Extra Large (EL), dłuższa o ok. 6 minut.Simpsonowie (ang. The Simpsons) – amerykański animowany serial komediowy dla starszej widowni, wymyślony przez Matta Groeninga (twórcę Futuramy) i emitowany w stacji FOX. Jest satyrycznym spojrzeniem na amerykański styl życia oraz kulturę, a akcja toczy się głównie wokół mieszkającej w Springfield rodziny Simpsonów: Homera, Marge, Barta, Lisy i Maggie. Serial jest produkowany bez przerwy od roku 1989. Do tej pory wyemitowano ponad 500 odcinków (24 sezony). Kolejny, już 25. sezon serialu ruszył w telewizji FOX we wrześniu 2013 roku.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Gdzie jest Nemo? (ang. Finding Nemo) – amerykańsko-australijski film animowany z 2003 roku produkcji Pixar Animation Studios oraz Walt Disney Pictures w reżyserii Andrew Stantona i Lee Unkricha. Film wyprodukowany za pomocą grafiki i animacji komputerowej otrzymał nagrodę Oscara za najlepszy film animowany 2003 roku.
Stefan Konrad Raab (ur. 20 października 1966, Kolonia) – niemiecki prezenter telewizyjny, komik, aktor komediowy, muzyk, wieloletni gospodarz programu telewizyjnego „TV Total” (nadawanego w telewizji Pro7), w którym gości m.in. znanych piosenkarzy i aktorów. Nazywany jest „najbardziej żywiołowym mężczyzną w niemieckiej telewizji rozrywkowej”.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Baden-Baden (do 1931 Baden) – uzdrowiskowe miasto na prawach powiatu położone w południowych Niemczech, w zachodniej części kraju związkowego Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Mittlerer Oberrhein. Najmniejsze ze wszystkich dziewięciu miast na prawach powiatu w kraju związkowym. Baden-Baden wykazuje silne powiązania z północną Alzacją we Francji, do której należało będąc pod zwierzchnictwem francuskim.
Dyrygent – osoba kierująca zespołami muzycznymi, takimi jak orkiestry symfoniczne, orkiestry smyczkowe, orkiestry dęte, zespoły kameralne, chóry, zespoły wokalne, zespoły wokalno-instrumentalne, a także kierująca wykonaniami oper i spektakli muzycznych.
Sat. 1 – jedna z największych komercyjnych stacji telewizyjnych w Niemczech. Należy do Grupy ProSiebenSat.1 Media, telewizyjnego skrzydła splajtowanego koncernu Kirch Gruppe.
Zweites Deutsches Fernsehen, ZDF (stylizowane na 2DF) – drugi program niemieckiej telewizji publicznej. Działa jako niezależna instytucja non-profit, założona przez wszystkie kraje związkowe Niemiec. ZDF jest finansowane z opłat abonamentowych i wpływów z reklam.

Reklama